Bohaterowie czerwca 1989 roku zachęcają do udziału w eurowyborach. "To nie jest żaden wysiłek"

Źródło:
Fakty TVN
Bohaterowie czerwca 1989 roku zachęcają do udziału w eurowyborach. "To nie jest żaden wysiłek"
Bohaterowie czerwca 1989 roku zachęcają do udziału w eurowyborach. "To nie jest żaden wysiłek"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Bohaterowie czerwca 1989 roku zachęcają do udziału w eurowyborach. "To nie jest żaden wysiłek"Arleta Zalewska/Fakty TVN

4 czerwca 35 lat temu to naprawdę było święto. Wreszcie był wybór, można było głosować w zgodzie z własnym sumieniem i dobrze pojętym interesem. Wiele zawdzięczamy solidarnościowym opozycjonistom. Warto raz jeszcze posłuchać ich historii i tego, czym dla nich jest demokracja.

- Ta stocznia, ta brama, otworzyła nam tę pierwszą przestrzeń na demokrację, na wolność - mówi Zbigniew Janas, działacz opozycji w PRL. - Na Unię też. Myśmy wtedy oczywiście aż tak nie marzyli - dodaje.

35 lat temu bycie częścią europejskiej wspólnoty było dla działaczy Solidarności odległym, ale kolejnym, kluczowym celem. - Dobrze, że się nam zdarzył 4 czerwca, a wcześniej ten Okrągły Stół. Wydaje mi się, że nie zaniedbaliśmy okazji i szansy na zmianę - mówi Grażyna Staniszewska, działaczka opozycji w PRL.

Grażyna Staniszewska i Zbigniew Janas to posłowie wybrani z list Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" 4 czerwca. Bogdan Lis też, ale inaczej niż większość kandydatów Solidarności, na wyborczym plakacie zdjęcia z Wałęsą nie miał. - Dlaczego? Bo nie chciałem. Powiedziałem, że jeżeli wygram te wybory, to dlatego, że mam autorytet - wspomina Lis.

Droga do wyborów

CZYTAJ TAKŻE: Ponad 82 procent Polaków za obecnością w UE. W sondażu wskazali główną korzyść

Ich droga do 4 czerwca prowadziła przez strajki, internowania, areszty, manifestacje aż po Okrągły Stół. Ryzykowali zdrowiem i życiem - swoim i swoich rodzin. Dlatego dziś nie wyobrażają sobie, żeby mogliby nie skorzystać z prawa wyborczego.

- Ja wiem, co można stracić. Ja wiem, jak było trudno wcześniej i to nie jest żaden wysiłek (zagłosować - red.) - podkreśla Grażyna Staniszewska.

- Nie można stać z boku i czekać, że ktoś zrealizuje to, o co nam najbardziej chodzi. Na to liczyć nie można - mówi o nadchodzących wyborach Maria Sielicka-Gracka, działaczka opozycji w PRL. Maria Sielicka Gracka była również posłanką Solidarności. - Jeżeli chcemy, żeby coś się działo, tak jak nam byłoby wygodnie, to musimy wziąć w tym udział - zaznacza.

Święto obywateli

Najbliższa wyborcza niedziela dla opozycjonistów z czasów PRL nie jest świętem polityków. Dla nich to dzień obywateli, którzy tego jednego dnia mogą poprzez frekwencje wysłać politykom wiadomość i pokazać swoją siłę.

- Na własnej skórze odczułam, co to znaczy wygrać ledwo, a co to znaczy wygrać olbrzymią przewagą głosów - mówi Grażyna Staniszewska. - Wtedy człowiek ma odwagę podejmowania nawet niestandardowych wyzwań - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Bohaterowie czerwca 1989 roku to dziś liderzy praktycznie wszystkich partii. Dlatego 4 czerwca swoje związane także z kampanią wyborczą wydarzenia planuje Prawo i Sprawiedliwość i Jarosław Kaczyński oraz Donald Tusk, który wraz z politykami Koalicji Obywatelskiej i ich zwolennikami będzie na wiecu na placu Zamkowym w Warszawie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN