Ginekolodzy przedstawili własne wytyczne dotyczące przeprowadzania aborcji

Źródło:
Fakty TVN
Ginekolodzy przedstawili własne wytyczne dotyczące przeprowadzania aborcji
Ginekolodzy przedstawili własne wytyczne dotyczące przeprowadzania aborcji
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Ginekolodzy przedstawili własne wytyczne dotyczące przeprowadzania aborcjiMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Nie ma miejsca na oddech prokuratora między nami a pacjentkami - mówią lekarze ginekolodzy i określają jasne wytyczne dotyczące przeprowadzania aborcji. We wrześniu swoje wytyczne ma przedstawić zespół ministra zdrowia.

Nie czekając na wytyczne zespołu powołanego przez ministra zdrowia, ginekolodzy przedstawiają swoje. - Żebyśmy mogli po prostu być lekarzami, a nie żebyśmy czuli ten oddech prokuratora między nami a pacjentkami - wyjaśnia doktor Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

12-stronicowy dokument reguluje postępowanie po odejściu wód płodowych: po pierwsze każdy przypadek ma być rozpatrywany indywidualnie w zależności od tygodnia ciąży. Po drugie: objawy infekcji wewnątrzmacicznej lub złe parametry w badaniach płodu mają być wskazaniem do przerwania ciąży. Po trzecie: pacjentki muszą być otwarcie i wyczerpująco informowane o stanie płodu, swojego zdrowia, o prawie do aborcji i o wszelkich wynikających z tego korzyściach i skutkach ubocznych. - Najważniejsze przesłanie, które w tej chwili może w Polsce powinno najmocniej wybrzmieć, jest takie, że jeżeli jest zagrożenie zdrowia i życia kobiety, to należy natychmiast ciążę zakończyć - przekonuje profesor Piotr Sieroszewski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Zainteresowani jasnymi procedurami lekarze na to właśnie czekali. - Postępujemy zgodnie z wiedzą, sztuką lekarską, zgodnie z nauką, a nie zgodnie z tym, co akurat władza, która jest przy sterach, decyduje czy nam nakazuje w związku z jakimiś światopoglądowymi sprawami - podkreśla doktor Maciej Jędrzejko, Oddział Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej, Uniwersyteckie Centrum Medyczne SUM w Katowicach.

Dla specjalistów najważniejsze są rekomendacje specjalistów i ich zamierzają się trzymać. - Ja nie mam najmniejszego problemu z przerwaniem ciąży. Mamy prawo, które daje nam możliwość przerwania ciąży między innymi w sytuacji, kiedy pacjentka ma zagrożone zdrowie lub zagrożone jest jej życie - przekonuje doktor Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Szpitalu świętego Wojciecha w Gdańsku.

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego o aborcji
Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego o aborcjiMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Polska rzeczywistość

Rzeczywistość antyaborcyjna od samych rekomendacji się jednak nie zmieni. Organizacje pozarządowe w specjalnej petycji zażądały właśnie od NFZ skontrolowania i rozliczenia szpitali, które odmawiają zabiegów wbrew prawu. - Dopóki Naczelna Izba Lekarska oficjalnie nie zaadresuje tego problemu i nie powie "tak, musimy zacząć prowadzić także szkolenia po prostu z procesu przerywania ciąży i to różnymi metodami", dopóty będziemy mieli problem - uważa Antonina Lewandowska z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny "Federa".

Od września dojdzie kolejny problem, bo wtedy właśnie swoje rekomendacje przedstawi zespół powołany przez ministra zdrowia. - Nie wiadomo, czy będzie obowiązywało, czy lekarze będą to przestrzegać, bo jak pojawi się stanowisko ministerstwa, to które będzie ważniejsze? To z Naczelnej Izby Lekarskiej, czy to z ministerstwa? - pyta Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Nowej Lewicy.

Organizacje pozarządowe od wejścia w życie antyaborcyjnego orzeczenia Trybunału pod kierownictwem Julii Przyłębskiej organizują rocznie dla Polek około 120 tysięcy zabiegów. Są ekspertami w tej dziedzinie. Do rządowego zespołu nie zostały jednak zaproszone.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS