Biejat z Warszawy, Pawlak z Płocka. Pakt senacki prawie dopięty

Źródło:
Fakty TVN
Biejat z Warszawy, Pawlak z Płocka. Pakt senacki prawie dopięty
Biejat z Warszawy, Pawlak z Płocka. Pakt senacki prawie dopięty
Michał Tracz/Fakty TVN
Biejat z Warszawy, Pawlak z Płocka. Pakt senacki prawie dopiętyMichał Tracz/Fakty TVN

Wyborcza rywalizacja w Senacie zapowiada się ciekawie. Pakt senacki nabiera kształtów. Partie opozycyjne w sumie mają prawie stu kandydatów. Są niespodzianki z dobrze znanymi twarzami.

To jedna z największych niespodzianek paktu senackiego. Były premier Waldemar Pawlak będzie kandydować do Senatu. Będzie chciał odebrać PiS-owi mandat senatora z Płocka. - Na pewno to nie będzie łatwa kampania - zapowiada.

Partie opozycyjne dopinają na ostatni guzik pakt senacki. Lista prawie setki nazwisk ma być ujawniona lada dzień. - Polacy dostaną bardzo fajną drużynę - obiecuje Michał Kamiński z KP-PSL, wicemarszałek Senatu.

W większości kandydować będą obecni senatorowie opozycji. To premia i za skuteczną kampanię cztery lata temu i lojalność w obecnym Senacie. - Najważniejsze, żeby zarówno Sejm, jak i Senat były w rękach obecnej opozycji - podkreśla Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.

W wyborach do Senatu Polska podzielona jest na 100 okręgów. Z każdego wygrywa tylko jeden kandydat. Dlatego opozycja zdecydowała, by nie robić sobie nawzajem konkurencji i w prawie każdym okręgu wystawić przeciw PiS-owi wspólnego kandydata. - Ci, którzy mają większe szanse, zostaną wystawieni - mówi senator Marcin Bosacki z PO.

Tak opozycja zrobiła cztery lata temu, dzięki czemu wygrała Senat. - Senat w tej kadencji udowodnił, że możemy współpracować - podkreśla Wojciech Konieczny, senator klubu Lewicy. - To, co łączy opozycję, znajduje swój wyraz w wyborach do Senatu i jest jednocześnie obietnicą wspólnego rządzenia - dodaje Michał Kamiński (KP-PSL).

Kalendarz wyborczy przed wyborami do Sejmu i Senatu
Kalendarz wyborczy przed wyborami do Sejmu i SenatuTVN24

Znane nazwiska

Szykowanych jest więc kilka niespodzianek. Poza wspomnianym Waldemarem Pawlakiem kandydować ma generał Mirosław Różański czy były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - Wszystko na to wskazuje, ale poczekałbym jeszcze na to właśnie ogłoszenie przez liderów partyjnych - mówi o swojej kandydaturze Bodnar.

Niespodzianką jest też start dotychczasowej posłanki Lewicy. Magdalena Biejat będzie kandydatką opozycji z Warszawy. - Senat jest takim miejscem, które powinno się odświeżyć - uważa Magdalena Biejat (Razem). Sejm na Senat chce zamienić nie tylko Biejat, ale też Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej. Będzie kandydował z Poznania, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (Lewica) z Legnicy. Maciej Kopiec, też z Lewicy, wystartuje z Katowic. - Najważniejszy jest efekt. Efektem jest to, że dogadaliśmy się, że wystartujemy na wspólnych listach, że nie będziemy sobie robili pod górkę - podkreśla Kopiec.

Na listach opozycji znajdą się samorządowcy - Wadim Tyszkiewicz, obecny senator z Nowej Soli i prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Będą też takie sytuacje: były senator PiS-u wystartuje z Ciechanowa, a pakt senacki nie wystawi kontrkandydata. - Pełnię mandat senatora w tym okręgu od 12 lat, znam ten okręg bardzo dobrze - mówi Jan Maria Jackowski, senator niezrzeszony. Tak ma być też na Podkarpaciu, skąd ma wystartować Ryszard Petru.

Dotychczasowy senator z Warszawy Kazimierz Michał Ujazdowski przesunięty został na Dolny Śląsk. Gabriela Morawska-Stanecka wystartuje z Chorzowa. Teraz mandat ma tam senatorka PiS-u.

Do ustalenia zostały dwa ostatnie okręgi. Opozycja liczy, że w nowym Senacie zdobędzie ponad 60 miejsc.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Klapsy zamiast braw - mówi premier Słowacji, komentując incydent w słowackim pałacu prezydenckim. Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki. Wytłumaczył się potem w mediach, że jest przeciwny antyukraińskiej i antyunijnej polityce słowackich liderów politycznych. Prezydent się nie obraził, co innego premier. Robert Fico, który stawia na zbliżenie z Rosją, skomentował, że student powinien za brak szacunku dostać nauczkę.

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Księżna Kate w ostatnich miesiącach mierzyła się z nowotworem. Część z tego trudnego czasu rozgrywała się w londyńskim szpitalu, gdzie poddawana była chemioterapii i walczyła o zdrowie. Teraz wróciła tam z kamerami, żeby podziękować bohaterom jej historii, czyli lekarzom i służbom medycznym. Czy wróciła zdrowa? "To ulga wiedzieć, że się jest w remisji" - napisała księżna.

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS