Donald Tusk rozpoczął kampanię samorządową w Morągu. Mówił o problemach polskich rolników

Źródło:
Fakty TVN
Donald Tusk rozpoczął samorządową kampanię w Morągu. Zmierzył się z pytaniami od protestujących rolników
Donald Tusk rozpoczął samorządową kampanię w Morągu. Zmierzył się z pytaniami od protestujących rolników
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Donald Tusk rozpoczął samorządową kampanię w Morągu. Zmierzył się z pytaniami od protestujących rolnikówKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Platforma Obywatelska melduje się na starcie i kampanię samorządową zaczyna dokładnie tam, gdzie był finał parlamentarnej - czyli w Morągu. Na spotkaniu z mieszkańcami pojawili się między innymi rolnicy, którzy pytali, jak rząd chce działać w ich sprawie. Dla partii Tuska kwietniowe wybory będą pierwszym testem wyborczym po przejęciu władzy. Tak jak w kampanii parlamentarnej, tak i samorządowej, Tusk jest dla PiS wrogiem publicznym numer jeden. Jarosław Kaczyński wysyła go do Nowej Zelandii, a Przemysław Czarnek oskarża nowy rząd o demoralizowanie dzieci.

To nie przypadek, że Donald Tusk rozpoczyna samorządową kampanię wyborczą w Morągu. To tam parę minut przed północą kończył kampanię parlamentarną, która dała zwycięstwo demokratycznej opozycji. Dziś Tusk chce pokazać, że Koalicja Obywatelska jest w stanie pokonać PiS i udowodnić, że wynik wyborów parlamentarnych to nie przypadek.

Przekazywanie władzy - jak mówi Tusk - nie przebiega gładko. - Ja nie mówię, że pan Jarosław Kaczyński ma się we mnie zakochać, ale bardzo bym chciał, żeby uszanował wolę ludzi. Demokracja polega na tym, żeby wszyscy szanowali wspólne reguły gry - podkreśla premier.

Tak jak w kampanii parlamentarnej, tak i samorządowej, Donald Tusk jest dla PiS wrogiem publicznym numer jeden. Jarosław Kaczyński wysyła go do Nowej Zelandii, bo - jak twierdzi - obecny rząd to niepolski rząd. Przemysław Czarnek z kolei oskarża nowy rząd o demoralizowanie dzieci przez wprowadzanie tabletki "dzień po" bez recepty i promuje tradycyjny model rodziny. - To kobieta umie zajmować się dziećmi, to kobieta je wychowuje najlepiej. Mężczyzna jest od czegoś innego - przekonuje poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj również: Kto wygra wybory samorządowe? Ankietowani w sondażu wskazali zwycięzcę

W kampanii samorządowej PiS nadal wykorzystuje sprawę Mariusza Kamińskiego i Maciej Wąsika, przekonując, że to przykład łamania prawa przez rząd Tuska. W sobotę obaj skazani prawomocnym wyrokiem sądu za nadużycia władzy bronili praworządności przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. W niedzielę są z kolei w trasie.

- Wymiar sprawiedliwości w sprawie Kamińskiego i Wąsika bezprawnie działał ekspresem - to jest państwo Tuska - mówił Maciej Wąsik, były poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Kamiński: Walka, jaką toczymy, nie jest naszą prywatną sprawą. Chodzi o fundamentalne zasady funkcjonowania demokracji
Kamiński: Walka, jaką toczymy, nie jest naszą prywatną sprawą. Chodzi o fundamentalne zasady funkcjonowania demokracji TVN24

Protest rolników

Donald Tusk przyjechał do Morąga nie jako ten, który walczy o władzę, ale ten, który już rządzi i ma do rozwiązania konkretny problem. Rolnicy protestują w całej Polsce. W Mrągowie też zameldowali się z ciągnikami.

Szef rządu przyznawał, że musi wyważyć, jak pomóc Ukrainie wygrać wojnę i nie zaszkodzić polskiemu rolnictwu. - Nie możemy pozwolić na to, żeby źle pomyślane decyzje - dotyczy to zarówno Ukrainy, jak i Zielonego Ładu - godziły wprost w interesy tysięcy rolników - podkreślał Donald Tusk.

Rolnicy przekonywali, że nie są przeciwko rządowi, rozmawiają z wiceministrem Michałem Kołodziejczakiem, ale pomoc dla Ukrainy odbywa się ich kosztem, a oni są już na granicy. - Mamy ogromne ilości towaru w naszych magazynach, które musimy wywieźć do kolejnych żniw. Natomiast cały towar zjeżdżający z Ukrainy powoduje, że jest to niewykonalne - informuje Grzegorz Majewski, protestujący rolnik z powiatu elbląskiego.

Tusk do rolników: bardzo bym chciał ten konflikt rozwiązać
Tusk do rolników: bardzo bym chciał ten konflikt rozwiązaćTVN24

Tusk zapowiedział, że będzie tłumaczył w Europie, że mając ambitne cele ekologiczne, nie można zapominać o konkretnych ludziach. - Ja bardzo chciałbym ten konflikt rozwiązać, z egoistycznych pobudek, ale też z przekonania, że tak po prostu nie może być. Zobaczycie w najbliższych dniach zasadniczą zmianę, jeśli chodzi o działanie naszych służb na granicy - zapewnił premier.

Zobacz też: Kołodziejczak do protestujących rolników. "Jestem waszym człowiekiem w Ministerstwie Rolnictwa"

Rząd zapowiedział też, że ujawni listę tych, którzy w Polsce zarabiali na handlu z Ukrainą wbrew interesom rolników. - Tej listy nikt nie miał do tej pory. Ja jestem pierwszym człowiekiem w Polsce, który o taką listę się upomniał - przekazuje Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

W poniedziałek w Paryżu o protestach rolników i pomocy dla Ukrainy premier będzie rozmawiał z prezydentem Francji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie wybuchł spór o to, kto częściej częściej zakuwał żołnierzy w kajdanki. To po tym, jak premier Donald Tusk w mediach społecznościowych napisał: "W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa". Na wpis postanowił zareagować były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego z odległych miejsc przeskoczyli partyjne "jedynki" i zdobyli mandaty. To posłowie Michał Dworczyk, Piotr Mueller i Waldemar Buda. Łączy ich to, że są ludźmi byłego premiera Mateusza Morawieckiego. - Morawiecki przykrył ludzi Kaczyńskiego ogromnymi pieniędzmi. Milionami. I Kaczyński się połapał, ale to dopiero w ostatnich dniach. To już było za późno - komentuje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Materiał "Faktów po południu" w TVN24.

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

Źródło:
TVN24

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nieco ponad połowa uprawnionych poszła w całej Europie wybrać posłów do europarlamentu. Są oczywiście kraje, które mogą pochwalić się dobrym wynikiem, jak Niemcy - ponad 64 procent czy Dania i Cypr - prawie 60 procent. Nie brak też miejsc jak Chorwacja czy kraje bałtyckie, gdzie głosujących było 20-30 procent. Czemu obywatele tych państw nie byli zainteresowani wyborami, o których od dawna mówiono, że są jednymi z najważniejszych dla przyszłości Wspólnoty?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS