Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? Ziobryści milczą, ale o swojej sile przypominają w internecie

Źródło:
Fakty TVN
Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? Ziobryści milczą, ale o swojej sile przypominają w internecie
Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? Ziobryści milczą, ale o swojej sile przypominają w internecie
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
3 SobieniowskiJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Jeśli jest ktoś, kto w Zjednoczonej Prawicy może mówić o sukcesie, to Zbigniew Ziobro. W wyborach nie stracił żadnego mandatu. Jego ludzie są w Sejmie i czekają na decyzję: czy zostać w klubie PiS-u, czy utworzyć swój własny klub. Mogą to zrobić i na opozycji być konkurencją dla prezesa.

Zbigniewa Ziobry na wieczorze wyborczym PiS-u nie było. Od tego czasu wszyscy politycy Suwerennej Polski jakby zapadli się pod ziemię. W środę tylko jeden z kilku najważniejszych odebrał telefon od "Faktów" TVN, ale odmówił rozmowy. Zniknął i milczy także Zbigniew Ziobro. - Dlaczego pan mister Ziobro milczy? Pewnie nie ma nic do powiedzenia w tej sytuacji, która jest. Gdyby miał, toby to przedstawił. Po naszej stronie jest zwycięstwo z pewnym niedosytem - uważa Kazimierz Smoliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Ziobryści to 19 szabel w przyszłym klubie parlamentarnym PiS, co Suwerenna Polska zaznacza w internecie. To znacząca manifestacja i znacząca siła.

- Wydaje mi się, że w interesie Zjednoczonej Prawicy byłoby stworzenie dodatkowego klubu - ocenia Paweł Kukiz, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli Paweł Kukiz mówi o ewentualnym podziale klubu PiS-u, a Zbigniew Ziobro i jego ludzie znacząco milczą, to Jarosław Kaczyński ma powód do niepokoju, bo pamięta moment, gdy 11 lat temu Jacek Kurski i Zbigniew Ziobro dokonali rozłamu. Później wrócili na listy PiS-u, ale już zawsze pozwalali sobie na więcej - szczególnie od czasu, gdy w środku afery dwóch wież to Jarosław Kaczyński musiał przyjechać do prokuratora generalnego.

Porażka PiS-u w wyborach

Jarosław Kaczyński, by utrzymać władzę i korzyści z niej płynące, nie karał ministra Ziobrę, który atakował premiera, a Mateusz Morawiecki nie usunął lidera Suwerennej Polski. Teraz Zbigniew Ziobro może zażądać całkowitego zmarginalizowania Morawieckiego.

- On powie, że to Morawiecki jest winien porażki i będzie mówił o uległości wobec Unii Europejskiej. Prawdopodobnie podejmie próbę przejęcia jak największej liczby posłów w ramach opozycyjnego PiS-u - sugeruje Michał Kamiński, senator Trzeciej Drogi, wicemarszałek Senatu.

Zbigniew Ziobro nawet już to mówił, kiedy odniósł się do głosowania w sprawie Fit for 55. Porównanie kogoś z PiS-u do Donalda Tuska przed wyborami do parlamentu to w PiS-ie była największa obelga, bo Jarosław Kaczyński, który decydował o zamykaniu swoich spotkań, decydował też, by mówić bardzo dużo o Donaldzie Tusku.

Czytaj także: PiS traci w podkarpackiej wsi. Ziobro dopiero czwarty

PiS wybory wygrało, ale raczej straci władzę, co może wzmocnić karty Zbigniewa Ziobry, jeśli powie on, że nie oskarża o słabszy wynik prezesa Kaczyńskiego, tylko premiera Morawieckiego. - Pan premier, chociaż nie poniósł porażki większej niż pan prezes, to być może poniesie większe kary niż pan prezes - wskazuje prof. Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Kazimierz Smoliński, poseł PiS-u, dyplomatycznie mówi, że za wynik odpowiada sztab. - Elektorat małomiasteczkowy, tak zwanej Polski powiatowo-gminnej, którą ja od wielu lat wspieram i moja formacja, też trochę przespał swoją szansę - ocenia parlamentarzysta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS