Donald Tusk do ministrów: będziecie rozliczani. Odbędą się spotkania z grupami społecznymi

Źródło:
Fakty TVN
Donald Tusk do ministrów: będziecie rozliczani. Odbędą się spotkania z grupami społecznymi
Donald Tusk do ministrów: będziecie rozliczani. Odbędą się spotkania z grupami społecznymi
Maciej Knapik/Fakty TVN
Donald Tusk do ministrów: będziecie rozliczani. Odbędą się spotkania z grupami społecznymiMaciej Knapik/Fakty TVN

Na spotkaniu z ministrami w Gdańsku premier Donald Tusk zapowiedział rozliczenia z czynów i błędów. Mają się odbyć spotkania ministrów z grupami społecznymi, na których obecny będzie sam szef rządu.

Przemowa premiera do ministrów była dość szorstka. - Wy też będziecie rozliczani. Z czynów, z błędów. (...) Wy wszyscy zdobędziecie się na odwagę i pomożecie mi zorganizować spotkania z najbardziej zainteresowanymi grupami w tych sprawach, w których nie idzie najlepiej, porozmawiać z tymi, którzy nie do końca są zadowoleni z naszych działaniach - mówił premier Donald Tusk.

To brzmiało jak reprymenda. Donald Tusk zapowiedział, że w jesiennych spotkaniach ministrów z różnymi grupami społecznymi będzie brał udział także on. Jakby oni sami nie dawali sobie rady.

- Jeżeli premier chce się włączyć w ten proces, to my się tylko cieszymy - skomentowała ministra klimatu i środowiska z Polski 2050-Trzeciej Drogi Paulina Hennig-Kloska.

Trudne tematy w Koalicji 15 października

Wymieniając koalicyjną ministrę z Trzeciej Drogi, premier zapowiedział spotkanie z branżą drzewną, która jeszcze wiosną skarżyła się premierowi, że jej resort ogranicza wycinkę drzew, co uderza w ich produkcję. Ministra miała już potknięcie przy ustawie wiatrakowej, a ma na głowie jeszcze inny problem - mrożenia cen energii.

- Tu jesteśmy w pełni zgodni, żeby ten system osłon energetycznych przedłużyć również na rok przyszły - przekazała Paulina Hennig-Kloska.

Zgoda jest, ale pieniędzy brakuje. W budżecie są na to dwa miliardy - jak informował minister finansów - a potrzeba więcej. Przy okazji budżetu inna minister z Trzeciej Drogi, Katarzyna Pełczyńska- Nałęcz, weszła w spór z premierem o kredyt zero procent.

- W koalicji będą coraz większe tarcia, bo widać różne interesy, widać zbliżające się wybory - ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Bogucki. PiS czeka na rozpad Koalicji 15 października, ale rządzący powtarzają, że to się nie stanie.

- Ta koalicja robi robotę, jedzie do przodu i do przodu będzie jechać - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Łączy na kompromis, to jest koalicja kompromisu - stwierdził wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk zapowiada "rządową spowiedź". "Właściwie dotyczy to każdego z resortów"

"W budżecie jest okrągłe 0 zł na kredyt 0%". Tak otwartego sporu między ministrem a premierem jeszcze nie było
"W budżecie jest okrągłe 0 zł na kredyt 0%". Tak otwartego sporu między ministrem a premierem jeszcze nie byłoArleta Zalewska/Fakty TVN

Żadnego kompromisu nie było w sprawie legalizacji aborcji. PSL jest przeciw i nie ma na to większości w Sejmie - usłyszało bardzo wielu rozczarowanych tym wyborców.

Pozostały tylko wytyczne dla lekarzy czy prokuratorów. Za chwilę wróci kolejny trudny temat.

- Liczę na to, że kiedy za chwilę odbędą się konsultacje publiczne ustawy o związkach partnerskich, którą przygotowaliśmy, też premier spojrzy na nią przychylnym okiem - skomentowała ministra do spraw równości z Nowej Lewicy Katarzyna Kotula. Premier może tak, ale wielu ludowców także w tej kwestii było i jest ciągle na nie.

Dyskusja o stanie praworządności

Z ludźmi kultury premier chce rozmawiać o nowej ustawie medialnej i o mediach publicznych. Spotkanie ma też zorganizować minister Adam Bodnar ze środowiskami prawniczymi. - Będziemy rozmawiali o stanie praworządności po ośmiu miesiącach naszych rządów - zapowiedział Donald Tusk.

To echo ostatniej - jak tłumaczył premier - omyłkowej zgody dotyczącej powołania tzw. neosędziego na przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Cel spotkania ze środowiskami prawniczymi jest jasny. - Odzyskać pewność, że jesteśmy po stronie praworządności, bez kalkulacji i dwuznaczności - powiedział Donald Tusk.

Spotkanie Donalda Tuska z ministrami, na którym mówił o rozliczaniu z czynów i błędów, było zdaniem doradcy Andrzeja Dudy spotkaniem na pokaz.

- Po co tego typu pokazowe spotkania? Po to, żeby pokazać, że jest dobry car Donald Tusk i tylko ci źli urzędnicy - skomentował doradca prezydenta Błażej Poboży.

Chcemy docierać do wyborców - odpowiadają członkowie rządu. - Każdy moment jest dobry. Zaczynamy nowy sezon polityczny - powiedziała wiceministra edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Kończą się też wakacje sejmowe.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS