Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN
Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową za czasów PiS-u. "Działalność usługowo-opiekuńcza"
Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową za czasów PiS-u. "Działalność usługowo-opiekuńcza"
Paweł Szot/Fakty TVN
Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową za czasów PiS-u. "Działalność usługowo-opiekuńcza"Paweł Szot/Fakty TVN

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Prywatna ochrona Jarosława Kaczyńskiego z firmy Grom Group towarzyszy prezesowi Prawa i Sprawiedliwości od 2010 roku. Za jej usługi płaci partia - prawie dwa miliony złotych rocznie. Jednak to nie jest jedyne źródło dochodów ochroniarzy Kaczyńskiego. Z audytu przeprowadzonego w Ministerstwie Obrony Narodowej wynika, że dwóch pracowników Grom Group miało etaty instruktorów w Żandarmerii Wojskowej.

- Nie wykonywali swojej pracy, bo jeżeli ktoś jest zatrudniony w Żandarmerii i powinien przepracować 1500 godzin, a przepracowuje 70, a w tym samym czasie chroni Jarosława Kaczyńskiego, to mamy do czynienia tutaj z bardzo poważnym naruszeniem przepisów pracy, i będziemy wyciągać konsekwencje - donosi Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej z PO.

Mężczyźni już dla wojska nie pracują. Sprawą ma się zająć prokuratura.

CZYTAJ WIĘCEJ: Byli zatrudnieni w Żandarmerii Wojskowej. Tomczyk: w tym czasie ochraniali Kaczyńskiego

Były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz pytany o doniesienia MON-u odpowiada, że nie ma wiedzy na ten temat. - W ogóle nie wiem, o czym pani mówi. Nie mam żadnej wiedzy na temat tego pytania i mam wrażenie, że to jest po prostu jedna z wielu fikcji TVN-u - mówi.

Z kolei Mariusz Błaszczak, również były minister obrony narodowej w rządzie Zjednoczonej Prawicy, twierdzi, że ochroniarze - a zarazem byli żołnierze GROM-u - zostali zatrudnieni w Żandarmerii już w 2009 roku.

Z ich usług nie zrezygnowano jednak, gdy zajęli się prywatną ochroną. - Nie wyobrażam sobie, żeby chodziło o coś innego, tylko o pieniądze w tym przypadku dla tych panów, czyli podwyższenie im uposażenia, które mieli w firmie ochroniarskiej - przekonuje gen. Marian Janicki, były szef Biura Ochrony Rządu.

Tusk: minister Macierewicz jest poważnym zagrożeniem dla ładu publicznego
Tusk: minister Macierewicz jest poważnym zagrożeniem dla ładu publicznego TVN24

Antoni Macierewicz zmienił szefa Żandarmerii i zaczęła się "działalność usługowo-opiekuńcza"

Żandarmerię Wojskową i polityków PiS-u łączyły wyjątkowo bliskie relacje, odkąd ministrem obrony narodowej został Antoni Macierewicz. Ich początek to grudzień 2015 roku i nocne wtargnięcie do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO w Warszawie. Ówczesny komendant główny Żandarmerii Wojskowej generał Piotr Nidecki odmówił szefowi MON-u udziału swoich podwładnych w tym incydencie.

- Minister Macierewicz szybciutko go zwolnił. Zresztą zgodnie z panującymi wówczas obyczajami: za pomocą SMS-a. Szefem Żandarmerii Wojskowej został wtedy generał Tomasz Połuch i właśnie od tego momentu zaczyna się taka działalność usługowo-opiekuńcza - opowiada dziennikarz Onetu Marcin Wyrwał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Milion złotych na ochronę dla Macierewicza. "To nie powinno się nigdy zdarzyć"

Specjalnie dla Macierewicza w środku nocy otwierano basen Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. - Szef Żandarmerii, bardzo ważna postać, w stopniu generała, latał i późną nocą otwierał drzwi facetowi, który chciał sobie poskakać do basenu - zwraca uwagę Wyrwał.

Żandarmeria ochraniała i woziła Macierewicza. Często na sygnale i z dużą prędkością. W styczniu 2017 roku samochody z kolumny ministra spowodowały poważny wypadek pod Lubiczem Dolnym. Macierewicz korzystał z usług Żandarmerii także, gdy przestał być ministrem i stanął na czele podkomisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej. Przywileje stracił dopiero po zmianie władzy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS