Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN
Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"
Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

- Jestem na razie optymistą, że jest większość, ale pewności nie ma - komentuje Ryszard Petru, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi, który prezentował w Sejmie założenia nowego prawa.

Sprawdziliśmy więc, czy projekt przywracający dwie handlowe niedziele w miesiącu trafi 14 czerwca do kosza czy do dalszych konsultacji. - To jest bardzo zły pomysł. Jeśli jest szansa go utrącić na starcie, to należy tak zrobić - ocenia Maciej Konieczny, poseł Lewicy.

Koalicja rządowa podzielona

Lewica jest przeciw, tak jak Prawo i Sprawiedliwość. Koalicja Obywatelska - podobnie jak cała Trzecia Droga - planuje zagłosować za. - Ja jestem całym sercem za - deklaruje posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira. - Pewnie tak - odpowiada Stefan Krajewski, wiceminister z Polskiego Stronnictwa Ludowego, zapytany, czy poprze powrót do niedziel handlowych.

Konfederacja jest podzielona. - Ta dyskusja jest potrzebna chociażby po to, by wasze patologie naprawić - mówił w Sejmie Przemysław Wipler, poseł Konfederacji.

To oznacza, że do piątkowego głosowania Ryszard Petru, jeśli nie chce, by jego projekt trafił do kosza, musi przekonać posłów Konfederacji.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: "Rzeź małych sklepów" i "promocja wielkich koncernów". Dwie niedziele handlowe w miesiącu?

Ryszard Petru o propozycji liberalizacji zakazu handlu w niedziele
Ryszard Petru o propozycji liberalizacji zakazu handlu w niedzieleTVN24

Do tego wynik będzie zależał w dużej mierze od mobilizacji i frekwencji po obu stronach sporu. - Apeluję do Lewicy, która zawsze miała na ustach hasło: "dialog, konsultacje społeczne". Przecież oni to ucinają. Nawet nie chcą o tym rozmawiać - mówi Ryszard Petru.

- To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał te palety w hipermarketach, tylko matka trójki dzieci, która straci szansę na to, żeby spędzić ten dzień z rodziną - mówi Maciej Konieczny, poseł Lewicy.

Lewicę w Sejmie wsparli dziś przedstawiciele związku zawodowego. - Ja nie chcę pracować w niedzielę. Ja już mam dość - podkreśla Jolanta Żołnierczyk z Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego "Konfederacja Pracy" w Kauflandzie Polska Markety.

Dziemianowicz-Bąk: kluczowe jest to, czy ktoś tych zmian potrzebuje

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę przy założeniu, że każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne to jeden ze 100 konkretów na 100 dni Donalda Tuska.

- 65 procent Polek i Polaków nie chce wprowadzania pracujących, handlowych, dodatkowych niedziel - podkreśla ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i zapowiada, że ona, jak cała Lewica, zagłosuje za odrzuceniem projektu.

ZOBACZ TEŻ: Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

- Gdyby projekt był projektem koalicyjnym, to byłby projektem rządowym, nie ma tych zapisów w umowie koalicyjnej, ale to jest drugorzędne. Kluczowe jest to, czy ktoś tych zmian potrzebuje - odpowiada Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapytana, czy zagłosowanie przeciw projektowi nie będzie symbolicznym "nie" dla koalicjanta.

Co z tego będą mieli pracownicy?

Zwolennicy tych rozwiązań przekonują, że nowe prawo będzie też chronić pracowników. Bo na przykład za pracę w niedzielę będzie należeć się podwójna stawka. Do tego, jak mówią, są otwarci na kolejne poprawki.

- Co można rozważyć? Wyższe wynagrodzenie dla pracowników, możliwość odbierania dodatkowych godzin wolnych za przepracowaną niedzielę, skrócony czas handlu w niedzielę - wymieniał w Sejmie Ryszard Petru. - Ryszard, czy biura poselskie twojej partii są otworzone w niedzielę? - pytał ironicznie Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

Częściowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę to kolejny projekt ustawy, który już na starcie dzieli koalicje rządową.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS