Jeszcze kilka pokoleń temu była to sytuacja rzadka. Obecnie to wyraźny trend. Wczesne macierzyństwo jest w odwrocie. To 40-latki chcą, planują i zachodzą w ciąże - częściej niż kobiety przed dwudziestką. To dane z amerykańskiego raportu, ale tendencja wyraźna też w Polsce. Jakie są tego powody?
Pani Anna właśnie skończyła 40 lat. Teraz przygotowuje się na nową okazję do świętowania. Już pod koniec maja. Wszystko jest zaplanowane i co ważne - chciane.
- Mam pełną świadomość tego, co ja chcę - mówi Anna Kania. - Wszystkie decyzje, które podejmujemy, są moimi decyzjami - dodaje.
Pani Anna nie jest wyjątkiem. Kobiet w okolicy czterdziestki., które decydują się na ciążę, jest coraz więcej. Amerykańskie badania po raz pierwszy wykazały, że liczba rodzących kobiet w tym wieku jest większa niż tych poniżej dwudziestki.
Co jest powodem późnego macierzyństwa?
Reżyserka pokazów mody Katarzyna Sokołowska, która mamą została w wieku 49 lat, przypomina, że każda kobieta o ciąży powinna zdecydować sama. Szczególnie gdy ma coraz większe możliwości.
- Trochę później się starzejemy mimo wszystko, jesteśmy dłużej bardziej aktywne, dłużej pracujemy, więc to też się przekłada na myślenie o macierzyństwie - wskazuje.
Czasami to zbieg okoliczności, później zawieranych związków. Ale często powodem późnego macierzyństwa są bariery stawiane przez państwo. - Wiem, że kobiety chciałyby rodzić, ale z różnych powodów odwlekają ten czas - mówi Krystyna Kacpura z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.
CZYTAJ TAKŻE: "Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią
- Głównym powodem jest brak wsparcia ze strony państwa, brak bezpieczeństwa - ocenia Maja Drożdżak, ginekolożka z Centrum Zdrowia FEDERA.
Co powoduje, że kobiety nawet rezygnują z zajścia w ciążę lub przynajmniej tę decyzję odwlekają. Tak dzieje się nie tylko w Polsce.
Liczba urodzeń wśród starszych wyższa o niemal 200 procent
Liczba urodzeń wśród młodszych kobiet w ciągu ostatnich 30 lat systematycznie spada. Wśród starszych wzrosła o niemal 200 procent.
- To jest ta grupa, która niejako czekała na taki moment uzyskania jakiejś względnej stabilności - mówi dr Joanna Heidtman, psycholożka i psychoterapeutka.
Ważne, by ta stabilność nie przyszła zbyt późno. - Czas nie działa na naszą korzyść - przyznaje. Bo biologia, choć dziś daje duże możliwości, wciąż oznacza też ograniczenia.
- Wiek kobiety koreluje z takimi powikłaniami jak preeklampsja, czyli zwiększone ciśnienie - wskazuje dr Agnieszka Nalewczyńska, ginekolożka.
Choć brzmi groźnie, lekarze uspokajają - wystarczy odpowiednia kontrola. Zniechęcać nie powinny też słowa innych. - Że ciąża po czterdziestce to już taki akt desperacji - podaje przykład pani Anna.
Raczej akt coraz bardziej powszechny. Matki ponad połowy rodzących się dzieci w Stanach Zjednoczonych to kobiety powyżej trzydziestki. W Polsce statystyki GUS-u jasno pokazują, że w tym wieku kobiety rodzą coraz częściej. I wszystko wskazuje na to, że ta średnia będzie tylko rosła.
- Każdy ma swój czas. Cieszmy się rodzą wspaniałe, zdrowie dzieci - mówi Katarzyna Sokołowska. - To są nasze marzenia i nasze maluszki - zaznacza pani Anna.
Źródło: Fakty TVN