Gminy coraz częściej wystawiają na licytacje przejęte porzucone samochody. Jest ich bardzo dużo

Źródło:
Fakty TVN
Gminy coraz częściej wystawiają na licytacje przejęte porzucone samochody. Jest ich bardzo dużo
Gminy coraz częściej wystawiają na licytacje przejęte porzucone samochody. Jest ich bardzo dużo
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Gminy coraz częściej wystawiają na licytacje przejęte porzucone samochody. Jest ich bardzo dużoMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Może zdarzyło się kiedyś, że w drodze do pracy albo na zakupy przez wiele miesięcy widzieli państwo to samo porzucone auto. Kiedy w końcu przechodziło na własność gminy - to trzeba było je zezłomować. Trzy razy szkoda. Szkoda pieniędzy, auta i środowiska. No i teraz okazuje się, że te samochody mogą mieć jednak drugie życie.

Stoją, rdzewieją, rozsypują się i spędzają sen z oczu gminnym skarbnikom, bo gdy już przechodzą na własność gminy, to z całym dobrodziejstwem inwentarza, czyli trzeba zapłacić i za holowanie, i za parkowanie, i za OC, i za złomowanie. I za czas, który musi poświęcić policja czy straż miejska na zajęcie się takim autem.

- Tych zgłoszeń jest bardzo dużo. To jest ponad 300-400, a czasami więcej zgłoszeń w ciągu roku - wskazuje Joanna Prasnowska ze Straży Miejskiej w Łodzi.

Jest w czym wybierać

To problem bez końca. Stąd pomysł, by zamiast do bezpańskich aut dopłacać, spróbować na nich zarobić. Niektóre właśnie trafiły w Łodzi na licytacje jako pierwsze.

- Szukamy kupców, którzy będą chętni, żeby zakupić taki samochód, choćby na sprzedaż. Zarówno zyska miasto, jak i właśnie ten kupujący. My pokryjemy straty i wyremontujemy dodatkowy chodnik, a ten samochód jeszcze dodatkowo może się przydać - mówi Tomasz Andrzejewski z Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Rewolucja musi poczekać. System kaucyjny ma wejść później
Rewolucja musi poczekać. System kaucyjny ma wejść późniejTVN24

W kolejce do licytacji - jeśli przez sześć miesięcy nie znajdą się ich właściciele - czekać będą też Volkswagen czy Porsche. Krótko mówiąc: jest w czym wybierać. W sumie zalega na łódzkim parkingu blisko 500 aut.

- Był to bilans ekologiczny i taki bardziej rozsądkowy. Po co złomować auto, żeby leżało na stosie odpadów, skoro ktoś może je kupić albo wyremontować, albo przeznaczyć na części - wskazuje Paweł Śpiechowicz z Urzędu Miasta Łodzi.

Warszawa pionierem

Pionierem w Polsce w handlu autami, do których nikt nie chce się przyznać, jest Warszawa. Siedem przetargów przyniosło bardzo konkretny zysk.

- W sumie 220 pojazdów znalazło nowych właścicieli, to najczęściej są samochody osobowe, ale zdarzył się taż jakiś skuter, zdarzył się food track, miasto zarobiło na tym w sumie ponad półtora miliona złotych - mówi Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

Kraków też już idzie tym tropem. Obecnie ma w ofercie 18 aut. - Dla kolekcjonera to taką perełką jest, kiedyś król polskich szos, czyli Fiat 125p 1500, dwa mercedesy dostawcze, jest mazda - wymienia Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Bez względu na to, jak obojętnie będziemy przechodzić obok takiej zawalidrogi, to jednak jest nasz wspólny problem, bo każde bezpańskie auto - w pewnym sensie - żyje na koszt podatnika.

CZYTAJ TAKŻE: Sklepy wyrzucają na śmietnik miliony ton dobrej żywności. Resort rolnictwa zapowiada zaostrzenie prawa

Skąd się te samochody biorą i dlaczego nie można ustalić ich właścicieli? - Są to samochody na przykład kradzione, porzucone, bez tablic rejestracyjnych, i wtedy ciężko jest ustalić, co i jak, że tak powiem. Często są to samochody, których właściciele nie chcą złomować i próbują się w ten sposób pozbyć problemu - mówi Michał Murawiński, dziennikarz TVN Turbo.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny, na czas wykrył u siebie raka prostaty, badając PSA, co lekarze zalecają każdemu mężczyźnie. Plan rządu jest taki, by rozszerzyć badania medycyny pracy między innymi o PSA. Ma to się stać w pierwszym półroczu 2025 roku.

Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty

Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty

Źródło:
Fakty TVN

Z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości za ubiegły rok pozytywnie ocenia połowa badanych. Tylko niewiele ponad jedna trzecia (35 proc.) była przeciwnego zdania. Decyzja PKW oznacza możliwość utraty prawa do subwencji na trzy lata, a chodzi o ponad 75 milionów złotych. Wcześniej PKW odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego partii.

Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS? Są wyniki sondażu

Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS? Są wyniki sondażu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie będzie przeszkód do przeprowadzenia ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej na terytorium Ukrainy. Polska od lat domagała się od władz w Kijowie zmiany stanowiska w tej sprawie. Teraz, jak informuje minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Sybihą, zostało to zapisane we wspólnie uzgodnionym oświadczeniu.

Jest porozumienie w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Już kilka osób podaje się za ojców tego sukcesu

Jest porozumienie w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Już kilka osób podaje się za ojców tego sukcesu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości, powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24, że o tym, kto będzie kandydatem lub kandydatką Lewicy w wyborach prezydenckich, zdecyduje 15 grudnia Rada Krajowa partii.

Kiedy kandydat Lewicy? Tego dnia "decyzję podejmie Rada Krajowa"

Kiedy kandydat Lewicy? Tego dnia "decyzję podejmie Rada Krajowa"

Źródło:
TVN24

- O przełomie będziemy mogli mówić dopiero wtedy, kiedy polscy medycy sądowi, antropolodzy staną nad szczątkami ofiar zbrodni wołyńskiej, a polscy żołnierze ramię w ramię z ukraińskimi złożą wieńce na grobach tych osób, które zostaną ekshumowane - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Grzegorz Motyka, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. Ocenił, że w ciągu ostatnich lat w tej sprawie pojawiła się jedna "rozsądna próba kompromisu" zawarta między prezydentami Andrzejem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim w 2020 roku, ale "została wyrzucona do kosza" po ekspertyzie IPN i "decyzji wojewody podkarpackiego reprezentującego rząd Morawieckiego". Dopiero teraz obecny rząd "próbuje coś zrobić".

Przełom nastąpi, jeżeli "polscy medycy sądowi staną nad szczątkami ofiar", a żołnierze dwóch krajów złożą wieńce

Przełom nastąpi, jeżeli "polscy medycy sądowi staną nad szczątkami ofiar", a żołnierze dwóch krajów złożą wieńce

Źródło:
TVN24

Polski PKB w trzecim kwartale wzrósł o 2,7 procent rok do roku, ale w porównaniu z drugim kwartałem spadł. Największy spadek widać w eksporcie. Gdzie jest powód? Za naszą zachodnią granicą. Niemcy, które są największym partnerem gospodarczym Polski, przeżywają poważną zadyszkę. Komisja Europejska w ostatniej prognozie przewiduje, że w całym tym roku Niemcy zanotują spadek PKB o 0,1 procent.

Konkurencyjność Niemiec spada z roku na rok. Co w kraju uważanym za symbol gospodarczej potęgi idzie nie tak?

Konkurencyjność Niemiec spada z roku na rok. Co w kraju uważanym za symbol gospodarczej potęgi idzie nie tak?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy czterokrotnie powierzali jej rządy krajem i wiele wskazuje na to, że teraz tego żałują. Angela Merkel jednak nie zamierza przepraszać. Właśnie opublikowała wspomnienia. Książkę zatytułowała "Wolność". Złośliwi twierdzą, że trzy lata, odkąd zakończyła karierę polityczną, to za mała przerwa, by oceniać swój dorobek. Za to najwyższy czas, jeśli jest się zmuszonym, by go bronić.

Angela Merkel opublikowała wspomnienia. Szarmanckie gesty Lecha Kaczyńskiego, "prostolinijny" Tusk

Angela Merkel opublikowała wspomnienia. Szarmanckie gesty Lecha Kaczyńskiego, "prostolinijny" Tusk

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS