Czy Morawieccy powinni ujawnić swój majątek? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty TVN
Czy Morawieccy powinni ujawnić swój majątek? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Czy Morawieccy powinni ujawnić swój majątek? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Jacek Tacik/Fakty TVN
Czy Morawieccy powinni ujawnić swój majątek? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Jacek Tacik/Fakty TVN

Cztery lata temu premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że kiedy tylko będzie to możliwe, to ujawni majątek swój i żony. Wciąż tego nie zrobił. Z sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 dowiadujemy się, że ujawnienia majątku Morawieckich oczekuje 77 procent Polaków.

W najnowszym sondażu zrealizowanym przez firmę Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 respondentom zadano pytanie: "Czy uważa Pan(i), że wspólny majątek państwa Morawieckich powinien być jawny?". Odpowiedzi "tak" udzieliło 77 procent ankietowanych. Przeciwnego zdania było 17 procent. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 6 procent pytanych.

Wyniki sondażuKantar dla "Faktów" TVN i TVN24

Pytania o majątek

Z opublikowanego w czwartek na sejmowych stronach oświadczenia majątkowego wynika, że premier zaoszczędził w ostatnim roku niemal 54 tysiące złotych i ma już prawie 70 tysięcy. Zarobił też na obligacjach. Ich wartość to już blisko 4,5 miliona złotych. Ma jeszcze dwa domy, mieszkanie i segment, których wartość przekracza 7 milionów.

Reszta jest w rękach jego żony, która - zdaniem Onetu - obracała w ostatnich latach nieruchomościami o wartości 120 milionów. Pytani o to ministrowie rządu PiS odpowiadają to samo: Donald Tusk. - Gdzie są te pieniądze Tuska od Niemców? - pyta Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. - Majątek mój i mojej żony, bo o to często rządowe media pytają, został ujawniony w moim ostatnim oświadczeniu majątkowym i się nie zmienił. Nie zmieniło się nic - zaznacza Donald Tusk.

>> Pozostałe sondaże dla "Faktów" TVN i TVN24 <<

Morawiecki podpisał intercyzę z żoną w grudniu 2013 roku, gdy wchodził do polityki. - Nie mam prawa ujawniania majątku żony, ale oczywiście, jeżeli będzie taka regulacja, to zrobimy to z przyjemnością, natychmiast. Absolutnie nie mamy nic do ukrycia - zapewniał premier. - Jesteśmy gotowi w bardzo krótkim czasie uchwalić ustawę - zapowiadał Jarosław Kaczyński. Nowe prawo zablokował Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. Z maili Dworczyka wiemy, że rzecznik rządu miał sugerować, aby premier ujawnił majątek żony. Morawiecki jednak odmówił. - Nie trzeba żadnej ustawy. Wystarczy zwykła uczciwość, żeby ujawnić majątek, jaki Morawiecki i jego żona zgromadzili przez te lata - przekonuje Borys Budka z PO.

- Mając taką wiedzę, może wszystko. Wie, gdzie będzie zlokalizowana elektrownia atomowa. Pierwszy może tam zakupić działki. Żona może pojechać gdzieś i zapłacić gotówką parę milionów złotych - zauważa Dariusz Joński z Inicjatywy Polska i Koalicji Obywatelskiej. Morawiecki - co pokazali dziennikarze Onetu - miał zarządzać lokalem we Wrocławiu, który formalnie był przepisany na jego żonę. To on - a nie ona - miał rozliczać się z Janem Rzeżuchowskim, który prowadził w nim bar. - Nie miałem wiedzy, kto formalnie jest właścicielem lokalu. Pan Mateusz poinformował, że on - zapewnia Jan Rzeżuchowski.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar między 2 a 4 października na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1500 osób powyżej 18. roku życia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS