"Idę na wybory, bo...". Powodów jest wiele. Unia Europejska ma duży wpływ na naszą rzeczywistość

Źródło:
Fakty TVN
"Idę na wybory, bo...". Powodów jest wiele. Unia Europejska ma duży wpływ na naszą rzeczywistość
"Idę na wybory, bo...". Powodów jest wiele. Unia Europejska ma duży wpływ na naszą rzeczywistość
Renata Kijowska/Fakty TVN
"Idę na wybory, bo...". Powodów jest wiele. Unia Europejska ma duży wpływ na naszą rzeczywistośćRenata Kijowska/Fakty TVN

Młodych przeraża katastrofa klimatyczna, starsi myślą o kolejkach do lekarza i rachunkach za energię. Wszyscy oddychamy tak samo dobrym albo złym powietrzem. Czasem mamy różne, a czasami te same problemy. O tym, co z nimi zrobić, będą decydować ludzie, których wybierzemy 9 czerwca. Dlatego organizacje, aktorzy i społecznicy apelują, by nie rezygnować ze swojego głosu.

W piątek, dwa dni przed wyborami, w Warszawie odbędzie się Bal Europejski. - Ma szerzyć informacje o Unii Europejskiej i to, jak jeden głos może mieć bardzo pozytywny wpływ - informuje Weronika Chmielewska, inicjatorka i koordynatorka akcji.

- Zapraszamy 500 osób, młodych, z całej Polski - wyjaśnia Alessandra Jabłonowska, współorganizatorka "Balu europejskiego". - Zadzieram kiecę i lecę, dzisiaj na bal, w niedzielę na wybory - dodaje.

Do lokali wyborczych nie trzeba mieć zaproszenia. Wystarczy przyjść w niedzielę i zagłosować. - W piękną pogodę właśnie trzeba iść zagłosować na ludzi kompetentnych, którzy na to zasługują, a nie na tych, którzy zostali już skompromitowani - mówi Michał Żebrowski, aktor i dyrektor Teatru 6. piętro.

- Słyszę często głosy: "ja się nie interesuję polityką". Otóż, jeśli my nie interesujemy się polityką, to ona na pewno zainteresuje się nami - zwraca uwagę Martyna Wojciechowska, dziennikarka i podróżniczka.

CZYTAJ TEŻ: Kiedy głos jest nieważny? Nie rób tych trzech rzeczy

Dla znanego z roli Albercika w "Seksmisji" Olgierda Łukaszewicza, który od lat w Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej przypomina, co nam bycie w Unii daje, to najważniejsze wybory. - Nie ma niepodległości bez europejskiej jedności i to się zdecyduje pojutrze. Trzeba tam iść i powiedzieć: Polacy są euroentuzjastami prawdziwymi - podkreśla aktor.

Wybory do europarlamentu. Szef PKW: prawie 32 tysiące obwodów do głosowania
Wybory do europarlamentu. Szef PKW: prawie 32 tysiące obwodów do głosowaniaTVN24

Idą na wybory, bo mają powody

Każdy ma swój powód, by do Parlamentu Europejskiego posłać kogoś, kto coś dobrego w jego imieniu zrobi.

- Idę na eurowybory, bo najbliższa dekada będzie kluczowa, jeśli chodzi o kwestie katastrofy klimatycznej - zdradza aktor Michał Sikorski. - Możemy zabrać głos w sprawie polityki społecznej, polityki zdrowotnej, w sprawie naszych inwestycji, naszego bezpieczeństwa - wylicza aktorka Izabela Kuna. 

- Właśnie teraz, w obliczu tego, że te zagrożenia tak narastają i te wyzwania są tak ogromne, żeby w Unii znaleźli się tacy przedstawiciele, którzy rozumieją te sytuacje, którzy mają umiejętność poszukiwania wspólnych rozwiązań - mówi reżyserka Agnieszka Holland.

ZOBACZ TEŻ: Cztery pytania o niedzielne wybory i nieoczywiste odpowiedzi

Organizatorzy kampanii społecznej "Bruksela to nie kurort" apelują, by wybrać mądrze. - Wybierzmy tych, którzy rzeczywiście będą rozumieć, dlaczego jedność Europy w czasach, w których jesteśmy teraz, w obliczu wojny w Ukrainie, jest kluczowa - mówi Agnieszka Muras, wiceprezeska Fundacji Szkoła Liderów. Frekwencja w niedzielnych wyborach ma ogromne znaczenie. Polska podzielona jest na 13 okręgów. Więcej reprezentantów w Parlamencie Europejskim będą miały te okręgi, w których zagłosuje więcej osób. - Jeśli chcemy, aby na przykład Pomorze miało silną reprezentację w europarlamencie, to musimy iść na Pomorzu licznie do wyborów, zdecydowanie liczniej niż w innych okręgach wyborczych - wyjaśnia dr Paweł Trawicki, politolog z Uniwersytetu Gdańskiego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS