Obrońcy praw zwierząt chcą zakazu sprzedaży żywych ryb. Sejmowa większość ma być "za"

Źródło:
Fakty TVN
Obrońcy praw zwierząt chcą zakazu sprzedaży żywych ryb. Sejmowa większość ma być "za"
Obrońcy praw zwierząt chcą zakazu sprzedaży żywych ryb. Sejmowa większość ma być "za"
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Obrońcy praw zwierząt chcą zakazu sprzedaży żywych ryb. Sejmowa większość ma być "za"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

To mogą być ostatnie święta z żywymi karpiami w sprzedaży. W ich imieniu walczą o to obrońcy praw zwierząt i chcą zakazu takiego handlu. Nowa większość jest "za". Pytanie - czy łatwiej będzie zmienić prawo, czy przyzwyczajenia i tradycję?

Karpie w Święta Bożego Narodzenia znajdują się w szczególnym obszarze zainteresowań. Tak samo jak to - że wiele osób wciąż decyduje się, aby tę konkretną rybę kupować jeszcze żywą i cierpiącą. Przepisy zabraniają przechowywania żywych ryb poza zbiornikami z wodą. - Są w stanie nie tylko generować wrażenia intensywnie bólowe, ale tym wrażeniom towarzyszą również stany emocjonalne, które są negatywne. Na przykład strach, lęk, panika - przypomina profesor Marcin Urbaniak, bioetyk i zoopsycholog.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Okrutne zabijanie karpi" podczas zajęć na uczelni. Jest postępowanie dyscyplinarne

Coraz częściej pojawiają się jednak apele o nieobojętność. - Takie sytuacje noszą znamiona przestępstwa. Jest to znęcanie się nad zwierzętami i policja ma obowiązek reagować. Nie dajcie się zbyć - podkreśla Magdalena Silska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt "OTOZ Animals", Inspektorat Warszawa.

Problem jest nie tyle w złych przepisach, co w złych nawykach - i po stronie niektórych sprzedawców, i po stronie nadal zbyt wielu kupujących. - To jest najtrudniejsze w zmianie, czyli postawy konsumentów i konsumentek, czyli nas, obywateli - zaznacza Jacek Bożek ze Stowarzyszenia "Klub Gaja".

Brak świadomości

Ze statystyk wynika, że z żywym karpiem w misce czy wannie czekać na święta chce co trzeci ankietowany. To amatorzy świeżej ryby i zwykle amatorzy w zabijaniu. - Ryby są zabijane albo bez skutecznego ogłuszenia, albo w ogóle nie są ogłuszane przy zabiciu i taki ubój nie podlega żadnym kontrolom. Nikt w tym zaciszu domowym tego kontrolować nie może - alarmuje Karolina Czechowska z Fundacji "Viva!". Nowa władza mówi tej amatorszczyźnie zdecydowane "nie". - Mam nadzieję, że te święta, a nawet mam taką pewność, będą ostatnimi, gdzie nie będzie tego zakazu. W styczniu chcemy wnieść projekt ustawy, który właśnie zakaże możliwości sprzedaży żywego karpia - zapowiada Katarzyna Piekarska z Inicjatywy Polska.

W prezencie pod choinkę nadzieję na lepszy los dostaną też inne zwierzęta. Między innymi te hodowane wyłącznie dla zaspokajania próżności. - To jest w ogóle kwestia postawienia na to, że zwierzęta to istoty żywe, które też wymagają odpowiedniego traktowania. Myślę, że tutaj pewnie niejedna inicjatywa przed nami - zaznacza Agnieszka Pomaska z PO. Sprawy karpia we własne ręce wzięły już niektóre samorządy. Z żywą rybą nie wróci do domu żaden klient między innymi w Łodzi, Wrocławiu, czy Poznaniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na niebiesko, na elewacji Stadionu Narodowego i jednego z warszawskich wieżowców - wyświetlony numer 116 000. To telefon, pod którym można uzyskać wsparcie w poszukiwaniu zaginionego dziecka.

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS