Co z ustawą o związkach partnerskich? "Najwyższy czas o to zadbać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co z ustawą o związkach partnerskich? "Najwyższy czas o to zadbać"
Co z ustawą o związkach partnerskich? "Najwyższy czas o to zadbać"
Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24
Co z ustawą o związkach partnerskich? "Najwyższy czas o to zadbać"Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego wraca sprawa ustawy o związkach partnerskich. Jej projekt miał zostać ogłoszony w marcu, jednak opór stawiła Trzecia Droga. Teraz Polskie Stronnictwo Ludowe zgłasza wątpliwości, a Lewica i Koalicja Obywatelska tracą już do ludowców cierpliwość, bo słyszą od swoich wyborców: gdzie obiecane konkrety?

Na ten projekt czekają setki tysięcy par w Polsce. - Gdybyśmy nadziei nie mieli, toby już nas nie było w Polsce. Natomiast trzeba też wywierać presję. Politycy bez presji niczego nie zrobią - mówi Hubert Sobecki z "Miłość nie wyklucza".

I choć prace nad projektem są na ostatniej prostej, to koalicjanci nie mówią w tej sprawie jednym głosem.

- Ustawa została przygotowana. Ona jest konsultowana w tej chwili - informuje Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z Koalicji Obywatelskiej. - Rozmawiałam z posłankami i z posłami z Polski 2050. Wszyscy posłowie poprą projekt związków partnerskich - zapewnia posłanka Trzeciej Drogi Aleksandra Leo.

- Nie ma jednego projektu rządowego - podkreśla jednak Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Ten projekt jest już od dawna znany prezesowi PSL - odpowiada posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Jakie zapisy znalazłyby się w projekcie ustawy?

Na uchwaleniu tego projektu najbardziej zależy posłom Lewicy, ale i Koalicji Obywatelskiej, która zapisała to w swoich 100 konkretach. - Trzeba zrobić wszystko, żeby ten dobry projekt, wynegocjowany w ramach rządu, wszedł jak najszybciej pod obrady Sejmu, żeby te dobre regulacje obowiązywały i ułatwiły życie po prostu - mówi Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Będę głosował za ustawą o związkach partnerskich. Mówiłem to od pięciu lat tysiące razy. Nic się w tej sprawie nie zmieniło - dodaje Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

ZOBACZ TEŻ: "Robota polityków polega na tym, żeby dogadać się, obiecywali to takim osobom jak Elżbieta i Renata"

"Związki partnerskie to kwestia szacunku, bezpieczeństwa i prawa do szczęścia. Moim osobistym zdaniem najwyższy czas o to zadbać" - czytamy we wpisie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na platformie X.

Z czym posłowie PSL się nie zgadzają?

W projekcie miałyby się znaleźć zapisy między innymi o prawie do udzielenia partnerowi informacji o stanie zdrowia, dziedziczeniu w pierwszej linii czy rencie po zmarłym partnerze.

- Tu wydaje mi się, że jak najbardziej tak. Ja mówię w swoim imieniu, że nie miałbym z tym żadnego problemu - zapowiada Jarosław Rzepa, poseł PSL.

Problemem dla posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego jest prawo do przysposobienia dziecka partnera. - Jeśli natomiast chodzi o dalszą liberalizację, o zgodę na związki homoseksualne czy też adopcję przez nie dzieci, to tutaj takiego poparcia z naszego klubu nie będzie - zapowiada Miłosz Motyka.

- Mam dobrą wiadomość dla wyborców PSL-u. Już wyborcy PSL-u i Trzeciej Drogi są znacznie dalej, niż reprezentujący ich politycy - komentuje Krzysztof Śmiszek, wicepreminister sprawiedliwości z Lewicy.

Projekt o związkach partnerskich miał się pojawić już w marcu. Jak słyszymy, prace nad nimi cały czas się przedłużają, bo Katarzynie Kotuli zależy, żeby był to projekt rządowy, a nie poselski. Przekonywanie koalicjantów zatem trwa.

- Musi zapaść ta decyzja. Ja bym chciała, żeby przyszły tydzień, przyszłe dwa tygodnie ta decyzja zapadła, bo ja też nie mogę dłużej czekać. Władysław Kosiniak-Kamysz dzisiaj potwierdził, że jesteśmy umówieni w przyszłym tygodniu na ostatnią, w mojej ocenie najważniejszą rozmowę - przekazuje Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości z Lewicy.

- Bardzo nam zależy na tym na Lewicy, żeby on był rządowy, bo poselsko go możemy złożyć w każdej chwili, ale to nie o to chodzi. Symbolicznie ta ustawa powinna być projektem rządowym - mówi Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy.

CZYTAJ TAKŻE: Porozumienie w sprawie związków partnerskich? Przed koalicją "ostatnia, najważniejsza rozmowa"

Ministra ds. równości: nie możemy dłużej czekać
Ministra ds. równości: nie możemy dłużej czekać TVN24

Wśród posłów Prawa i Sprawiedliwości poparcia dla projektu - co nie jest zaskoczeniem - nie będzie. - Z punktu widzenia natury i wszystkiego innego absolutnie związki partnerskie nie powinny być formalizowane z tego względu, że tak naprawdę te formalizowanie związków w postaci małżeństwa jest przywilejem, który przysługuje kobiecie i mężczyźnie wspólnie - komentuje Henryk Kowalczyk, poseł PiS.

- Jesteśmy na mapie Europy naprawdę taką białą plamą, która osobom będącym w związkach jednopłciowych nie oferuje kompletnie nic. Nie zauważa ich istnienia - podkreśla Anna Maria Żukowska.

Nawet gdy pojawi się taki projekt, który przejdzie przez Sejm, a potem przez Senat, to i tak konieczny będzie podpis prezydenta.

- Nie wiem, czy podpisze. Mam nadzieję, że znajdzie w sobie trochę refleksji po tym, jak w swojej kampanii wyborczej wykorzystywał nienawiść do osób LGBT - mówi Krzysztof Śmiszek. - Jeśli się będzie sprzeciwiał, będziemy składać tę ustawę dopóty, dopóki nie zmieni się prezydent i ta ustawa wejdzie w życie - zapowiada.

Polska - obok Bułgarii, Rumunii, Litwy i Słowacji - jest wśród pięciu państw Unii Europejskiej, gdzie pary tej samej płci nie mogą sformalizować związków.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Bezwzględna walka o klienta nad polskim morzem - podpalane samochody, obrzucane jajkami drzwi. Wygląda na to, że jeden restaurator chciał zastraszyć drugiego. Policja gromadzi dowody i ma ich już sporo.

Od rozlewania paliwa i obrzucania farbą po podpalenia, czyli walka z konkurencją nad Bałtykiem

Od rozlewania paliwa i obrzucania farbą po podpalenia, czyli walka z konkurencją nad Bałtykiem

Źródło:
Fakty TVN

Walka o zmianę definicji gwałtu trwa od lat, a szansa pojawiła się po zmianie władzy. Dla wielu ofiar przestępstw seksualnych to jest kluczowa sprawa. Nowa definicja ma zawierać słowa o doprowadzeniu danej osoby do stosunku płciowego w "inny sposób mimo braku jej zgody". Poseł PiS Grzegorz Lorek i posłowie Konfederacji podczas debaty w Sejmie przekonywali, że oznacza to pozbawienie mężczyzn domniemania niewinności. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, popiera jednak tę zmianę.

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy zamienimy złotego na euro? Nieprędko. Nie ma ani politycznej woli - minister finansów mówił o tym jasno - ani nie spełniamy warunków, jakie narzuca w tej kwestii Komisja Europejska. Dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach ocenia, że nie nastąpi to w ciągu pięciu najbliższych lat. Teoretycznie Polska jest zobowiązana do przyjęcia euro jako członek UE.

Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"

Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd aresztował mężczyznę znanego jako "Duch Żuromina", podejrzanego o handel narkotykami, w tym fentanylem. Bliscy nastolatek zmarłych po zażyciu fentanylu alarmują, że w Polsce nikt nie kontroluje wydawania recept na opioidy, a to ma tragiczne skutki.

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie oglądałem debaty między Joe Bidenem i Donaldem Trumpem ze spokojem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Michał Kobosko, nowo wybrany europoseł Polski 2050. Jak wyjaśnił, odbiera ją jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski. - To naród amerykański wybierze, kto będzie kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych, więc ja z dużym spokojem śledziłem urywki z tej debaty, komentarze - powiedział z kolei poseł PiS Zbigniew Bogucki.

"Odbieram to jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski"

"Odbieram to jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski"

Źródło:
TVN24

- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość był całkowicie niewykonalny. My go urealniliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Źródło:
TVN24

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

30 czerwca odbędą się wybory parlamentarne we Francji. W najnowszym sondażu prawie 40-procentowe poparcie uzyskuje partia Marine Le Pen. Zjednoczenie Narodowe ma szansę stać się główną siłą polityczną we Francji.

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS