Gdański szpital psychiatryczny wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy, bo jest przepełniony

Źródło:
Fakty TVN
Gdański szpital psychiatryczny wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy. "Sytuacja jest na skraju bezpieczeństwa"
Gdański szpital psychiatryczny wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy. "Sytuacja jest na skraju bezpieczeństwa"
Jan Błaszkowski/Fakty TVN
Gdański szpital psychiatryczny wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy. "Sytuacja jest na skraju bezpieczeństwa"Jan Błaszkowski/Fakty TVN

W Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku nie będzie na razie nowych przyjęć - ani dzieci, ani młodzieży. Obecnie na oddziale hospitalizowanych jest 69 pacjentów na 46 miejsc. Dlatego w trybie pilnym dyrekcja szpitala spotkała się z pomorskimi władzami.

Łóżka ustawiane na szpitalnym korytarzu tak gęsto, że trudno między nimi się przecisnąć. Dostawka goni dostawkę. Niewiele lepiej jest w salach chorych. O prywatności i intymności młody pacjent może zapomnieć, dlatego dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku stawia szlaban na nowe przyjęcia na Oddział Dziecięcy i Młodzieżowy.

Na nominalnych 46 łóżkach leżało w piątek 76 pacjentów, a w tej chwili - 69. - Bijemy kolejne rekordy, a tym dzieciom trzeba zapewnić bezpieczeństwo, żeby się nic nie stało, a przy tej ilości chorych i ograniczonej kadrze lekarskiej, terapeutycznej, ciężko mówić o poprawnej i właściwej terapii - wyjaśnia Mariusz Kaszubowski, dyrektor placówki.

Przez ścisk na oddziale stacjonarnym trudno w ogóle o normalny kontakt lekarza z młodym pacjentem, a wieczorami i nocą jakakolwiek opieka nad dziećmi po próbach samobójczych czy w głębokiej depresji to iluzja.

- Nawet ten tłok jest traumą. Jak w każdej sytuacji przepełnienia, tłoku, rodzi się agresja w naturalny sposób, również u dzieci - wskazuje Jędrzej Nowaczyk, psychiatra z Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

W trybie pilnym dyrekcja szpitala spotyka się z pomorskimi władzami, bo - jak podkreśla - interweniować trzeba natychmiast. - Będziemy starali się przekazać informacje do zespołów ratownictwa medycznego, aby ograniczały bezpośrednie przywożenie pacjentów do tej aktualnie jednostki - informuje Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki.

Miesiące oczekiwań na konsultację psychiatryczną dla dzieci. "Profilaktyka w naszym kraju raczkuje"
Miesiące oczekiwań na konsultację psychiatryczną dla dzieci. "Profilaktyka w naszym kraju raczkuje"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Najwięcej prób odnotowano na Pomorzu

By rozładować przepełniony oddział, karetki z chorymi mają po prostu omijać Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku. Młodych pacjentów prawdopodobnie w placówce ubędzie, ale - po decyzji urzędników - kolejni chorzy tak po prostu nie znikną.

- Jeżeli dochodzą nowe osoby, które potrzebują wsparcia, to są kierowane do innych placówek na terenie nie tylko Pomorza, ale również i całej Polski - zapewnia Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini zarządu województwa pomorskiego.

Pomorskie to województwo, w którym najwięcej młodych ludzi próbuje popełnić samobójstwo. - Dzieci są przebodźcowane, żyją w świecie cyfrowym. Rodzice są bardzo często zapracowani - wskazuje Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

Próby samobójcze wśród dzieci i młodzieżyFundacji GrowSPACE

Przepełnienie na dziecięcej psychiatrii w Gdańsku to niekończący się problem. Przez lata dostawka na materacu zmieniła się w dostawkę na łóżku, ale tych ciągle jest za mało. - Łóżka nie leczą, dlatego sytuacja jest na skraju bezpieczeństwa - zwraca uwagę Agnieszka Kapała-Sokalska.

Wciąż brakuje lekarzy specjalistów, przychodni czy ośrodków pomocy środowiskowej, do których chory mógłby trafić zamiast do przepełnionego szpitala.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS