Spór w Trybunale Konstytucyjnym narasta. "Byliśmy wielokrotnie przedmiotem pani nadużyć"

27.04.2023 | Spór w Trybunale Konstytucyjnym narasta. "Byliśmy wielokrotnie przedmiotem pani nadużyć"
27.04.2023 | Spór w Trybunale Konstytucyjnym narasta. "Byliśmy wielokrotnie przedmiotem pani nadużyć"
Maciej Knapik | Fakty TVN
Spór w Trybunale Konstytucyjnym narasta. "Byliśmy wielokrotnie przedmiotem pani nadużyć"Maciej Knapik | Fakty TVN

"Nie ma pani moralnych podstaw do oceny naszego zachowania" - tak członkowie Trybunału Konstytucyjnego piszą do Julii Przyłębskiej. Ci członkowie, którzy uważają, że Julia Przyłębska już nie jest prezesem Trybunału. Ci sami sędziowie dodają: "byliśmy wielokrotnie przedmiotem pani nadużyć".

Sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski nie chciał skomentować sporu w Trybunale Konstytucyjnym, a to posłowie PiS wybrali do Trybunału wszystkich jego obecnych członków - z Julią Przyłębską na czele.

- Żadnych kwalifikacji nie ma oprócz tego, że jest kucharką prezesa. (...) Kaczyński nie ma litości, bo wrzuca takich ludzi do Trybunału: biernych, miernych, ale wiernych - komentuje Borys Budka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Sędziowie piszą listy

Portal Do Rzeczy ujawnił kolejną wymianę listów między Julią Przyłębską a zbuntowaną piątką sędziów. Jak czytamy, Julia Przyłębska w swojej korespondencji wezwała sędziów "do niezwłocznego podjęcia obowiązków", do czego zobowiązali się, składając ślubowanie. Na to wezwanie odpowiedzieli sędziowie. "Nie tylko nie posiada Pani prawa do tytułu Prezesa, ale też nie ma Pani moralnych podstaw do oceny naszego zachowania" - czytamy.

- Tam zasiada kilkanaście osób, które miesiąc w miesiąc pobierają ponad trzydzieści tysięcy złotych - zwraca uwagę Krzysztof Kwiatkowski, senator z Koła Senatorów Niezależnych.

- Doprowadzono do skrajnego upolitycznienia i to upolitycznienie obraca się przeciw rządzącym, bo Mateusz Morawiecki chce tych pieniędzy - wskazuje Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Stawką są miliardy na realizację KPO, bo w Trybunale jest ustawa o Sądzie Najwyższym, która ma unijne pieniądze odblokować. Data rozprawy wyznaczona jest na 30 maja, ale czy sędziowie przyjdą do pracy? Zbuntowani sędziowie piszą, że Julii Przyłębskiej skończyła się kadencja. Dodają: byliśmy wielokrotnie przedmiotem pani nadużyć.

- Mam nadzieję, że jednak dojdzie do spotkania, refleksji, rozmowy - przyznała prezes Trybunału Konstytucyjnego w wywiadzie dla Polskiego Radia.

"Uprzejmie apelujemy o pilne podjęcie wszystkich obowiązków wynikających ze statusu sędziego Trybunału Konstytucyjnego" - tak dziewiątka osób zwraca się do piątki zbuntowanych sędziów i pozostałego sędziego Bogdana Święczkowskiego. W Sejmie z kolei nie brakuje komentarzy, że paraliż i kłótnia są pochodną tarć między partią Zbigniewa Ziobry a PiS-em o kolejność polityków na listach wyborczych.

- Jakiś związek istnieje - mówi Jan Maria Jackowski, senator niezależny. - Nie jest to element konfliktu - zapewnia Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości i poseł Solidarnej Polski.

Jak nie było KPO, tak nie ma

Za tydzień miną dwa lata bez KPO i w tym czasie, gdy szansa na miliardy trochę rosła, politycy PiS-u mówili, że unijne pieniądze są ważne, gdy malała - twierdzili, że sobie bez nich poradzimy. Dzisiaj mówią raczej to drugie.

- Pieniądze europejskie, choć bardzo ważne, nie są jedynymi środkami - twierdzi Radosław Fogiel, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Bezradny okazał się prezes Jarosław Kaczyński, który zawyrokował, że Julia Przyłębska nadal jest prezesem TK, ale to nie pomogło. Prezydent też najpierw sam wysłał ustawę do Trybunału, a potem wznosił daremne apele o "odkłócenie się" Trybunału Konstytucyjnego.

Opozycja wylicza, ile tracimy i ile płacimy. Na liczniku kar jest już w sumie dwa i pół miliarda złotych. Licznik bije, chociaż kilka dni temu jedna z kar została zmniejszona z miliona euro dziennie do 500 tysięcy euro dziennie.

W Fundacji Batorego odbyła się dyskusja nad ustawą obywatelską uzdrawiająca Trybunał Konstytucyjny. Na razie jednak upolitycznienie sądownictwa postępuje, jak słyszymy.

- Ryba psuje się od głowy. Trybunał Konstytucyjny, Izba Cywilna, Izba Kontroli, i tak schodzi to coraz niżej na sądy apelacyjne, i będzie schodziło jeszcze niżej, jeśli tego nie zatrzymamy - ocenia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Będziemy musieli kiedyś wszystkie te instytucje reanimować - dodaje Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS