Wybory do Parlamentu Europejskiego. Do głosowania zachęcają aktorzy, dziennikarze i organizacje pozarządowe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Aktorzy, dziennikarze i różne organizacje zachęcają do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreślają, że stawką w tej walce jest europejska demokracja. W czasach polaryzacji, kiedy na Starym Kontynencie toczy się dezinformacyjna wojna siana przez populistów, frekwencja w tych eurowyborach może okazać się kluczowa.

Inspirują, przekonują i zachęcają do głosowania w wyborach do europarlamentu. - Jestem dumna z tego, że jestem Polką. Jestem dumna z tego, że jestem obywatelką Unii Europejskiej - mówi dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska. - Żebyśmy cokolwiek zmienili, musimy wysłać przedstawicieli, którzy będą reprezentować nasze wartości - dodaje aktor Mateusz Janicki.

Już za tydzień będziemy mieli okazję wybrać swoich przedstawicieli, którzy w naszym imieniu zasiądą w Parlamencie Europejskim. Do głosowania nakłania też Fundacja Wolności Gospodarczej, bo - jak podkreśla w swoim spocie - Unia Europejska stawia czoła globalnym wyzwaniom, z którymi samodzielnie nie poradziłby sobie żaden kraj.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak głosować w wyborach europejskich 2024? To trzeba wiedzieć

- To jest coś namacalnego: drogi ekspresowe, autostrady. Rozwój Polski udał się dzięki pieniądzom z Unii - wskazuje dziennikarz Tomasz Siekielski. - Inaczej wygląda polska wieś, inaczej wyglądają polskie miasta. Młodzi ludzie mogą studiować, gdzie chcą, znają języki obce. Polacy mogą szukać swojej szansy tam, gdzie im się tylko wymarzy. To jest naprawdę wyjątkowo udane 20 lat - podkreśla Aleksander Kwaśniewski, były prezydent.

Żeby kolejne dekady były równie dobre, potrzebna w tych wyborach jest frekwencja. Do niej w mrocznym spocie zachęca Akcja Demokracja. Pokazuje w nim czarną wizję przyszłości Europy bez Unii Europejskiej. - Ten spot jest mocny i miał być mocny, bo też zagrożenia, z którymi się mierzymy, są bardzo silne - zaznacza Jakub Kocjan z Akcji Demokracji.

ZOBACZ TEŻ: "A co my niby mamy z tej Unii?". Lista korzyści w nowym spocie zachęcającym do głosowania

Autorzy spotu pod tytułem "nie oddamy Europy" nie bez powodu pokazują, że Europa jest bezpieczna tylko we wspólnej, zjednoczonej i silnej Unii.

"Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"
9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Eurosceptycy mogą zagrozić Unii Europejskiej?

Wielu politologów - również za granicą - wskazuje na wyjątkowo silne w ostatnim czasie wpływy skrajnej prawicy. - Te wybory będą mobilizować przeciwników Unii Europejskiej, bardzo wiele osób wrogich Unii Europejskiej może do tych wyborów pójść - uważa Marek Tatała, prezes Fundacji Wolności Gospodarczej.

Eurosceptycy są w tych wyborach niezwykle aktywni. Widmo objęcia przez nich w demokratyczny sposób większości, może okazać się dla Europy bardzo niebezpieczne.

ZOBACZ TEŻ: W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

- Wtedy te zagrożenia ze wschodu związane z reżimem Putina, który prowadzi dezinformację, który sieje fake newsy, który za nic ma prawa człowieka i demokrację, one mogą dosięgnąć także nas - mówi Jakub Kocjan. - Bycie we wspólnocie daje nam bezpieczeństwo i trzeba zrobić wszystko, żebyśmy w tej Wspólnocie pozostali - podkreśla Tomasz Sekielski.

O kształcie Unii Europejskiej na najbliższe 5 lat będzie współdecydować wybranych przez Polaków 53 europosłów. Im więcej ludzi głosuje, tym silniejsza staje się demokracja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

- Masz szansę swoim długopisem zadecydować i wybrać - zaznacza Martyna Wojciechowska. - Putinowi zależy na tym, abyś nie poszedł, aby wygrali populiści. Idź i głosuj mądrze - apeluje Tomasz Sekielski. - 9 czerwca spotykamy się po raz kolejny, w tych samych punktach wyborczych z absolutnym przekonaniem, że to ważne wybory i nas nie może zabraknąć - dodaje Aleksander Kwaśniewski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Jankowski/PAP

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS