Ginekolodzy przedstawili własne wytyczne dotyczące przeprowadzania aborcji

Źródło:
Fakty TVN
Ginekolodzy przedstawili własne wytyczne dotyczące przeprowadzania aborcji
Ginekolodzy przedstawili własne wytyczne dotyczące przeprowadzania aborcji
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Ginekolodzy przedstawili własne wytyczne dotyczące przeprowadzania aborcjiMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Nie ma miejsca na oddech prokuratora między nami a pacjentkami - mówią lekarze ginekolodzy i określają jasne wytyczne dotyczące przeprowadzania aborcji. We wrześniu swoje wytyczne ma przedstawić zespół ministra zdrowia.

Nie czekając na wytyczne zespołu powołanego przez ministra zdrowia, ginekolodzy przedstawiają swoje. - Żebyśmy mogli po prostu być lekarzami, a nie żebyśmy czuli ten oddech prokuratora między nami a pacjentkami - wyjaśnia doktor Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

12-stronicowy dokument reguluje postępowanie po odejściu wód płodowych: po pierwsze każdy przypadek ma być rozpatrywany indywidualnie w zależności od tygodnia ciąży. Po drugie: objawy infekcji wewnątrzmacicznej lub złe parametry w badaniach płodu mają być wskazaniem do przerwania ciąży. Po trzecie: pacjentki muszą być otwarcie i wyczerpująco informowane o stanie płodu, swojego zdrowia, o prawie do aborcji i o wszelkich wynikających z tego korzyściach i skutkach ubocznych. - Najważniejsze przesłanie, które w tej chwili może w Polsce powinno najmocniej wybrzmieć, jest takie, że jeżeli jest zagrożenie zdrowia i życia kobiety, to należy natychmiast ciążę zakończyć - przekonuje profesor Piotr Sieroszewski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Zainteresowani jasnymi procedurami lekarze na to właśnie czekali. - Postępujemy zgodnie z wiedzą, sztuką lekarską, zgodnie z nauką, a nie zgodnie z tym, co akurat władza, która jest przy sterach, decyduje czy nam nakazuje w związku z jakimiś światopoglądowymi sprawami - podkreśla doktor Maciej Jędrzejko, Oddział Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej, Uniwersyteckie Centrum Medyczne SUM w Katowicach.

Dla specjalistów najważniejsze są rekomendacje specjalistów i ich zamierzają się trzymać. - Ja nie mam najmniejszego problemu z przerwaniem ciąży. Mamy prawo, które daje nam możliwość przerwania ciąży między innymi w sytuacji, kiedy pacjentka ma zagrożone zdrowie lub zagrożone jest jej życie - przekonuje doktor Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Szpitalu świętego Wojciecha w Gdańsku.

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego o aborcji
Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego o aborcjiMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Polska rzeczywistość

Rzeczywistość antyaborcyjna od samych rekomendacji się jednak nie zmieni. Organizacje pozarządowe w specjalnej petycji zażądały właśnie od NFZ skontrolowania i rozliczenia szpitali, które odmawiają zabiegów wbrew prawu. - Dopóki Naczelna Izba Lekarska oficjalnie nie zaadresuje tego problemu i nie powie "tak, musimy zacząć prowadzić także szkolenia po prostu z procesu przerywania ciąży i to różnymi metodami", dopóty będziemy mieli problem - uważa Antonina Lewandowska z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny "Federa".

Od września dojdzie kolejny problem, bo wtedy właśnie swoje rekomendacje przedstawi zespół powołany przez ministra zdrowia. - Nie wiadomo, czy będzie obowiązywało, czy lekarze będą to przestrzegać, bo jak pojawi się stanowisko ministerstwa, to które będzie ważniejsze? To z Naczelnej Izby Lekarskiej, czy to z ministerstwa? - pyta Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Nowej Lewicy.

Organizacje pozarządowe od wejścia w życie antyaborcyjnego orzeczenia Trybunału pod kierownictwem Julii Przyłębskiej organizują rocznie dla Polek około 120 tysięcy zabiegów. Są ekspertami w tej dziedzinie. Do rządowego zespołu nie zostały jednak zaproszone.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS