Co z ustawą o związkach partnerskich? "Najwyższy czas o to zadbać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co z ustawą o związkach partnerskich? "Najwyższy czas o to zadbać"
Co z ustawą o związkach partnerskich? "Najwyższy czas o to zadbać"
Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24
Co z ustawą o związkach partnerskich? "Najwyższy czas o to zadbać"Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego wraca sprawa ustawy o związkach partnerskich. Jej projekt miał zostać ogłoszony w marcu, jednak opór stawiła Trzecia Droga. Teraz Polskie Stronnictwo Ludowe zgłasza wątpliwości, a Lewica i Koalicja Obywatelska tracą już do ludowców cierpliwość, bo słyszą od swoich wyborców: gdzie obiecane konkrety?

Na ten projekt czekają setki tysięcy par w Polsce. - Gdybyśmy nadziei nie mieli, toby już nas nie było w Polsce. Natomiast trzeba też wywierać presję. Politycy bez presji niczego nie zrobią - mówi Hubert Sobecki z "Miłość nie wyklucza".

I choć prace nad projektem są na ostatniej prostej, to koalicjanci nie mówią w tej sprawie jednym głosem.

- Ustawa została przygotowana. Ona jest konsultowana w tej chwili - informuje Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z Koalicji Obywatelskiej. - Rozmawiałam z posłankami i z posłami z Polski 2050. Wszyscy posłowie poprą projekt związków partnerskich - zapewnia posłanka Trzeciej Drogi Aleksandra Leo.

- Nie ma jednego projektu rządowego - podkreśla jednak Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Ten projekt jest już od dawna znany prezesowi PSL - odpowiada posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Jakie zapisy znalazłyby się w projekcie ustawy?

Na uchwaleniu tego projektu najbardziej zależy posłom Lewicy, ale i Koalicji Obywatelskiej, która zapisała to w swoich 100 konkretach. - Trzeba zrobić wszystko, żeby ten dobry projekt, wynegocjowany w ramach rządu, wszedł jak najszybciej pod obrady Sejmu, żeby te dobre regulacje obowiązywały i ułatwiły życie po prostu - mówi Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Będę głosował za ustawą o związkach partnerskich. Mówiłem to od pięciu lat tysiące razy. Nic się w tej sprawie nie zmieniło - dodaje Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

ZOBACZ TEŻ: "Robota polityków polega na tym, żeby dogadać się, obiecywali to takim osobom jak Elżbieta i Renata"

"Związki partnerskie to kwestia szacunku, bezpieczeństwa i prawa do szczęścia. Moim osobistym zdaniem najwyższy czas o to zadbać" - czytamy we wpisie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na platformie X.

Z czym posłowie PSL się nie zgadzają?

W projekcie miałyby się znaleźć zapisy między innymi o prawie do udzielenia partnerowi informacji o stanie zdrowia, dziedziczeniu w pierwszej linii czy rencie po zmarłym partnerze.

- Tu wydaje mi się, że jak najbardziej tak. Ja mówię w swoim imieniu, że nie miałbym z tym żadnego problemu - zapowiada Jarosław Rzepa, poseł PSL.

Problemem dla posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego jest prawo do przysposobienia dziecka partnera. - Jeśli natomiast chodzi o dalszą liberalizację, o zgodę na związki homoseksualne czy też adopcję przez nie dzieci, to tutaj takiego poparcia z naszego klubu nie będzie - zapowiada Miłosz Motyka.

- Mam dobrą wiadomość dla wyborców PSL-u. Już wyborcy PSL-u i Trzeciej Drogi są znacznie dalej, niż reprezentujący ich politycy - komentuje Krzysztof Śmiszek, wicepreminister sprawiedliwości z Lewicy.

Projekt o związkach partnerskich miał się pojawić już w marcu. Jak słyszymy, prace nad nimi cały czas się przedłużają, bo Katarzynie Kotuli zależy, żeby był to projekt rządowy, a nie poselski. Przekonywanie koalicjantów zatem trwa.

- Musi zapaść ta decyzja. Ja bym chciała, żeby przyszły tydzień, przyszłe dwa tygodnie ta decyzja zapadła, bo ja też nie mogę dłużej czekać. Władysław Kosiniak-Kamysz dzisiaj potwierdził, że jesteśmy umówieni w przyszłym tygodniu na ostatnią, w mojej ocenie najważniejszą rozmowę - przekazuje Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości z Lewicy.

- Bardzo nam zależy na tym na Lewicy, żeby on był rządowy, bo poselsko go możemy złożyć w każdej chwili, ale to nie o to chodzi. Symbolicznie ta ustawa powinna być projektem rządowym - mówi Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy.

CZYTAJ TAKŻE: Porozumienie w sprawie związków partnerskich? Przed koalicją "ostatnia, najważniejsza rozmowa"

Ministra ds. równości: nie możemy dłużej czekać
Ministra ds. równości: nie możemy dłużej czekać TVN24

Wśród posłów Prawa i Sprawiedliwości poparcia dla projektu - co nie jest zaskoczeniem - nie będzie. - Z punktu widzenia natury i wszystkiego innego absolutnie związki partnerskie nie powinny być formalizowane z tego względu, że tak naprawdę te formalizowanie związków w postaci małżeństwa jest przywilejem, który przysługuje kobiecie i mężczyźnie wspólnie - komentuje Henryk Kowalczyk, poseł PiS.

- Jesteśmy na mapie Europy naprawdę taką białą plamą, która osobom będącym w związkach jednopłciowych nie oferuje kompletnie nic. Nie zauważa ich istnienia - podkreśla Anna Maria Żukowska.

Nawet gdy pojawi się taki projekt, który przejdzie przez Sejm, a potem przez Senat, to i tak konieczny będzie podpis prezydenta.

- Nie wiem, czy podpisze. Mam nadzieję, że znajdzie w sobie trochę refleksji po tym, jak w swojej kampanii wyborczej wykorzystywał nienawiść do osób LGBT - mówi Krzysztof Śmiszek. - Jeśli się będzie sprzeciwiał, będziemy składać tę ustawę dopóty, dopóki nie zmieni się prezydent i ta ustawa wejdzie w życie - zapowiada.

Polska - obok Bułgarii, Rumunii, Litwy i Słowacji - jest wśród pięciu państw Unii Europejskiej, gdzie pary tej samej płci nie mogą sformalizować związków.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN