Biejat z Warszawy, Pawlak z Płocka. Pakt senacki prawie dopięty

Źródło:
Fakty TVN
Biejat z Warszawy, Pawlak z Płocka. Pakt senacki prawie dopięty
Biejat z Warszawy, Pawlak z Płocka. Pakt senacki prawie dopięty
Michał Tracz/Fakty TVN
Biejat z Warszawy, Pawlak z Płocka. Pakt senacki prawie dopiętyMichał Tracz/Fakty TVN

Wyborcza rywalizacja w Senacie zapowiada się ciekawie. Pakt senacki nabiera kształtów. Partie opozycyjne w sumie mają prawie stu kandydatów. Są niespodzianki z dobrze znanymi twarzami.

To jedna z największych niespodzianek paktu senackiego. Były premier Waldemar Pawlak będzie kandydować do Senatu. Będzie chciał odebrać PiS-owi mandat senatora z Płocka. - Na pewno to nie będzie łatwa kampania - zapowiada.

Partie opozycyjne dopinają na ostatni guzik pakt senacki. Lista prawie setki nazwisk ma być ujawniona lada dzień. - Polacy dostaną bardzo fajną drużynę - obiecuje Michał Kamiński z KP-PSL, wicemarszałek Senatu.

W większości kandydować będą obecni senatorowie opozycji. To premia i za skuteczną kampanię cztery lata temu i lojalność w obecnym Senacie. - Najważniejsze, żeby zarówno Sejm, jak i Senat były w rękach obecnej opozycji - podkreśla Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.

W wyborach do Senatu Polska podzielona jest na 100 okręgów. Z każdego wygrywa tylko jeden kandydat. Dlatego opozycja zdecydowała, by nie robić sobie nawzajem konkurencji i w prawie każdym okręgu wystawić przeciw PiS-owi wspólnego kandydata. - Ci, którzy mają większe szanse, zostaną wystawieni - mówi senator Marcin Bosacki z PO.

Tak opozycja zrobiła cztery lata temu, dzięki czemu wygrała Senat. - Senat w tej kadencji udowodnił, że możemy współpracować - podkreśla Wojciech Konieczny, senator klubu Lewicy. - To, co łączy opozycję, znajduje swój wyraz w wyborach do Senatu i jest jednocześnie obietnicą wspólnego rządzenia - dodaje Michał Kamiński (KP-PSL).

Kalendarz wyborczy przed wyborami do Sejmu i Senatu
Kalendarz wyborczy przed wyborami do Sejmu i SenatuTVN24

Znane nazwiska

Szykowanych jest więc kilka niespodzianek. Poza wspomnianym Waldemarem Pawlakiem kandydować ma generał Mirosław Różański czy były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - Wszystko na to wskazuje, ale poczekałbym jeszcze na to właśnie ogłoszenie przez liderów partyjnych - mówi o swojej kandydaturze Bodnar.

Niespodzianką jest też start dotychczasowej posłanki Lewicy. Magdalena Biejat będzie kandydatką opozycji z Warszawy. - Senat jest takim miejscem, które powinno się odświeżyć - uważa Magdalena Biejat (Razem). Sejm na Senat chce zamienić nie tylko Biejat, ale też Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej. Będzie kandydował z Poznania, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (Lewica) z Legnicy. Maciej Kopiec, też z Lewicy, wystartuje z Katowic. - Najważniejszy jest efekt. Efektem jest to, że dogadaliśmy się, że wystartujemy na wspólnych listach, że nie będziemy sobie robili pod górkę - podkreśla Kopiec.

Na listach opozycji znajdą się samorządowcy - Wadim Tyszkiewicz, obecny senator z Nowej Soli i prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Będą też takie sytuacje: były senator PiS-u wystartuje z Ciechanowa, a pakt senacki nie wystawi kontrkandydata. - Pełnię mandat senatora w tym okręgu od 12 lat, znam ten okręg bardzo dobrze - mówi Jan Maria Jackowski, senator niezrzeszony. Tak ma być też na Podkarpaciu, skąd ma wystartować Ryszard Petru.

Dotychczasowy senator z Warszawy Kazimierz Michał Ujazdowski przesunięty został na Dolny Śląsk. Gabriela Morawska-Stanecka wystartuje z Chorzowa. Teraz mandat ma tam senatorka PiS-u.

Do ustalenia zostały dwa ostatnie okręgi. Opozycja liczy, że w nowym Senacie zdobędzie ponad 60 miejsc.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN