Brakuje 22 tysięcy nauczycieli. Podwyżki nie ratują sytuacji

Źródło:
Fakty TVN
Brakuje 22 tysięcy nauczycieli. Podwyżki nie ratują sytuacji
Brakuje 22 tysięcy nauczycieli. Podwyżki nie ratują sytuacji
Renata Kijowska/Fakty TVN
Brakuje 22 tysięcy nauczycieli. Podwyżki nie ratują sytuacjiRenata Kijowska/Fakty TVN

Kuratoria raportują, że brakuje 22 tysięcy nauczycieli - tyle co za ministra Przemysława Czarnka. 30-procentowe podwyżki od premiera Donalda Tuska nie zmieniły na tym rynku sytuacji. Pojawiają się więc pytania, dlaczego wciąż jest problem.

Pani Elżbieta, choć ma wakacje od szkoły, to jednak pracuje. Dyrektorka szkoły opiekuje się dziećmi na koloniach, bo dorabia do pensji. Jak wynika z ankiety w "Głosie Nauczycielskim", podobnie robi też 15 procent nauczycieli. Z kolei w innym badaniu co ósmy nauczyciel deklaruje rzucenie szkoły.

Autor serwisu Dealerzy Wiedzy znów podlicza wakaty. Kuratoria w Polsce oferowały dziś ponad 22 tysiące miejsc pracy. Ministra edukacji jednak uspokaja. - 30-procentowe podwyżki ewidentnie przyczyniły się do tego, że odchodzi nauczycieli mniej. Dzisiaj jest tak zwane okienko transferowe, więc ja bardzo chętnie porozmawiam o wakatach w momencie, kiedy nauczyciele i dyrektorzy szkół podejmą decyzję, kto w jakiej szkole, w jakim wymiarze uczy - komentuje Barbara Nowacka.

- Podobne słowa padły już na pewno rok temu z ust ministra Czarnka. Udało się dopiąć arkusze organizacyjne tylko dlatego, że nauczyciele brali bardzo dużą liczbę godzin ponadwymiarowych, wracali emeryci do pracy - mówi wicedyrektor Robert Górniak Zespołu Szkół Prywatnych "Twoja Przyszłość" w Sosnowcu" i autor strony Dealerzy Wiedzy.

CZYTAJ TAKŻE: Nauczyciele chcą wyższych pensji. Mają być powiązane ze średnią krajową

Pani Magdalenie, dyrektorce krakowskiej podstawówki zostały dwa tygodnie na znalezienie dwóch wychowawczyń dla pierwszych klas. Inni szukają matematyków, psychologów, anglistów. - Każdy z nas dyrektorów nie śpi po nocach, żeby być gotowym. Na tę chwilę mam dwa wakaty w tych przedmiotach, które potrzebuję - mówi Magdalena Mazur, dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 12 w Krakowie.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?
MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?Adrianna Otręba/Fakty TVN

Dlaczego wciąż jest problem?

- Zaczęło się bardzo dobrze - wymianą kuratorów. Zaczęło się naprawdę dużymi podwyżkami, ale to dalej warunki, które nie są dobre, aby nauczyciele twórczy, kreatywni zostali w tym zawodzie - komentuje Nauczyciel Roku 2021 Dariusz Martynowicz.

Podwyżki startowały z niskiego pułapu. Tysiąc złotych więcej, gdy zarabiało się cztery - nie ratuje sytuacji. Nauczyciele chcieliby powiązania płacy ze średnią krajową - podanie planu kolejnych podwyżek, które przyciągnęłyby do tablic najlepszych.

CZYTAJ TAKŻE: MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

- Każdy ma jakiegoś nauczyciela, którego nienawidził. Każdy z nas trafił na kogoś takiego, kto się do tego zawodu po prostu nie nadawał. I należy zrobić wszystko, żeby takich spotkań już nie było, a wtedy odnowimy całkowicie naszą edukację, stawiając na osoby kompetentne - mówi doktor Karol Dudek-Różycki, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych.

Od szkół odstręczają też warunki pracy. - Jak on ma zaopiekować się w sposób właściwy dzieckiem z orzeczeniem, z opinią, dzieckiem zdolnym i dzieckiem innej narodowości? - pyta Urszula Woźniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Znalezienie sposobu na przepełnione klasy i przemęczenie - nauczyciele podpowiadają rozwiązanie zadania. - Zaopiekowanie się zdrowiem psychicznym i psychologicznym nauczycieli oraz wsparcie mentoringowe - mówi Dariusz Martynowicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Impreza na plebanii w Drobinie bardzo źle się skończyła. Zmarł 29-letni mężczyzna, a sekcja zwłok nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego tak się stało. Według nieoficjalnych informacji w pokoju, w którym znaleziono ciało, znajdowała się duża ilość środków na potencję.

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalne informacje: znaleziono tam dużą ilość środków na potencję

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalne informacje: znaleziono tam dużą ilość środków na potencję

Źródło:
Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, podczas lektury którego ciarki przechodzą po plecach. Dzieci przywiązywane pasami do łóżek to wcale nie najgorsza jego część. 

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Źródło:
Fakty TVN

Bezczelna kradzież, od której panu Romanowi pęka serce. Złodzieje ukradli z pasieki 24 ule, w środku było około półtora miliona pszczół. Policja jest pewna, że to nie była przypadkowa kradzież.

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Źródło:
Fakty TVN

Komisja Wenecka przyjedzie w środę do Polski. Do piątku jej członkowie będą rozmawiać w Warszawie z przedstawicielami władz, organizacji pozarządowych i prawniczych o projekcie ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W najbliższych tygodniach Komisja wyda też opinię na temat rozwiązania problemu tak zwanych neo-sędziów - ustalił Michał Tracz, reporter "Faktów" TVN.

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

Źródło:
"Fakty" TVN

- Takie sytuacje się zdarzają - mówią doświadczeni wojskowi. Ta zdarzyła się 9 września podczas szkolenia - 12 wojskowych spadochroniarzy zostało zniesionych przez silny wiatr. Mieli lądować na Pustyni Błędowskiej. Zniosło ich nad pobliską miejscowość Chechło. Spadochron jednego z żołnierzy zawisł na linii energetycznej. Inny wylądował na dachu budynku.

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Obrona granicy jest najważniejsza. Ale to jest ciągle pytanie, czy ta obrona nie może oznaczać współpracy z organizacjami, które potrafią humanitarnie podejść do uchodźcy i potrafią również wspomóc działania służb - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Żywno, wicemarszałek Senatu (Polska 2050-Trzecia Droga). Dodał, że chciałby, aby została dotrzymana obietnica dotycząca wpuszczenia na granicę polsko-białoruską organizacji humanitarnych, które zajmują się niesieniem pomocy potrzebującym.

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Źródło:
TVN24

- Oderwijmy się od tej kontrasygnaty. Czy ona by była udzielona, czy by ją cofnięto, jedno jest pewne: to, co pan prezydent chciał zrobić w Sądzie Najwyższym, to znaczy powołać jakiegoś swojego komisarza do przeprowadzania wyborów prezesa, było nieskuteczne - komentował w "Faktach po Faktach" sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego profesor Włodzimierz Wróbel.

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Źródło:
TVN24

Europa, Afryka i Bliski Wschód stoją w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego, i to na skalę dotąd niespotykaną. Jego źródłem może być pogrążony w konflikcie Sudan. Dwa miliony uchodźców z Sudanu na razie znalazły schronienie w krajach ościennych, ale ta liczba może radykalnie wzrosnąć i spowodować nową, potężną falę migracyjną.

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Za oceanem trwa odliczanie do debaty między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Debata rozpocznie się we wtorek o 21 czasu lokalnego, czyli o 3 w nocy w środę w Polsce. Pokaże ją stacja ABC. Sztaby obojga kandydatów już kilka tygodni wcześniej uzgodniły zasady. Będą podobne do tych, które obowiązywały w czasie czerwcowego starcia Donalda Trumpa z Joe Bidenem. Ameryka niecierpliwie czeka na to starcie, bo wrażenie, jakie zrobi Kamala Harris, może mieć znaczący wpływ na końcowy wynik walki o Biały Dom.

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS