Brakuje 22 tysięcy nauczycieli. Podwyżki nie ratują sytuacji

Źródło:
Fakty TVN
Brakuje 22 tysięcy nauczycieli. Podwyżki nie ratują sytuacji
Brakuje 22 tysięcy nauczycieli. Podwyżki nie ratują sytuacji
Renata Kijowska/Fakty TVN
Brakuje 22 tysięcy nauczycieli. Podwyżki nie ratują sytuacjiRenata Kijowska/Fakty TVN

Kuratoria raportują, że brakuje 22 tysięcy nauczycieli - tyle co za ministra Przemysława Czarnka. 30-procentowe podwyżki od premiera Donalda Tuska nie zmieniły na tym rynku sytuacji. Pojawiają się więc pytania, dlaczego wciąż jest problem.

Pani Elżbieta, choć ma wakacje od szkoły, to jednak pracuje. Dyrektorka szkoły opiekuje się dziećmi na koloniach, bo dorabia do pensji. Jak wynika z ankiety w "Głosie Nauczycielskim", podobnie robi też 15 procent nauczycieli. Z kolei w innym badaniu co ósmy nauczyciel deklaruje rzucenie szkoły.

Autor serwisu Dealerzy Wiedzy znów podlicza wakaty. Kuratoria w Polsce oferowały dziś ponad 22 tysiące miejsc pracy. Ministra edukacji jednak uspokaja. - 30-procentowe podwyżki ewidentnie przyczyniły się do tego, że odchodzi nauczycieli mniej. Dzisiaj jest tak zwane okienko transferowe, więc ja bardzo chętnie porozmawiam o wakatach w momencie, kiedy nauczyciele i dyrektorzy szkół podejmą decyzję, kto w jakiej szkole, w jakim wymiarze uczy - komentuje Barbara Nowacka.

- Podobne słowa padły już na pewno rok temu z ust ministra Czarnka. Udało się dopiąć arkusze organizacyjne tylko dlatego, że nauczyciele brali bardzo dużą liczbę godzin ponadwymiarowych, wracali emeryci do pracy - mówi wicedyrektor Robert Górniak Zespołu Szkół Prywatnych "Twoja Przyszłość" w Sosnowcu" i autor strony Dealerzy Wiedzy.

CZYTAJ TAKŻE: Nauczyciele chcą wyższych pensji. Mają być powiązane ze średnią krajową

Pani Magdalenie, dyrektorce krakowskiej podstawówki zostały dwa tygodnie na znalezienie dwóch wychowawczyń dla pierwszych klas. Inni szukają matematyków, psychologów, anglistów. - Każdy z nas dyrektorów nie śpi po nocach, żeby być gotowym. Na tę chwilę mam dwa wakaty w tych przedmiotach, które potrzebuję - mówi Magdalena Mazur, dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 12 w Krakowie.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?
MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?Adrianna Otręba/Fakty TVN

Dlaczego wciąż jest problem?

- Zaczęło się bardzo dobrze - wymianą kuratorów. Zaczęło się naprawdę dużymi podwyżkami, ale to dalej warunki, które nie są dobre, aby nauczyciele twórczy, kreatywni zostali w tym zawodzie - komentuje Nauczyciel Roku 2021 Dariusz Martynowicz.

Podwyżki startowały z niskiego pułapu. Tysiąc złotych więcej, gdy zarabiało się cztery - nie ratuje sytuacji. Nauczyciele chcieliby powiązania płacy ze średnią krajową - podanie planu kolejnych podwyżek, które przyciągnęłyby do tablic najlepszych.

CZYTAJ TAKŻE: MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

- Każdy ma jakiegoś nauczyciela, którego nienawidził. Każdy z nas trafił na kogoś takiego, kto się do tego zawodu po prostu nie nadawał. I należy zrobić wszystko, żeby takich spotkań już nie było, a wtedy odnowimy całkowicie naszą edukację, stawiając na osoby kompetentne - mówi doktor Karol Dudek-Różycki, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych.

Od szkół odstręczają też warunki pracy. - Jak on ma zaopiekować się w sposób właściwy dzieckiem z orzeczeniem, z opinią, dzieckiem zdolnym i dzieckiem innej narodowości? - pyta Urszula Woźniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Znalezienie sposobu na przepełnione klasy i przemęczenie - nauczyciele podpowiadają rozwiązanie zadania. - Zaopiekowanie się zdrowiem psychicznym i psychologicznym nauczycieli oraz wsparcie mentoringowe - mówi Dariusz Martynowicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS