Biejat z Warszawy, Pawlak z Płocka. Pakt senacki prawie dopięty

Źródło:
Fakty TVN
Biejat z Warszawy, Pawlak z Płocka. Pakt senacki prawie dopięty
Biejat z Warszawy, Pawlak z Płocka. Pakt senacki prawie dopięty
Michał Tracz/Fakty TVN
Biejat z Warszawy, Pawlak z Płocka. Pakt senacki prawie dopiętyMichał Tracz/Fakty TVN

Wyborcza rywalizacja w Senacie zapowiada się ciekawie. Pakt senacki nabiera kształtów. Partie opozycyjne w sumie mają prawie stu kandydatów. Są niespodzianki z dobrze znanymi twarzami.

To jedna z największych niespodzianek paktu senackiego. Były premier Waldemar Pawlak będzie kandydować do Senatu. Będzie chciał odebrać PiS-owi mandat senatora z Płocka. - Na pewno to nie będzie łatwa kampania - zapowiada.

Partie opozycyjne dopinają na ostatni guzik pakt senacki. Lista prawie setki nazwisk ma być ujawniona lada dzień. - Polacy dostaną bardzo fajną drużynę - obiecuje Michał Kamiński z KP-PSL, wicemarszałek Senatu.

W większości kandydować będą obecni senatorowie opozycji. To premia i za skuteczną kampanię cztery lata temu i lojalność w obecnym Senacie. - Najważniejsze, żeby zarówno Sejm, jak i Senat były w rękach obecnej opozycji - podkreśla Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.

W wyborach do Senatu Polska podzielona jest na 100 okręgów. Z każdego wygrywa tylko jeden kandydat. Dlatego opozycja zdecydowała, by nie robić sobie nawzajem konkurencji i w prawie każdym okręgu wystawić przeciw PiS-owi wspólnego kandydata. - Ci, którzy mają większe szanse, zostaną wystawieni - mówi senator Marcin Bosacki z PO.

Tak opozycja zrobiła cztery lata temu, dzięki czemu wygrała Senat. - Senat w tej kadencji udowodnił, że możemy współpracować - podkreśla Wojciech Konieczny, senator klubu Lewicy. - To, co łączy opozycję, znajduje swój wyraz w wyborach do Senatu i jest jednocześnie obietnicą wspólnego rządzenia - dodaje Michał Kamiński (KP-PSL).

Kalendarz wyborczy przed wyborami do Sejmu i Senatu
Kalendarz wyborczy przed wyborami do Sejmu i SenatuTVN24

Znane nazwiska

Szykowanych jest więc kilka niespodzianek. Poza wspomnianym Waldemarem Pawlakiem kandydować ma generał Mirosław Różański czy były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - Wszystko na to wskazuje, ale poczekałbym jeszcze na to właśnie ogłoszenie przez liderów partyjnych - mówi o swojej kandydaturze Bodnar.

Niespodzianką jest też start dotychczasowej posłanki Lewicy. Magdalena Biejat będzie kandydatką opozycji z Warszawy. - Senat jest takim miejscem, które powinno się odświeżyć - uważa Magdalena Biejat (Razem). Sejm na Senat chce zamienić nie tylko Biejat, ale też Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej. Będzie kandydował z Poznania, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (Lewica) z Legnicy. Maciej Kopiec, też z Lewicy, wystartuje z Katowic. - Najważniejszy jest efekt. Efektem jest to, że dogadaliśmy się, że wystartujemy na wspólnych listach, że nie będziemy sobie robili pod górkę - podkreśla Kopiec.

Na listach opozycji znajdą się samorządowcy - Wadim Tyszkiewicz, obecny senator z Nowej Soli i prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Będą też takie sytuacje: były senator PiS-u wystartuje z Ciechanowa, a pakt senacki nie wystawi kontrkandydata. - Pełnię mandat senatora w tym okręgu od 12 lat, znam ten okręg bardzo dobrze - mówi Jan Maria Jackowski, senator niezrzeszony. Tak ma być też na Podkarpaciu, skąd ma wystartować Ryszard Petru.

Dotychczasowy senator z Warszawy Kazimierz Michał Ujazdowski przesunięty został na Dolny Śląsk. Gabriela Morawska-Stanecka wystartuje z Chorzowa. Teraz mandat ma tam senatorka PiS-u.

Do ustalenia zostały dwa ostatnie okręgi. Opozycja liczy, że w nowym Senacie zdobędzie ponad 60 miejsc.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS