"Gdy ucichła wrzawa medialna, Nitro-Chem wycofał się z porozumienia". Podatnicy zapłacili za posprzątanie

Źródło:
Fakty TVN
"Gdy ucichła wrzawa medialna, Nitro-Chem wycofał się z porozumienia". Podatnicy zapłacili za posprzątanie
"Gdy ucichła wrzawa medialna, Nitro-Chem wycofał się z porozumienia". Podatnicy zapłacili za posprzątanie
Magda Łucyan/Fakty TVN
"Gdy ucichła wrzawa medialna, Nitro-Chem wycofał się z porozumienia". Podatnicy zapłacili za posprzątanieMagda Łucyan/Fakty TVN

Półtora roku temu w TVN24 pokazaliśmy wstrząsający reportaż "Wody czerwone" o nielegalnych składowiskach często bardzo niebezpiecznych odpadów. Emocje, jakie ten materiał wywołał, sprawiły, że spółka Nitro-Chem, jedyny w Polsce producent trotylu, zobowiązała się do usunięcia swoich odpadów, ale tego nie uczyniła. Miliony złotych na to poszły z pieniędzy podatników.

Ulga - tak jednym słowem mieszkańcy Nowego Prażmowa na Mazowszu komentują wywóz ostatnich zbiorników.

- Czuję ulgę. Mieszkam w promieniu kilometra niecałego, a z tego, co było nam wiadomo, a robiliśmy rozeznanie, to strefa rażenia w ramach wybuchu czy pożaru była bardzo duża, nawet do 15 kilometrów - wskazuje Krzysztof Wiśniewski, radny gminy Prażmów.

Wybuch był bardzo prawdopodobny, bo były tam nielegalnie składowane odpady niebezpieczne. - Te odpady, które są tutaj, były zagrożeniem dla powietrza, wody, a także dla życia i zdrowia - mówi Jan Dąbek, były wójt gminy Prażmów.

Udało się dzięki uporowi mieszkańców

Ta historia to kolejny odcinek opowieści o podrzucanych przez mafię śmieciową odpadach z trującymi substancjami chemicznymi. Akurat w tym przypadku można mówić o szczęśliwym zakończeniu.

- Gdybyśmy tu stanęli pół roku temu, nie dałoby się tak stać spokojnie. Ten fetor już tutaj był wyczuwalny i również przez okolicznych mieszkańców - opowiada Grażyna Żarlicka, sołtyska Nowego Prażmowa, radna gminy Prażmów.

Przez 12 tygodni 73 transportami wywieziono stąd 1585 mauzerów.

Bojanowski o pracach nad reportażem "Wody czerwone"
Bojanowski o pracach nad reportażem "Wody czerwone"TVN24

- Nam się udało, również dzięki uporowi mieszkańców i mojego poprzednika, którzy zorganizowali 100 procent dofinansowania. Natomiast jest dużo znacznie biedniejszych gmin w Polsce, znacznie mniejszych, które sobie z tym nie poradzą - mówi Michał Kmiecik, wójt gminy Prażmów.

W zbiornikach były między innymi tak zwane wody czerwone, czyli odpady, które powstają w trakcie produkcji trotylu. Na co najmniej kilku składowiskach w Polsce ponad rok temu odkryli je nasi reporterzy, a także śledczy.

Trotyl w Polsce produkuje jedna fabryka: Nitro-Chem z Bydgoszczy. - Nitro-Chem początkowo po materiale w TVN24 podpisał porozumienie z gminą na zabranie swoich odpadów. Niestety, gdy tylko ucichła wrzawa medialna, Nitro-Chem wycofał się z tego porozumienia - mówi Michał Kmiecik.

Jedno z wielu takich składowisk w Polsce

Cały transport odpadów z magazynu kosztował dziewięć milionów złotych. Dla gminy Prażmów to kwota, za którą przez rok utrzymują wszystkich nauczycieli i cały lokalny transport, i choćby dlatego sami nie mogliby za to zapłacić.

CZYTAJ TAKŻE: "Wody czerwone". Reportaż o nielegalnych składowiskach niebezpiecznych substancji. Autorzy o swych ustaleniach

- Gdyby to były tylko gminne środki, musielibyśmy przez 12 lat zbierać pieniądze na to, żeby to wywieźć - wskazuje Jan Dąbek.

Finalnie środki w stu procentach pochodziły od państwa, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Niestety, przykład tego składowiska jest odosobniony. W całym kraju podobnych i większych są setki. Nie wiadomo, kiedy zostaną zlikwidowane.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS