Bohaterowie czerwca 1989 roku zachęcają do udziału w eurowyborach. "To nie jest żaden wysiłek"

Źródło:
Fakty TVN
Bohaterowie czerwca 1989 roku zachęcają do udziału w eurowyborach. "To nie jest żaden wysiłek"
Bohaterowie czerwca 1989 roku zachęcają do udziału w eurowyborach. "To nie jest żaden wysiłek"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Bohaterowie czerwca 1989 roku zachęcają do udziału w eurowyborach. "To nie jest żaden wysiłek"Arleta Zalewska/Fakty TVN

4 czerwca 35 lat temu to naprawdę było święto. Wreszcie był wybór, można było głosować w zgodzie z własnym sumieniem i dobrze pojętym interesem. Wiele zawdzięczamy solidarnościowym opozycjonistom. Warto raz jeszcze posłuchać ich historii i tego, czym dla nich jest demokracja.

- Ta stocznia, ta brama, otworzyła nam tę pierwszą przestrzeń na demokrację, na wolność - mówi Zbigniew Janas, działacz opozycji w PRL. - Na Unię też. Myśmy wtedy oczywiście aż tak nie marzyli - dodaje.

35 lat temu bycie częścią europejskiej wspólnoty było dla działaczy Solidarności odległym, ale kolejnym, kluczowym celem. - Dobrze, że się nam zdarzył 4 czerwca, a wcześniej ten Okrągły Stół. Wydaje mi się, że nie zaniedbaliśmy okazji i szansy na zmianę - mówi Grażyna Staniszewska, działaczka opozycji w PRL.

Grażyna Staniszewska i Zbigniew Janas to posłowie wybrani z list Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" 4 czerwca. Bogdan Lis też, ale inaczej niż większość kandydatów Solidarności, na wyborczym plakacie zdjęcia z Wałęsą nie miał. - Dlaczego? Bo nie chciałem. Powiedziałem, że jeżeli wygram te wybory, to dlatego, że mam autorytet - wspomina Lis.

Droga do wyborów

CZYTAJ TAKŻE: Ponad 82 procent Polaków za obecnością w UE. W sondażu wskazali główną korzyść

Ich droga do 4 czerwca prowadziła przez strajki, internowania, areszty, manifestacje aż po Okrągły Stół. Ryzykowali zdrowiem i życiem - swoim i swoich rodzin. Dlatego dziś nie wyobrażają sobie, żeby mogliby nie skorzystać z prawa wyborczego.

- Ja wiem, co można stracić. Ja wiem, jak było trudno wcześniej i to nie jest żaden wysiłek (zagłosować - red.) - podkreśla Grażyna Staniszewska.

- Nie można stać z boku i czekać, że ktoś zrealizuje to, o co nam najbardziej chodzi. Na to liczyć nie można - mówi o nadchodzących wyborach Maria Sielicka-Gracka, działaczka opozycji w PRL. Maria Sielicka Gracka była również posłanką Solidarności. - Jeżeli chcemy, żeby coś się działo, tak jak nam byłoby wygodnie, to musimy wziąć w tym udział - zaznacza.

Święto obywateli

Najbliższa wyborcza niedziela dla opozycjonistów z czasów PRL nie jest świętem polityków. Dla nich to dzień obywateli, którzy tego jednego dnia mogą poprzez frekwencje wysłać politykom wiadomość i pokazać swoją siłę.

- Na własnej skórze odczułam, co to znaczy wygrać ledwo, a co to znaczy wygrać olbrzymią przewagą głosów - mówi Grażyna Staniszewska. - Wtedy człowiek ma odwagę podejmowania nawet niestandardowych wyzwań - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Bohaterowie czerwca 1989 roku to dziś liderzy praktycznie wszystkich partii. Dlatego 4 czerwca swoje związane także z kampanią wyborczą wydarzenia planuje Prawo i Sprawiedliwość i Jarosław Kaczyński oraz Donald Tusk, który wraz z politykami Koalicji Obywatelskiej i ich zwolennikami będzie na wiecu na placu Zamkowym w Warszawie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki w dwóch osobach, bo jest także Tadeuszem Batyrem. To jego pseudonim i pod tym pseudonimem napisał biografię znanego gangstera. Jak ujawnili dziennikarze Onetu, wydał ją osiem lat temu i sporo od tego czasu zrobił, by ukryć, że to właśnie on jest jej autorem.

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Źródło:
Fakty TVN

- Ten okręt jest jak Nowy Jork, nigdy nie śpi - mówi oficer jednego z okrętów podczas operacji "Zatoka na Bałtyku". Na falach, na morzu też pracują polskie służby, bo zdarza się, że muszą przepędzać podejrzane statki. Na przykład takie, które kręcą się w pobliżu rury platformy wiertniczej. 

Operacja Zatoka na Bałtyku. "Musimy cały czas czuwać, bo wróg nie śpi nigdy"

Operacja Zatoka na Bałtyku. "Musimy cały czas czuwać, bo wróg nie śpi nigdy"

Źródło:
Fakty TVN

Wróciła potencjalnie groźna dla prezesa PiS sprawa budowy w Warszawie dwóch wież i domniemanej łapówki. Prokuratura uznała, że poprzednia władza zamiotła sprawę pod dywan. Wśród świadków zeznawała Barbara Skrzypek, emerytowana bliska współpracowniczka prezesa. Trzy dni później zmarła. Jarosław Kaczyński ogłosił, że padła ofiarą łotrów.

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu doszło do tragicznego wypadku, gdzie zginął niepełnoletni kierowca. Nie miał prawa jazdy - był na to zbyt młody. Trzech jego pasażerów trafiło do szpitala. W 2023 roku dzieci i nastolatkowie od siedmiu do 17 lat spowodowali w Polsce 477 wypadków drogowych. - W przypadku wypadków spowodowanych przez młodych kierowców ponad 35 procent to wypadki spowodowane przez nadmierną, niedostosowaną do warunków ruchu prędkość - przekazał nadkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sam początek przesłuchania to odbieranie danych, a potem bardzo powoli zadaje się pytania, jest tak zwana swobodna wypowiedź. Świadek odpowiada, ktoś protokołuje, to trwa - tłumaczył w "Faktach po Faktach" mecenas Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Komentował sprawę śmierci Barbary Skrzypek, którą politycy PiS usiłują powiązać z przesłuchaniem, jakie odbyła kilka dni wcześniej.

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Źródło:
TVN24

- Pan marszałek Hołownia wziął urlop na dwa kolejne posiedzenia Sejmu, a potem podejmie decyzję, co dalej - powiedział Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga). W "Faktach po Faktach" wraz z Moniką Rosą (Koalicja Obywatelska) komentował także postępy w pracach nad zmianą prawa aborcyjnego.

Kto zastąpi marszałka Hołownię podczas urlopu? "Wskazał mnie"

Kto zastąpi marszałka Hołownię podczas urlopu? "Wskazał mnie"

Źródło:
TVN24

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS