Donald Tusk rozpoczął kampanię samorządową w Morągu. Mówił o problemach polskich rolników

Źródło:
Fakty TVN
Donald Tusk rozpoczął samorządową kampanię w Morągu. Zmierzył się z pytaniami od protestujących rolników
Donald Tusk rozpoczął samorządową kampanię w Morągu. Zmierzył się z pytaniami od protestujących rolników
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Donald Tusk rozpoczął samorządową kampanię w Morągu. Zmierzył się z pytaniami od protestujących rolnikówKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Platforma Obywatelska melduje się na starcie i kampanię samorządową zaczyna dokładnie tam, gdzie był finał parlamentarnej - czyli w Morągu. Na spotkaniu z mieszkańcami pojawili się między innymi rolnicy, którzy pytali, jak rząd chce działać w ich sprawie. Dla partii Tuska kwietniowe wybory będą pierwszym testem wyborczym po przejęciu władzy. Tak jak w kampanii parlamentarnej, tak i samorządowej, Tusk jest dla PiS wrogiem publicznym numer jeden. Jarosław Kaczyński wysyła go do Nowej Zelandii, a Przemysław Czarnek oskarża nowy rząd o demoralizowanie dzieci.

To nie przypadek, że Donald Tusk rozpoczyna samorządową kampanię wyborczą w Morągu. To tam parę minut przed północą kończył kampanię parlamentarną, która dała zwycięstwo demokratycznej opozycji. Dziś Tusk chce pokazać, że Koalicja Obywatelska jest w stanie pokonać PiS i udowodnić, że wynik wyborów parlamentarnych to nie przypadek.

Przekazywanie władzy - jak mówi Tusk - nie przebiega gładko. - Ja nie mówię, że pan Jarosław Kaczyński ma się we mnie zakochać, ale bardzo bym chciał, żeby uszanował wolę ludzi. Demokracja polega na tym, żeby wszyscy szanowali wspólne reguły gry - podkreśla premier.

Tak jak w kampanii parlamentarnej, tak i samorządowej, Donald Tusk jest dla PiS wrogiem publicznym numer jeden. Jarosław Kaczyński wysyła go do Nowej Zelandii, bo - jak twierdzi - obecny rząd to niepolski rząd. Przemysław Czarnek z kolei oskarża nowy rząd o demoralizowanie dzieci przez wprowadzanie tabletki "dzień po" bez recepty i promuje tradycyjny model rodziny. - To kobieta umie zajmować się dziećmi, to kobieta je wychowuje najlepiej. Mężczyzna jest od czegoś innego - przekonuje poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj również: Kto wygra wybory samorządowe? Ankietowani w sondażu wskazali zwycięzcę

W kampanii samorządowej PiS nadal wykorzystuje sprawę Mariusza Kamińskiego i Maciej Wąsika, przekonując, że to przykład łamania prawa przez rząd Tuska. W sobotę obaj skazani prawomocnym wyrokiem sądu za nadużycia władzy bronili praworządności przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. W niedzielę są z kolei w trasie.

- Wymiar sprawiedliwości w sprawie Kamińskiego i Wąsika bezprawnie działał ekspresem - to jest państwo Tuska - mówił Maciej Wąsik, były poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Kamiński: Walka, jaką toczymy, nie jest naszą prywatną sprawą. Chodzi o fundamentalne zasady funkcjonowania demokracji
Kamiński: Walka, jaką toczymy, nie jest naszą prywatną sprawą. Chodzi o fundamentalne zasady funkcjonowania demokracji TVN24

Protest rolników

Donald Tusk przyjechał do Morąga nie jako ten, który walczy o władzę, ale ten, który już rządzi i ma do rozwiązania konkretny problem. Rolnicy protestują w całej Polsce. W Mrągowie też zameldowali się z ciągnikami.

Szef rządu przyznawał, że musi wyważyć, jak pomóc Ukrainie wygrać wojnę i nie zaszkodzić polskiemu rolnictwu. - Nie możemy pozwolić na to, żeby źle pomyślane decyzje - dotyczy to zarówno Ukrainy, jak i Zielonego Ładu - godziły wprost w interesy tysięcy rolników - podkreślał Donald Tusk.

Rolnicy przekonywali, że nie są przeciwko rządowi, rozmawiają z wiceministrem Michałem Kołodziejczakiem, ale pomoc dla Ukrainy odbywa się ich kosztem, a oni są już na granicy. - Mamy ogromne ilości towaru w naszych magazynach, które musimy wywieźć do kolejnych żniw. Natomiast cały towar zjeżdżający z Ukrainy powoduje, że jest to niewykonalne - informuje Grzegorz Majewski, protestujący rolnik z powiatu elbląskiego.

Tusk do rolników: bardzo bym chciał ten konflikt rozwiązać
Tusk do rolników: bardzo bym chciał ten konflikt rozwiązaćTVN24

Tusk zapowiedział, że będzie tłumaczył w Europie, że mając ambitne cele ekologiczne, nie można zapominać o konkretnych ludziach. - Ja bardzo chciałbym ten konflikt rozwiązać, z egoistycznych pobudek, ale też z przekonania, że tak po prostu nie może być. Zobaczycie w najbliższych dniach zasadniczą zmianę, jeśli chodzi o działanie naszych służb na granicy - zapewnił premier.

Zobacz też: Kołodziejczak do protestujących rolników. "Jestem waszym człowiekiem w Ministerstwie Rolnictwa"

Rząd zapowiedział też, że ujawni listę tych, którzy w Polsce zarabiali na handlu z Ukrainą wbrew interesom rolników. - Tej listy nikt nie miał do tej pory. Ja jestem pierwszym człowiekiem w Polsce, który o taką listę się upomniał - przekazuje Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

W poniedziałek w Paryżu o protestach rolników i pomocy dla Ukrainy premier będzie rozmawiał z prezydentem Francji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Waszczuk/PAP

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS