Kampania oficjalnie wystartowała. Rejestrują się pierwsze komitety

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kampania oficjalnie wystartowała. Rejestrują się pierwsze komitety
Kampania oficjalnie wystartowała. Rejestrują się pierwsze komitety
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Kampania oficjalnie wystartowała. Rejestrują się pierwsze komitetyKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

67 dni - tyle pozostało do wyborów parlamentarnych. Do urn idziemy 15 października. Opozycyjne partie ogłaszają gotowość. Od rana informują o zgłoszeniach komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. 

Formalnie startuje kampania wyborcza. Pierwsze komitety gotowość do zarejestrowania ogłosiły już rano. Konfederacja dokumenty do PKW złożyła pierwsza, a wszystko to zaledwie kilkanaście godzin po dość zaskakującym ogłoszeniu decyzji prezydenta. "Kierując się treścią otrzymanej właśnie pozytywnej opinii Państwowej Komisji Wyborczej, co do proponowanego terminu wyborów do Sejmu i Senatu, podjąłem decyzję o zarządzeniu tych wyborów na dzień 15 października 2023 roku" - przekazał Andrzej Duda.

- To powinno być wydarzenie, informowanie o terminie wyborów, a nie tak sobie na Twitterze - ocenia Wanda Nowicka z Lewicy. - Dobrze, że wreszcie pan prezydent oznajmił decyzję Jarosława Kaczyńskiego, kiedy będą wybory, bo chyba nikt nie miał wątpliwości, że to nie pan prezydent wymyślił tę datę - dodaje Borys Budka z PO.

Postanowienie prezydenta w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało we wtorek wieczorem, a to oznacza start wyborczego kalendarza.

Do 28 sierpnia do PKW trafić muszą zawiadomienia o stworzeniu komitetów wyborczych. 6 września o 16.00 mija termin zgłaszania list wyborczych i złożenia zebranych podpisów. Od 30 września do wprowadzenia ciszy wyborczej komitety publikować mogą swoje audycje wyborcze. Cisza wyborcza zaczyna się 13 października o północy, a lokale wyborcze otwarte będą od 7.00 do 21.00 w niedzielę, 15 października.

- Rym jest prosty, tak jak proste jest nasze wspólne przesłanie. Października 15 pogonimy Kaczyńskiego - zapowiada Donald Tusk. Decyzja prezydenta zastała go w drodze na wtorkowy wiec w Legionowie. Sama data wyborów zaskoczeniem raczej nie jest. - Niezwykle mało czasu, ale też i olbrzymia stawka - ocenia Szymon Hołownia z Polski 2050. Na kampanię wyborczą politycy mają 66 dni.

Kalendarz wyborczy przed wyborami do Sejmu i Senatu
Kalendarz wyborczy przed wyborami do Sejmu i SenatuTVN24

Przewaga rządzących

15 października to pierwszy z możliwych terminów głosowania. - Najważniejsze, że jest, i wiemy, co mamy robić. I że będzie już kampania, będzie można patrzeć, jak są wydawane pieniądze, że będzie tryb wyborczy - uważa Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.

Kampania to formalne ramy dla tego, co pełną parą toczy się w zasadzie od wielu tygodni, a co przez finansowanie z publicznych pieniędzy daje rządzącym przewagę. - Prawo i Sprawiedliwość w tej kampanii wyborczej będzie faulowało. Będzie wykorzystywało publiczne pieniądze. Tak, jak baner na Narodowym Banku Polskim - ocenia Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.

Każda państwowa uroczystość w trakcie kampanii wyborczej to dla rządu okazja do wyborczej promocji. Najbliższa będzie za niespełna tydzień - w święto Wojska Polskiego. - Ja mam wrażenie, że my równamy do jakichś wschodnich wzorców, jeżeli chodzi o propagandę - mówi Szymon Hołownia.

Ale rządzący problemu tu nie widzą. - 15 sierpnia akurat nie przenieśliśmy. Zawsze obchody były w podobnym czasie. Defilady i podobne sytuacje się odbywały. Więc niech każdy robi to, co zaplanował w ramach kampanii, natomiast nie miesza do tego świąt narodowych - mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Kiedyś przedstawiciele PiS-u wyraźnie się oburzali na wyjazdowe posiedzenia rządu premier Ewy Kopacz. Wśród krytykujących byli między innymi Stanisław Karczewski czy Elżbieta Witek. - Ta sama osoba (Witek - przyp. red.) bierze udział w tych piknikach, bierze udział w tych zachowaniach już trwających od dłuższego czasu po stronie Prawa i Sprawiedliwości, jakby zapomniała, co mówiła osiem lat temu - zauważa profesor Andrzej Zoll.

Co z referendum?

Koalicja Obywatelska wciąż zachęca do akcji obywatelskiego pilnowania wyborów, a znak zapytania jest jeszcze jeden. Prawo i Sprawiedliwość w dniu wyborów zorganizować chce referendum. Tu wciąż nie ma decyzji, ale zaplanowane jest dodatkowe posiedzenie Sejmu w sierpniu.

Były szef PKW przypomina, że każdy wyborca ma prawo odmówić przyjęcia karty referendalnej. - Powinien dopilnować, żeby członek komisji w tej rubryce, gdzie ma złożyć podpis wyborca, kwitujący odbiór karty referendalnej, żeby tam zostało wpisane w jego obecności "odmówił" czy "odmówiła przyjęcia karty" - podkreśla Wojciech Hermeliński.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS