Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Źródło:
Fakty TVN
Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców
Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców
Renata Kijowska/Fakty TVN
Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodzicówRenata Kijowska/Fakty TVN

Polskie góry nie są najwyższe na świecie, ale mogą być też niebezpieczne - dla dorosłych, a już na pewno dla najmłodszych. Siedmioletnia dziewczynka spadła z sześciu metrów podczas wspinaczki na Świnicę. Na szczęście dotarli do niej ratownicy. Teraz apelują, byśmy wędrując z dziećmi, byli naprawdę rozsądni wybierając trasę.

Góry z reguły opierają się modom, a jednak w tym sezonie w Tatrach ratownicy dostrzegają trend: coraz mniejsze dzieci - coraz wyżej. Na trudnych szlakach. Same tam nie wchodzą.

Kilka dni temu siedmiolatka podczas wędrówki na Świnicę spadła z około sześciu metrów. - Na szczęście w rejonie samego wierzchołka Świnicy zatrzymała się na półce. Tutaj niewiele brakowało, by doszło do tragedii - mówi Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dlatego naczelnik TOPR apeluje do rodziców, by bez wiedzy i umiejętności asekuracji nie zabierali dzieci w wysokie góry. By nie narażali ich życia.

- Ludzie myślą, że uwiązanie kogoś na sznurku to jest prosta rzecz i taki sznurek czy taka lina zabezpieczy tego asekurowanego przed upadkiem, co nie do końca jest prawdą. Trzeba umieć, wiedzieć, znać techniki linowe - informuje Maciej Bielawski, przewodnik tatrzański.

Konsekwencje za narażenie życia lub zdrowia dziecka

Żadne przepisy nie określają wieku turysty w górach, ale jak wszędzie i tu są konsekwencje za narażenie zdrowia lub życia dziecka. - Jest zagrożone karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat - przekazuje komendant Rafał Knapik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

- Można podzielić tych rodziców na tych nieświadomych, którzy idąc nieprzygotowanym, trafiają w pewnym momencie na te odcinki bardzo trudne i trudno się im wycofać i zmienić plany już i druga grupa to chyba są jakieś niezaspokojone ambicje tych rodziców i opiekunów - ocenia Jan Krzysztof.

Którzy liczą kilometry, kalorie, albo lajki w internecie. Dziecku zależy na czymś innym - zauważa przyrodnik Paweł Skawiński. - Idźmy z dzieckiem nad potok i niech ono się po prostu cieszy tą wodą, tym kamieniem, tą roślinnością, która jest, czyli zaczynamy od detalu - mówi Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

CZYTAJ TAKŻE: Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"
Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Radek, najmłodszy z hasających zajęcy, czyli rodziny Zająców, podróżników i bloggerów, chodzi po górach, bo lubi z rodzicami spędzać czas, a oni nie forsują wysokich szczytów.

- Jeśli wiemy, że w Tatrach w wakacje naprawdę są tłumy, to czy warto brać pięciolatka i czekać godzinę w kolejce na Giewont? - pyta Justyna Zając, podróżniczka i autorka bloga "Hasające Zające".

- Bardzo łatwo zrazić takie dziecko i nagle się okaże, że po tych jednych wakacjach, po tym jednym wyjściu w góry dzieci nie będą chciały z nami jeździć, bo będą się bały, będą miały traumę - ostrzega Krystian Zając, podróżnik, autor bloga "Hasające Zające".

Zaczynając od dolinek i łatwych tras jest szansa, że mimo zmęczenia dzieci będą chciały w góry wrócić.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS