Brakuje 22 tysięcy nauczycieli. Podwyżki nie ratują sytuacji

Źródło:
Fakty TVN
Brakuje 22 tysięcy nauczycieli. Podwyżki nie ratują sytuacji
Brakuje 22 tysięcy nauczycieli. Podwyżki nie ratują sytuacji
Renata Kijowska/Fakty TVN
Brakuje 22 tysięcy nauczycieli. Podwyżki nie ratują sytuacjiRenata Kijowska/Fakty TVN

Kuratoria raportują, że brakuje 22 tysięcy nauczycieli - tyle co za ministra Przemysława Czarnka. 30-procentowe podwyżki od premiera Donalda Tuska nie zmieniły na tym rynku sytuacji. Pojawiają się więc pytania, dlaczego wciąż jest problem.

Pani Elżbieta, choć ma wakacje od szkoły, to jednak pracuje. Dyrektorka szkoły opiekuje się dziećmi na koloniach, bo dorabia do pensji. Jak wynika z ankiety w "Głosie Nauczycielskim", podobnie robi też 15 procent nauczycieli. Z kolei w innym badaniu co ósmy nauczyciel deklaruje rzucenie szkoły.

Autor serwisu Dealerzy Wiedzy znów podlicza wakaty. Kuratoria w Polsce oferowały dziś ponad 22 tysiące miejsc pracy. Ministra edukacji jednak uspokaja. - 30-procentowe podwyżki ewidentnie przyczyniły się do tego, że odchodzi nauczycieli mniej. Dzisiaj jest tak zwane okienko transferowe, więc ja bardzo chętnie porozmawiam o wakatach w momencie, kiedy nauczyciele i dyrektorzy szkół podejmą decyzję, kto w jakiej szkole, w jakim wymiarze uczy - komentuje Barbara Nowacka.

- Podobne słowa padły już na pewno rok temu z ust ministra Czarnka. Udało się dopiąć arkusze organizacyjne tylko dlatego, że nauczyciele brali bardzo dużą liczbę godzin ponadwymiarowych, wracali emeryci do pracy - mówi wicedyrektor Robert Górniak Zespołu Szkół Prywatnych "Twoja Przyszłość" w Sosnowcu" i autor strony Dealerzy Wiedzy.

CZYTAJ TAKŻE: Nauczyciele chcą wyższych pensji. Mają być powiązane ze średnią krajową

Pani Magdalenie, dyrektorce krakowskiej podstawówki zostały dwa tygodnie na znalezienie dwóch wychowawczyń dla pierwszych klas. Inni szukają matematyków, psychologów, anglistów. - Każdy z nas dyrektorów nie śpi po nocach, żeby być gotowym. Na tę chwilę mam dwa wakaty w tych przedmiotach, które potrzebuję - mówi Magdalena Mazur, dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 12 w Krakowie.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?
MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?Adrianna Otręba/Fakty TVN

Dlaczego wciąż jest problem?

- Zaczęło się bardzo dobrze - wymianą kuratorów. Zaczęło się naprawdę dużymi podwyżkami, ale to dalej warunki, które nie są dobre, aby nauczyciele twórczy, kreatywni zostali w tym zawodzie - komentuje Nauczyciel Roku 2021 Dariusz Martynowicz.

Podwyżki startowały z niskiego pułapu. Tysiąc złotych więcej, gdy zarabiało się cztery - nie ratuje sytuacji. Nauczyciele chcieliby powiązania płacy ze średnią krajową - podanie planu kolejnych podwyżek, które przyciągnęłyby do tablic najlepszych.

CZYTAJ TAKŻE: MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

- Każdy ma jakiegoś nauczyciela, którego nienawidził. Każdy z nas trafił na kogoś takiego, kto się do tego zawodu po prostu nie nadawał. I należy zrobić wszystko, żeby takich spotkań już nie było, a wtedy odnowimy całkowicie naszą edukację, stawiając na osoby kompetentne - mówi doktor Karol Dudek-Różycki, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych.

Od szkół odstręczają też warunki pracy. - Jak on ma zaopiekować się w sposób właściwy dzieckiem z orzeczeniem, z opinią, dzieckiem zdolnym i dzieckiem innej narodowości? - pyta Urszula Woźniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Znalezienie sposobu na przepełnione klasy i przemęczenie - nauczyciele podpowiadają rozwiązanie zadania. - Zaopiekowanie się zdrowiem psychicznym i psychologicznym nauczycieli oraz wsparcie mentoringowe - mówi Dariusz Martynowicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN