Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN
Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne
Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne
Renata Kijowska/Fakty TVN
Terapia rodzinna może zdziałać cuda. Przekonują się o tym rodzice wcześniaków w łódzkim szpitaluRenata Kijowska/Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Nawet jeśli przyjęciu do szpitala towarzyszy stres, niech wcześnie urodzona dziewczynka wie, że jest bardzo ważna. Jej potrzeby analizuje sztab dorosłych.

- Zjadła niecałą porcję - 20, może być trochę głodna. 10 zostało w strzykawce, no bo też nie chciałam, żeby była full nakarmiona na transport. Tym bardziej że ma tendencje do ulewania - słyszymy.

Róża w rękach taty też miała kłopot z jedzeniem, a już przybiera na wadze. - W inkubatorze różnie by było, a tutaj, już jak nas czuje, to jest spokojna - ocenia Weronika Borowiak, mama Róży.

Pokój, w którym jest prawie jak w domu

W Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zdrowienie wcześniaków idzie szybko, bo w pokojach rodzinnych.

- Chciałam takiej bliskości z moim dzieckiem, więc jak tylko Róża wyszła z inkubatora i miałam tę możliwość, to się tutaj przeniosłyśmy - mówi Weronika Borowiak, mama Róży. - Nawet jak bierzemy na rączki, czujemy spokój, także jak się uśmiecha - mówi Tomasz Florczak, tata Róży.

"Jest to nie do opisania dla osoby, której to nie spotka". Co dziesiąte dziecko w Polsce rodzi się przedwcześnieIm są mniejsze, tym większego wymagają wysiłku lekarzy i jeszcze większej troski rodziców. Fakty TVN

Pokój, w którym jest prawie jak w domu, mama albo tata mogą być cały czas z wcześniakiem, zamiast pojawiać się na kilka godzin w sali z innymi pacjentami - to w Polsce nowość.

- Możemy obserwować parametry życiowe, nie ingerując w intymność - wskazuje dr Anita Chudzik, kierowniczka Oddziału Neonatologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Liczne zalety rozwiązania

W Skandynawii to już się sprawdza. Wcześniaki z pokoi rodzinnych mają mniej powikłań, szybciej wychodzą do domów.

- Przyspiesza proces zdrowienia, poprawia oddychanie noworodka, rozwój psychoruchowy, tak że pod każdym względem ma to korzystny wpływ na naszego pacjenta, ale także dla rodziny - mówi Anita Chudzik.

"Zakwaterowanie" jest możliwe po opuszczeniu przez wcześniaka oddziału intensywnej terapii.

CZYTAJ TAKŻE: "Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób Ksawery miał przyjść na świat w drugim tygodniu grudnia. Po urodzeniu miał problem z oddychaniem, więc teraz jego mama cieszy się, że w razie czego pomoc jest tuż za drzwiami.

- Pokazał nam, jak może robić krok do przodu, a potem 10 wstecz, no bo to jednak wcześniak. Komfort psychiczny jest tutaj niesamowity - podkreśla Justyna Bernat, mama Ksawerego.

Komfort psychiczny jeszcze się zwiększa, gdy rodzice uczą się opieki nad przedwcześnie urodzonym dzieckiem. - Nauki od podstaw. Pokazujemy, jak karmić, początkowo przez sondę - wskazuje Anna Michalska z Oddziału Neonatologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Żeby to rodzic, wychodząc ze swoim dzieckiem, miał pewność, że jest najbardziej kompetentny, zna reakcje swojego dziecka i przede wszystkim, że się go nie boi - mówi Anita Chudzik.

Jedyne, czego można się teraz obawiać, to tego, że takich miejsc będzie w Polsce za mało. - To jest kosztowna sprawa i na pewno nie będzie możliwa z dnia na dzień. To powinno być standardem i docelowo na pewno będzie standardem - mówi prof. Ewa Helwich, konsultantka krajowa w dziedzinie neonatologii.

- Tego nie da się opisać, jakie to było przyjemne, jakie to było radosne, jak malutka się uśmiechała. Dlatego to jest bardzo ważne, że czuje naszą obecność. Jesteśmy mega wdzięczni, że udostępnili nam taką możliwość bycia z dzieckiem - mówi Tomasz Florczak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS