Hamas nie uwolnił dwóch małych chłopców. Terroryści twierdzą, że zginęli, ale rodzina im nie wierzy

Źródło:
Fakty TVN
Hamas nie uwolnił dwóch małych chłopców. Terroryści twierdzą, że zginęli, ale rodzina im nie wierzy
Hamas nie uwolnił dwóch małych chłopców. Terroryści twierdzą, że zginęli, ale rodzina im nie wierzy
Jacek Tacik/Fakty TVN
Liczyli, że Ariel i Kfira zostaną uwolnieni. Tak się jednak nie stało. "Hamas nimi graJacek Tacik/Fakty TVN

4-letni Ariel i jego 9-miesięczny brat razem z mamą i tatą zostali porwani przez Hamas 7 października. Ich rodzina miała nadzieję, że dzieci zostaną uwolnione podczas zawieszenia broni, ale tak się nie stało. Hamas twierdzi, że bracia i ich matka nie żyją, jednak izraelski wywiad tego nie potwierdza.

Wśród zakładników uwolnionych ostatnio przez Hamas nie ma małżeństwa Bibasów i ich dwójki dzieci: Ariela i Kfira.

- Mieliśmy wielką nadzieję, że znajdą się od razu na liście do uwolnienia, bo to przecież dzieci. Ale kiedy ich nie było na liście, to zrozumieliśmy, że Hamas nimi gra, ponieważ dużo się o nich mówi w Izraelu i zostaną zapewne uwolnione na samym końcu - mówi Josi Sznajder, kuzyn porwanej przez Hamas Sziri Bibas.

Ostatnie nagranie, na którym widać Szirę Bibas i jej dwoje dzieci - jeszcze wtedy 9-miesięcznego Kfira oraz jego czteroletniego Ariela, zostało wykonane 7 października, w "czarny szabat". - Sziri krzyczy, ale żaden dźwięk nie wydobywa się z jej ust. Rusza nimi, ale nie ma dźwięku. Była tak przerażona, że nie mogła krzyknąć - zwraca uwagę Sznajder.

Zawieszenie broni zakończyło się nagle po siedmiu dniach. Izrael twierdzi, że Hamas złamał jego treść, przede wszystkim nie wypuszczając z Gazy dwojga dzieci.

Nagranie z ojcem rodziny

Hamas, kilkanaście godzin po zerwaniu porozumienia, opublikował nagranie z ojcem rodziny - Jardenem Bibasem. Mężczyzna na filmie mówi: "Bibi, zrzuciłeś bomby na moją rodzinę. Zabiłeś moją żonę i moje dzieci".

Jair Keszet, wujek porwanego mężczyzny, nigdy nie zobaczył nagrania, bał się. - Mój syn powiedział mi, żeby w to nie wchodzić. Żeby nie otwierać pliku z filmem - mówi.

Nagranie widział za to Josi. - To człowiek psychicznie złamany. Ktoś powiedział, że odebrano mu wszystko to, co miał. Zobaczyłem na tym nagraniu człowieka, który stracił połowę swojej wagi, człowieka, w którego oczach widać śmierć - podkreśla.

Zobacz także: Stosy gruzu, płacz dzieci i krzyki. Relacje po ataku na obóz dla uchodźców w Strefie Gazy

Izraelski wywiad nie potwierdza informacji o śmierci dzieci Bibasów. Zresztą już wcześniej zakładnicy, którzy mieli zginąć w izraelskim nalocie na Gazę, okazali się żywi, a do tego wrócili do domu. Na to liczy wujek Jardena. - Nie wierzę w ich śmierć. Na pewno żyją. To jest we mnie. Nie dopuszczam do siebie innych myśli - mówi Jair.

O ich uwolnienie i większą presję na Hamas upominają się też zwykli Izraelczycy. - Przez ostatnich 60 dni praktycznie nie śpię, a nawet jak śpię, to ciągle jestem myślami z nimi. Staram się to wszystko ułożyć w głowie - mówi Josi.

Ci, którzy zostali uwolnieni, nie widzieli rodziny Bibasów, ale ich bliscy są przekonani, że są w Strefie Gazy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS