Bohaterowie czerwca 1989 roku zachęcają do udziału w eurowyborach. "To nie jest żaden wysiłek"

Źródło:
Fakty TVN
Bohaterowie czerwca 1989 roku zachęcają do udziału w eurowyborach. "To nie jest żaden wysiłek"
Bohaterowie czerwca 1989 roku zachęcają do udziału w eurowyborach. "To nie jest żaden wysiłek"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Bohaterowie czerwca 1989 roku zachęcają do udziału w eurowyborach. "To nie jest żaden wysiłek"Arleta Zalewska/Fakty TVN

4 czerwca 35 lat temu to naprawdę było święto. Wreszcie był wybór, można było głosować w zgodzie z własnym sumieniem i dobrze pojętym interesem. Wiele zawdzięczamy solidarnościowym opozycjonistom. Warto raz jeszcze posłuchać ich historii i tego, czym dla nich jest demokracja.

- Ta stocznia, ta brama, otworzyła nam tę pierwszą przestrzeń na demokrację, na wolność - mówi Zbigniew Janas, działacz opozycji w PRL. - Na Unię też. Myśmy wtedy oczywiście aż tak nie marzyli - dodaje.

35 lat temu bycie częścią europejskiej wspólnoty było dla działaczy Solidarności odległym, ale kolejnym, kluczowym celem. - Dobrze, że się nam zdarzył 4 czerwca, a wcześniej ten Okrągły Stół. Wydaje mi się, że nie zaniedbaliśmy okazji i szansy na zmianę - mówi Grażyna Staniszewska, działaczka opozycji w PRL.

Grażyna Staniszewska i Zbigniew Janas to posłowie wybrani z list Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" 4 czerwca. Bogdan Lis też, ale inaczej niż większość kandydatów Solidarności, na wyborczym plakacie zdjęcia z Wałęsą nie miał. - Dlaczego? Bo nie chciałem. Powiedziałem, że jeżeli wygram te wybory, to dlatego, że mam autorytet - wspomina Lis.

Droga do wyborów

CZYTAJ TAKŻE: Ponad 82 procent Polaków za obecnością w UE. W sondażu wskazali główną korzyść

Ich droga do 4 czerwca prowadziła przez strajki, internowania, areszty, manifestacje aż po Okrągły Stół. Ryzykowali zdrowiem i życiem - swoim i swoich rodzin. Dlatego dziś nie wyobrażają sobie, żeby mogliby nie skorzystać z prawa wyborczego.

- Ja wiem, co można stracić. Ja wiem, jak było trudno wcześniej i to nie jest żaden wysiłek (zagłosować - red.) - podkreśla Grażyna Staniszewska.

- Nie można stać z boku i czekać, że ktoś zrealizuje to, o co nam najbardziej chodzi. Na to liczyć nie można - mówi o nadchodzących wyborach Maria Sielicka-Gracka, działaczka opozycji w PRL. Maria Sielicka Gracka była również posłanką Solidarności. - Jeżeli chcemy, żeby coś się działo, tak jak nam byłoby wygodnie, to musimy wziąć w tym udział - zaznacza.

Święto obywateli

Najbliższa wyborcza niedziela dla opozycjonistów z czasów PRL nie jest świętem polityków. Dla nich to dzień obywateli, którzy tego jednego dnia mogą poprzez frekwencje wysłać politykom wiadomość i pokazać swoją siłę.

- Na własnej skórze odczułam, co to znaczy wygrać ledwo, a co to znaczy wygrać olbrzymią przewagą głosów - mówi Grażyna Staniszewska. - Wtedy człowiek ma odwagę podejmowania nawet niestandardowych wyzwań - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Bohaterowie czerwca 1989 roku to dziś liderzy praktycznie wszystkich partii. Dlatego 4 czerwca swoje związane także z kampanią wyborczą wydarzenia planuje Prawo i Sprawiedliwość i Jarosław Kaczyński oraz Donald Tusk, który wraz z politykami Koalicji Obywatelskiej i ich zwolennikami będzie na wiecu na placu Zamkowym w Warszawie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS