Donald Tusk do ministrów: będziecie rozliczani. Odbędą się spotkania z grupami społecznymi

Źródło:
Fakty TVN
Donald Tusk do ministrów: będziecie rozliczani. Odbędą się spotkania z grupami społecznymi
Donald Tusk do ministrów: będziecie rozliczani. Odbędą się spotkania z grupami społecznymi
Maciej Knapik/Fakty TVN
Donald Tusk do ministrów: będziecie rozliczani. Odbędą się spotkania z grupami społecznymiMaciej Knapik/Fakty TVN

Na spotkaniu z ministrami w Gdańsku premier Donald Tusk zapowiedział rozliczenia z czynów i błędów. Mają się odbyć spotkania ministrów z grupami społecznymi, na których obecny będzie sam szef rządu.

Przemowa premiera do ministrów była dość szorstka. - Wy też będziecie rozliczani. Z czynów, z błędów. (...) Wy wszyscy zdobędziecie się na odwagę i pomożecie mi zorganizować spotkania z najbardziej zainteresowanymi grupami w tych sprawach, w których nie idzie najlepiej, porozmawiać z tymi, którzy nie do końca są zadowoleni z naszych działaniach - mówił premier Donald Tusk.

To brzmiało jak reprymenda. Donald Tusk zapowiedział, że w jesiennych spotkaniach ministrów z różnymi grupami społecznymi będzie brał udział także on. Jakby oni sami nie dawali sobie rady.

- Jeżeli premier chce się włączyć w ten proces, to my się tylko cieszymy - skomentowała ministra klimatu i środowiska z Polski 2050-Trzeciej Drogi Paulina Hennig-Kloska.

Trudne tematy w Koalicji 15 października

Wymieniając koalicyjną ministrę z Trzeciej Drogi, premier zapowiedział spotkanie z branżą drzewną, która jeszcze wiosną skarżyła się premierowi, że jej resort ogranicza wycinkę drzew, co uderza w ich produkcję. Ministra miała już potknięcie przy ustawie wiatrakowej, a ma na głowie jeszcze inny problem - mrożenia cen energii.

- Tu jesteśmy w pełni zgodni, żeby ten system osłon energetycznych przedłużyć również na rok przyszły - przekazała Paulina Hennig-Kloska.

Zgoda jest, ale pieniędzy brakuje. W budżecie są na to dwa miliardy - jak informował minister finansów - a potrzeba więcej. Przy okazji budżetu inna minister z Trzeciej Drogi, Katarzyna Pełczyńska- Nałęcz, weszła w spór z premierem o kredyt zero procent.

- W koalicji będą coraz większe tarcia, bo widać różne interesy, widać zbliżające się wybory - ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Bogucki. PiS czeka na rozpad Koalicji 15 października, ale rządzący powtarzają, że to się nie stanie.

- Ta koalicja robi robotę, jedzie do przodu i do przodu będzie jechać - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Łączy na kompromis, to jest koalicja kompromisu - stwierdził wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk zapowiada "rządową spowiedź". "Właściwie dotyczy to każdego z resortów"

"W budżecie jest okrągłe 0 zł na kredyt 0%". Tak otwartego sporu między ministrem a premierem jeszcze nie było
"W budżecie jest okrągłe 0 zł na kredyt 0%". Tak otwartego sporu między ministrem a premierem jeszcze nie byłoArleta Zalewska/Fakty TVN

Żadnego kompromisu nie było w sprawie legalizacji aborcji. PSL jest przeciw i nie ma na to większości w Sejmie - usłyszało bardzo wielu rozczarowanych tym wyborców.

Pozostały tylko wytyczne dla lekarzy czy prokuratorów. Za chwilę wróci kolejny trudny temat.

- Liczę na to, że kiedy za chwilę odbędą się konsultacje publiczne ustawy o związkach partnerskich, którą przygotowaliśmy, też premier spojrzy na nią przychylnym okiem - skomentowała ministra do spraw równości z Nowej Lewicy Katarzyna Kotula. Premier może tak, ale wielu ludowców także w tej kwestii było i jest ciągle na nie.

Dyskusja o stanie praworządności

Z ludźmi kultury premier chce rozmawiać o nowej ustawie medialnej i o mediach publicznych. Spotkanie ma też zorganizować minister Adam Bodnar ze środowiskami prawniczymi. - Będziemy rozmawiali o stanie praworządności po ośmiu miesiącach naszych rządów - zapowiedział Donald Tusk.

To echo ostatniej - jak tłumaczył premier - omyłkowej zgody dotyczącej powołania tzw. neosędziego na przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Cel spotkania ze środowiskami prawniczymi jest jasny. - Odzyskać pewność, że jesteśmy po stronie praworządności, bez kalkulacji i dwuznaczności - powiedział Donald Tusk.

Spotkanie Donalda Tuska z ministrami, na którym mówił o rozliczaniu z czynów i błędów, było zdaniem doradcy Andrzeja Dudy spotkaniem na pokaz.

- Po co tego typu pokazowe spotkania? Po to, żeby pokazać, że jest dobry car Donald Tusk i tylko ci źli urzędnicy - skomentował doradca prezydenta Błażej Poboży.

Chcemy docierać do wyborców - odpowiadają członkowie rządu. - Każdy moment jest dobry. Zaczynamy nowy sezon polityczny - powiedziała wiceministra edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Kończą się też wakacje sejmowe.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN