Hamas nie uwolnił dwóch małych chłopców. Terroryści twierdzą, że zginęli, ale rodzina im nie wierzy

Źródło:
Fakty TVN
Hamas nie uwolnił dwóch małych chłopców. Terroryści twierdzą, że zginęli, ale rodzina im nie wierzy
Hamas nie uwolnił dwóch małych chłopców. Terroryści twierdzą, że zginęli, ale rodzina im nie wierzy
Jacek Tacik/Fakty TVN
Liczyli, że Ariel i Kfira zostaną uwolnieni. Tak się jednak nie stało. "Hamas nimi graJacek Tacik/Fakty TVN

4-letni Ariel i jego 9-miesięczny brat razem z mamą i tatą zostali porwani przez Hamas 7 października. Ich rodzina miała nadzieję, że dzieci zostaną uwolnione podczas zawieszenia broni, ale tak się nie stało. Hamas twierdzi, że bracia i ich matka nie żyją, jednak izraelski wywiad tego nie potwierdza.

Wśród zakładników uwolnionych ostatnio przez Hamas nie ma małżeństwa Bibasów i ich dwójki dzieci: Ariela i Kfira.

- Mieliśmy wielką nadzieję, że znajdą się od razu na liście do uwolnienia, bo to przecież dzieci. Ale kiedy ich nie było na liście, to zrozumieliśmy, że Hamas nimi gra, ponieważ dużo się o nich mówi w Izraelu i zostaną zapewne uwolnione na samym końcu - mówi Josi Sznajder, kuzyn porwanej przez Hamas Sziri Bibas.

Ostatnie nagranie, na którym widać Szirę Bibas i jej dwoje dzieci - jeszcze wtedy 9-miesięcznego Kfira oraz jego czteroletniego Ariela, zostało wykonane 7 października, w "czarny szabat". - Sziri krzyczy, ale żaden dźwięk nie wydobywa się z jej ust. Rusza nimi, ale nie ma dźwięku. Była tak przerażona, że nie mogła krzyknąć - zwraca uwagę Sznajder.

Zawieszenie broni zakończyło się nagle po siedmiu dniach. Izrael twierdzi, że Hamas złamał jego treść, przede wszystkim nie wypuszczając z Gazy dwojga dzieci.

Nagranie z ojcem rodziny

Hamas, kilkanaście godzin po zerwaniu porozumienia, opublikował nagranie z ojcem rodziny - Jardenem Bibasem. Mężczyzna na filmie mówi: "Bibi, zrzuciłeś bomby na moją rodzinę. Zabiłeś moją żonę i moje dzieci".

Jair Keszet, wujek porwanego mężczyzny, nigdy nie zobaczył nagrania, bał się. - Mój syn powiedział mi, żeby w to nie wchodzić. Żeby nie otwierać pliku z filmem - mówi.

Nagranie widział za to Josi. - To człowiek psychicznie złamany. Ktoś powiedział, że odebrano mu wszystko to, co miał. Zobaczyłem na tym nagraniu człowieka, który stracił połowę swojej wagi, człowieka, w którego oczach widać śmierć - podkreśla.

Zobacz także: Stosy gruzu, płacz dzieci i krzyki. Relacje po ataku na obóz dla uchodźców w Strefie Gazy

Izraelski wywiad nie potwierdza informacji o śmierci dzieci Bibasów. Zresztą już wcześniej zakładnicy, którzy mieli zginąć w izraelskim nalocie na Gazę, okazali się żywi, a do tego wrócili do domu. Na to liczy wujek Jardena. - Nie wierzę w ich śmierć. Na pewno żyją. To jest we mnie. Nie dopuszczam do siebie innych myśli - mówi Jair.

O ich uwolnienie i większą presję na Hamas upominają się też zwykli Izraelczycy. - Przez ostatnich 60 dni praktycznie nie śpię, a nawet jak śpię, to ciągle jestem myślami z nimi. Staram się to wszystko ułożyć w głowie - mówi Josi.

Ci, którzy zostali uwolnieni, nie widzieli rodziny Bibasów, ale ich bliscy są przekonani, że są w Strefie Gazy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS