Wybory do Parlamentu Europejskiego. Do głosowania zachęcają aktorzy, dziennikarze i organizacje pozarządowe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Aktorzy, dziennikarze i różne organizacje zachęcają do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreślają, że stawką w tej walce jest europejska demokracja. W czasach polaryzacji, kiedy na Starym Kontynencie toczy się dezinformacyjna wojna siana przez populistów, frekwencja w tych eurowyborach może okazać się kluczowa.

Inspirują, przekonują i zachęcają do głosowania w wyborach do europarlamentu. - Jestem dumna z tego, że jestem Polką. Jestem dumna z tego, że jestem obywatelką Unii Europejskiej - mówi dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska. - Żebyśmy cokolwiek zmienili, musimy wysłać przedstawicieli, którzy będą reprezentować nasze wartości - dodaje aktor Mateusz Janicki.

Już za tydzień będziemy mieli okazję wybrać swoich przedstawicieli, którzy w naszym imieniu zasiądą w Parlamencie Europejskim. Do głosowania nakłania też Fundacja Wolności Gospodarczej, bo - jak podkreśla w swoim spocie - Unia Europejska stawia czoła globalnym wyzwaniom, z którymi samodzielnie nie poradziłby sobie żaden kraj.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak głosować w wyborach europejskich 2024? To trzeba wiedzieć

- To jest coś namacalnego: drogi ekspresowe, autostrady. Rozwój Polski udał się dzięki pieniądzom z Unii - wskazuje dziennikarz Tomasz Siekielski. - Inaczej wygląda polska wieś, inaczej wyglądają polskie miasta. Młodzi ludzie mogą studiować, gdzie chcą, znają języki obce. Polacy mogą szukać swojej szansy tam, gdzie im się tylko wymarzy. To jest naprawdę wyjątkowo udane 20 lat - podkreśla Aleksander Kwaśniewski, były prezydent.

Żeby kolejne dekady były równie dobre, potrzebna w tych wyborach jest frekwencja. Do niej w mrocznym spocie zachęca Akcja Demokracja. Pokazuje w nim czarną wizję przyszłości Europy bez Unii Europejskiej. - Ten spot jest mocny i miał być mocny, bo też zagrożenia, z którymi się mierzymy, są bardzo silne - zaznacza Jakub Kocjan z Akcji Demokracji.

ZOBACZ TEŻ: "A co my niby mamy z tej Unii?". Lista korzyści w nowym spocie zachęcającym do głosowania

Autorzy spotu pod tytułem "nie oddamy Europy" nie bez powodu pokazują, że Europa jest bezpieczna tylko we wspólnej, zjednoczonej i silnej Unii.

"Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"
9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Eurosceptycy mogą zagrozić Unii Europejskiej?

Wielu politologów - również za granicą - wskazuje na wyjątkowo silne w ostatnim czasie wpływy skrajnej prawicy. - Te wybory będą mobilizować przeciwników Unii Europejskiej, bardzo wiele osób wrogich Unii Europejskiej może do tych wyborów pójść - uważa Marek Tatała, prezes Fundacji Wolności Gospodarczej.

Eurosceptycy są w tych wyborach niezwykle aktywni. Widmo objęcia przez nich w demokratyczny sposób większości, może okazać się dla Europy bardzo niebezpieczne.

ZOBACZ TEŻ: W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

- Wtedy te zagrożenia ze wschodu związane z reżimem Putina, który prowadzi dezinformację, który sieje fake newsy, który za nic ma prawa człowieka i demokrację, one mogą dosięgnąć także nas - mówi Jakub Kocjan. - Bycie we wspólnocie daje nam bezpieczeństwo i trzeba zrobić wszystko, żebyśmy w tej Wspólnocie pozostali - podkreśla Tomasz Sekielski.

O kształcie Unii Europejskiej na najbliższe 5 lat będzie współdecydować wybranych przez Polaków 53 europosłów. Im więcej ludzi głosuje, tym silniejsza staje się demokracja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

- Masz szansę swoim długopisem zadecydować i wybrać - zaznacza Martyna Wojciechowska. - Putinowi zależy na tym, abyś nie poszedł, aby wygrali populiści. Idź i głosuj mądrze - apeluje Tomasz Sekielski. - 9 czerwca spotykamy się po raz kolejny, w tych samych punktach wyborczych z absolutnym przekonaniem, że to ważne wybory i nas nie może zabraknąć - dodaje Aleksander Kwaśniewski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Jankowski/PAP

Pozostałe wiadomości

Przeszły piekło rosyjskiej niewoli. Horror, który trudno sobie w ogóle wyobrazić, a co dopiero przeżyć. Nie chcą dłużej milczeć. Cztery Ukrainki dały świadectwo bestialstwu wroga, by świat usłyszał ich historie. By nigdy nie zapomniał i kiedyś rozliczył. Szczegóły są naprawdę drastyczne.

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

Fachowo to się nazywa prehabilitacja i jest niczym innym jak przygotowaniem pacjenta do leczenia. Na pytanie, po co mnożyć terapie i męczyć chorego dodatkowymi zabiegami, orędownicy tej metody z Poznania mają prostą odpowiedź: może zdziałać cuda.

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Źródło:
Fakty TVN

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS