Ostatnie dni na dopełnienie formalności przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ostanie dni na dopełnienie formalności przed wyborami do Parlamentu Europejskiego
Ostanie dni na dopełnienie formalności przed wyborami do Parlamentu Europejskiego
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Ostanie dni na dopełnienie formalności przed wyborami do Parlamentu EuropejskiegoStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Jeszcze tylko do czwartku (6 czerwca) można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Osoby przebywające za granicą czasu mają jeszcze mniej, bo tylko do wtorku (4 czerwca) mogą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Nasz udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest wyjątkowy ważny. To właśnie te wybory zdecydują o przyszłości Unii Europejskiej oraz Polski. 

Wybory do europarlamentu odbędą się już w najbliższą niedzielę, 9 czerwca. To dosłownie ostatni dzwonek na formalności. Tylko do czwartku można składać wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

- Takie zaświadczenie możemy odebrać w każdej dowolnej gminie na terenie kraju. Wystarczy przyjść do urzędu z dowodem tożsamości i takie zaświadczenie odbieramy od ręki lub też, jeżeli pracujemy w godzinach działania urzędu, możemy upoważnić osobę nam zaufaną - wyjaśnia Rafał Miszczuk, pełnomocnik prezydenta Szczecina do spraw wyborów.

Takie zaświadczenie upoważnia nas do głosowania w dowolnym miejscu na terenie całego kraju lub też za granicą w ambasadach i konsulatach.

Kolejnym rozwiązaniem jest dopisanie do spisu wyborców w dowolnie wybranej gminie. Termin upływa również 6 czerwca. Wyborcy, którzy przebywają za granicą, mają zdecydowanie mniej czasu na dopełnienie formalności.

- Do 4 czerwca Polacy przebywający za granicą mogą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w ambasadach i konsultach - informuje Rafał Miszczuk. Są trzy możliwości: wniosek można złożyć internetowo, drogą papierową albo poprzez wysłanie maila.

CZYTAJ TAKŻE: Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska z jednym mandatem więcej
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska z jednym mandatem więcejTVN24

W Białymstoku zainteresowanie jest duże. W poniedziałek trzeba było czekać w kolejce. - Chcę mieć czyste sumienie. Biorę w czymś udział, na czym mi zależy - mówi jeden z wnioskodawców. - Zadbam o to, żeby Polska miała godną reprezentację w Parlamencie Europejskim w przypadku tych wyborów, no i też żeby reprezentacja Polski dbała o moje interesy w taki sposób, jaki ja uważam za słuszny - mówi inny rozmówca.

W Gdańsku urzędnicy miejscy wyszli naprzeciw studentom. - Można na miejscu złożyć wniosek o dopisanie się do spisu wyborców w Gdańsku, można to też zrobić za pośrednictwem strony gov.pl, na ulotkach wystarczy zeskanować na przykład kod QR, można też u nas otrzymać wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania - wymienia Anita Pytlos z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Politycy walczą o każdy głos

15 października to właśnie młodzi ludzie i kobiety w dużej mierze zadecydowali o wyniku wyborów. Dzisiaj politycy walczą o każdy głos. Bez względu na opcję polityczną zachęcają do pójścia na wybory.

- Bo razem jesteśmy silniejsze. Ale żeby tak było, potrzebujemy Europy, która będzie pamięta o prawach człowieka. Nie Europy, która się od tych praw człowieka odwróci, a to jest realne zagrożenie. W siłę rosną skrajne, brunatne siły, nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. To właśnie kobiety mogą postawić im tamę. To właśnie kobiety mogą powiedzieć: nie - apeluje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z Nowej Lewicy.

- Walczymy w tej chwili o przyszłość Europy, której jesteśmy elementem. Im więcej partii, ludzi związanych z myśleniem o Unii Europejskiej jako silnym tworze, tym lepiej dla nas - podkreśla Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Nowej Lewicy.

"Nie dajmy innym decydować za nas"

Prawo i Sprawiedliwość również zachęca do udziału w wyborach. Prezentuje jednak inną motywację. Często w wypowiedziach polityków pojawia się słowo "suwerenność".

- Chodzi o naszą suwerenność. Chodzi o koszty życia i chodzi o ważne sprawy dotyczące podstawowych praw, praw rodziny, praw rodziców i wolności religijnej - wylicza Bartłomiej Wróblewski, poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

- Te wybory dotyczą tego, czy Polska będzie mogła się suwerennie rozwijać, czy też będziemy nasze ambicje podporządkować innym interesom, innym wskazówkom, no tym wskazówkom z Brukseli czy z Berlina - komentuje Piotr Gliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Tylko zintegrowana Unia Europejska może być silna. - Chcemy ją próbować naprawić i po to potrzebni są odważni - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ TEŻ: Oko w oko z czołgiem, dyspensa od księdza i wyborcza kiełbasa

To obywatele zdecydują, który z polityków będzie reprezentował nas przez najbliższe pięć lat w Brukseli.

- To są ludzie, którzy mają współdecydować o bezpieczeństwie także Polski, Europy, o tym, jak się nasz kontynent będzie rozwijał i jakie priorytety. Dlatego nie dajmy innym decydować za nas - apeluje prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Unia Europejska jest miejscem, gdzie się rozwiązuje problemy. A nie, gdzie te problemy znikają. Jest to też głos w tym, jak wyobrażamy sobie, jak będzie urządzona ta Europa - mówi Jarosław Flis, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca. Lokale będą czynne od 7 do 21.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN

Pogodowy armagedon i film mrożący krew w żyłach - na filmie wielki stoczniowy dźwig, pchany przez wiatr prosto do wody. W Gdańsku wiało w piątek tak, że momentami był to huragan - 12 w skali Beauforta. Żuraw, który wpadł do kanału portowego, złamał się podczas wyciągania. W sobotę po południu udało się wydobyć jego część.

W Gdańsku tak wiało, że dźwig stoczniowy przewrócił się do kanału portowego. Jest nagranie tego momentu

W Gdańsku tak wiało, że dźwig stoczniowy przewrócił się do kanału portowego. Jest nagranie tego momentu

Źródło:
Fakty TVN

Skarbówka bierze pod lupę osoby handlujące w internecie. Osoby, które sprzedają towary, także używane, albo świadczą usługi na popularnych platformach, będą podlegać raportowaniu do fiskusa.

Sprzedajesz rzeczy lub usługi w internecie? Twoje dane mogą trafić do skarbówki

Sprzedajesz rzeczy lub usługi w internecie? Twoje dane mogą trafić do skarbówki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sześcioletni Daniel cierpi na białaczkę, a w wyniku agresywnej chemioterapii rozwinęła się u niego sepsa i masywne zapalenie płuc. Był całkowicie pozbawiony odporności, miał duże zaburzenia krzepnięcia krwi. Ratunek dla dziecka przyszedł na szpitalnym oddziale intensywnej terapii dla dorosłych, gdzie podłączono sześciolatka do ECMO. Teraz Daniel ma się już znacznie lepiej.

Cierpiący na białaczkę Daniel zmagał się z sepsą i masywnym zapaleniem płuc. Uratowało go ECMO

Cierpiący na białaczkę Daniel zmagał się z sepsą i masywnym zapaleniem płuc. Uratowało go ECMO

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma wyjścia w tej chwili. Zmiana kandydata wprowadziłaby chaos - mówił prof. Bohdan Szklarski w "Faktach po Faktach" po słabym występie Joe Bidena w debacie prezydenckiej. - Co trzy minuty było kłamstwo. (...) Ile osób, z tych 60 milionów Amerykanów, weryfikuje te dane? Widzą człowieka, który jest silny, mówi z przekonaniem i to przesłanie idzie do przodu - powiedział z kolei o występie Donalda Trumpa Jędrzej Bielecki, były korespondent z Waszyngtonu. 

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

Źródło:
TVN24

- Nie oglądałem debaty między Joe Bidenem i Donaldem Trumpem ze spokojem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Michał Kobosko, nowo wybrany europoseł Polski 2050. Jak wyjaśnił, odbiera ją jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski. - To naród amerykański wybierze, kto będzie kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych, więc ja z dużym spokojem śledziłem urywki z tej debaty, komentarze - powiedział z kolei poseł PiS Zbigniew Bogucki.

"Odbieram to jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski"

"Odbieram to jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski"

Źródło:
TVN24

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

30 czerwca odbędą się wybory parlamentarne we Francji. W najnowszym sondażu prawie 40-procentowe poparcie uzyskuje partia Marine Le Pen. Zjednoczenie Narodowe ma szansę stać się główną siłą polityczną we Francji.

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS