Wybory do Parlamentu Europejskiego. Do głosowania zachęcają aktorzy, dziennikarze i organizacje pozarządowe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Aktorzy, dziennikarze i różne organizacje zachęcają do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreślają, że stawką w tej walce jest europejska demokracja. W czasach polaryzacji, kiedy na Starym Kontynencie toczy się dezinformacyjna wojna siana przez populistów, frekwencja w tych eurowyborach może okazać się kluczowa.

Inspirują, przekonują i zachęcają do głosowania w wyborach do europarlamentu. - Jestem dumna z tego, że jestem Polką. Jestem dumna z tego, że jestem obywatelką Unii Europejskiej - mówi dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska. - Żebyśmy cokolwiek zmienili, musimy wysłać przedstawicieli, którzy będą reprezentować nasze wartości - dodaje aktor Mateusz Janicki.

Już za tydzień będziemy mieli okazję wybrać swoich przedstawicieli, którzy w naszym imieniu zasiądą w Parlamencie Europejskim. Do głosowania nakłania też Fundacja Wolności Gospodarczej, bo - jak podkreśla w swoim spocie - Unia Europejska stawia czoła globalnym wyzwaniom, z którymi samodzielnie nie poradziłby sobie żaden kraj.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak głosować w wyborach europejskich 2024? To trzeba wiedzieć

- To jest coś namacalnego: drogi ekspresowe, autostrady. Rozwój Polski udał się dzięki pieniądzom z Unii - wskazuje dziennikarz Tomasz Siekielski. - Inaczej wygląda polska wieś, inaczej wyglądają polskie miasta. Młodzi ludzie mogą studiować, gdzie chcą, znają języki obce. Polacy mogą szukać swojej szansy tam, gdzie im się tylko wymarzy. To jest naprawdę wyjątkowo udane 20 lat - podkreśla Aleksander Kwaśniewski, były prezydent.

Żeby kolejne dekady były równie dobre, potrzebna w tych wyborach jest frekwencja. Do niej w mrocznym spocie zachęca Akcja Demokracja. Pokazuje w nim czarną wizję przyszłości Europy bez Unii Europejskiej. - Ten spot jest mocny i miał być mocny, bo też zagrożenia, z którymi się mierzymy, są bardzo silne - zaznacza Jakub Kocjan z Akcji Demokracji.

ZOBACZ TEŻ: "A co my niby mamy z tej Unii?". Lista korzyści w nowym spocie zachęcającym do głosowania

Autorzy spotu pod tytułem "nie oddamy Europy" nie bez powodu pokazują, że Europa jest bezpieczna tylko we wspólnej, zjednoczonej i silnej Unii.

"Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"
9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Eurosceptycy mogą zagrozić Unii Europejskiej?

Wielu politologów - również za granicą - wskazuje na wyjątkowo silne w ostatnim czasie wpływy skrajnej prawicy. - Te wybory będą mobilizować przeciwników Unii Europejskiej, bardzo wiele osób wrogich Unii Europejskiej może do tych wyborów pójść - uważa Marek Tatała, prezes Fundacji Wolności Gospodarczej.

Eurosceptycy są w tych wyborach niezwykle aktywni. Widmo objęcia przez nich w demokratyczny sposób większości, może okazać się dla Europy bardzo niebezpieczne.

ZOBACZ TEŻ: W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

- Wtedy te zagrożenia ze wschodu związane z reżimem Putina, który prowadzi dezinformację, który sieje fake newsy, który za nic ma prawa człowieka i demokrację, one mogą dosięgnąć także nas - mówi Jakub Kocjan. - Bycie we wspólnocie daje nam bezpieczeństwo i trzeba zrobić wszystko, żebyśmy w tej Wspólnocie pozostali - podkreśla Tomasz Sekielski.

O kształcie Unii Europejskiej na najbliższe 5 lat będzie współdecydować wybranych przez Polaków 53 europosłów. Im więcej ludzi głosuje, tym silniejsza staje się demokracja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

- Masz szansę swoim długopisem zadecydować i wybrać - zaznacza Martyna Wojciechowska. - Putinowi zależy na tym, abyś nie poszedł, aby wygrali populiści. Idź i głosuj mądrze - apeluje Tomasz Sekielski. - 9 czerwca spotykamy się po raz kolejny, w tych samych punktach wyborczych z absolutnym przekonaniem, że to ważne wybory i nas nie może zabraknąć - dodaje Aleksander Kwaśniewski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Jankowski/PAP

Pozostałe wiadomości

Wystarczyło znieść limit wieku - to było trzy tygodnie temu - by na badania prenatalne zaczęło zgłaszać się o wiele więcej pacjentek. Badania są za darmo. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Warto, bo można wykryć wady płodu i można je leczyć jeszcze w łonie matki.

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Źródło:
Fakty TVN

W tej sprawie interesy plażowiczów bez psów i plażowiczów z psami są sprzeczne. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w rozstrzygnięcie sporu włączył sąd. Jest rozstrzygnięcie - nie można zakazać wejścia z psem na plażę. To nie znaczy, że dalej jest wolna amerykanka.

Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Źródło:
Fakty TVN

Wciąż nie ma porozumienia w Koalicji 15 października w sprawie związków partnerskich. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że część ludowców mogłaby poprzeć ustawę o związkach partnerskich, ale bez zapisu o możliwości przysposobienia dziecka jednego partnera przez drugiego. - Chciałbym, żebyśmy w sposób uczciwy podchodzili do sprawy i nie uznawali, że dzieci, które znajdują się w parach homoseksualnych żeńskich, nie mają ojca - skomentował wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski.

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest tak naprawdę bardzo niedobra wiadomość dla Joe Bidena - tak Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii, komentował w "Faktach po Faktach" wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie. Przekonywał, że prezydent USA chce mieć wsparcie ze strony sojuszników z NATO, jeśli chodzi o relacje z Chinami. Politolożka, profesor Katarzyna Pisarska wskazywała, że w Polsce nie dyskutuje się o tym, czy Chiny są "naszym przyjacielem", czy "przyszłym poważnym konkurentem".

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

Źródło:
TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

To powtórka tego, co znamy z Polski. Populiści biorą się za media państwowe, bo twierdzą, że te media się na nich uwzięły, że są zbyt mainstreamowe. Słowacki parlament zatwierdził zmiany w publicznym radiu i telewizji. Opozycja i organizacje obywatelskie mówią krótko: to orbanizacja mediów.

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS