Były ksiądz Krzysztof G. skazany na 8 lat więzienia za seksualne wykorzystywanie ministranta

Źródło:
Fakty TVN
Były ksiądz Krzysztof G. skazany na 8 lat więzienia za seksualne wykorzystywanie ministranta
Były ksiądz Krzysztof G. skazany na 8 lat więzienia za seksualne wykorzystywanie ministranta
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Były ksiądz Krzysztof G. skazany na 8 lat więzienia za seksualne wykorzystywanie ministrantaJarosław Kostkowski/Fakty TVN

W tej historii jest skrzywdzona na całe życie ofiara, seksualny przestępca w sutannie i kuria, która nie chciała współpracować z prokuraturą i utrudniała śledztwo. W sprawie byłego już księdza Krzysztofa G. w końcu zapadł wyrok - osiem lat więzienia.

Szymon Bączkowski miał 14 lat, gdy zaczęło się piekło. W młodości mężczyzna był wykorzystywany przez księdza setki razy. Teraz na oprawcę pana Szymona spadła kara - osiem lat więzienia. - Tym wyrokiem myślę, że dam siłę po prostu innym ofiarom w Polsce, żeby się po prostu nie bały - mówi Szymon Bączkowski, ofiara księdza Krzysztofa G.

Kiedy zaczynał się proces, oprawca i ofiara stanęli oko w oko. 57-latek nie był już księdzem. Krzysztof G. został uznany za seksualnego drapieżnika. - Sprawca, czyli ksiądz, ma całe instrumentarium, żeby utkać tę pajęczynę - przekonuje Artur Nowak, adwokat pana Szymona. - Będziemy składać apelację na pewno. Wyrok nie jest korzystny - zapowiada Filip Kownacki, obrońca Krzysztofa G.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Ksiądz molestował mnie przez 15 lat. Mówił, że chłopcy tak robią"

Przed kościelną komisją Krzysztof G. przyznał się do molestowania. Na swoją obronę miał to, że chłopiec go prowokował, bo "wyzywająco się ubierał". Poznańska kuria, mając dowody obciążające księdza pedofila, nie chciała się nimi dzielić z prokuraturą z powodu "tajemnicy zawodowej". Taki był argument arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Po tym, jak sprawa oparła się o Watykan, Kościół przekazał część dokumentów. Kiedy Krzysztof G. przestał już być księdzem, znalazł pracę w kościelnym archiwum. - To jakieś science fiction, co kuria poznańska wyprawia - komentował pan Szymon.

Ksiądz miał molestować ministranta
Ksiądz miał molestować ministrantaMałgorzata Mielcarek | Fakty w Południe

Lata piekła

Molestowanie zaczęło się w 2001 roku od dotyku. Nastoletni Szymon poskarżył się rodzicom. - Przyjechał (ksiądz - przyp. red.) do mnie do domu z wielkimi przeprosinami - wspominał mężczyzna. Rodzice uwierzyli, że to się nie powtórzy. Ksiądz dał im też 500 złotych na nową meblościankę. Ale koszmar trwał. - Pomoc finansowa w sensie, że kupi ubranie na egzamin gimnazjalny. Potem zaczął się też i alkohol, przy alkoholu dochodziło już do gwałtów, gdzie nie byłem w stanie się bronić - opowiadał pan Szymon.

Relację z księdzem przerwał wypadek drogowy. Pan Szymon spowodował go, uciekając z plebanii. Topił ból w alkoholu. Były ksiądz musi mu teraz zapłacić 150 tysięcy złotych nawiązki. Prokurator domagał się dla oskarżonego 13 lat więzienia.

Pan Szymon był wykorzystywany przez 13 lat. Także jako dorosły.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: "Fakty" TVN

Pozostałe wiadomości

Nagłe zwroty akcji w Suwałkach. Miało być nowe logo miasta i nawet było, ale tylko przez chwilę, bo chwilę potem wróciło stare. Wydano prawie 50 tysięcy złotych.

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Źródło:
Fakty TVN

Nowo kupiony dom z niespodzianką - ludzkimi szczątkami w piwnicy. Podobno kiedyś była kłótnia i był hałas, a potem zniknął pan Kazimierz - tak przynajmniej mówią sąsiedzi. Co jeszcze wiadomo i co będzie badać policja?

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS