Kampania oficjalnie wystartowała. Rejestrują się pierwsze komitety

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kampania oficjalnie wystartowała. Rejestrują się pierwsze komitety
Kampania oficjalnie wystartowała. Rejestrują się pierwsze komitety
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Kampania oficjalnie wystartowała. Rejestrują się pierwsze komitetyKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

67 dni - tyle pozostało do wyborów parlamentarnych. Do urn idziemy 15 października. Opozycyjne partie ogłaszają gotowość. Od rana informują o zgłoszeniach komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. 

Formalnie startuje kampania wyborcza. Pierwsze komitety gotowość do zarejestrowania ogłosiły już rano. Konfederacja dokumenty do PKW złożyła pierwsza, a wszystko to zaledwie kilkanaście godzin po dość zaskakującym ogłoszeniu decyzji prezydenta. "Kierując się treścią otrzymanej właśnie pozytywnej opinii Państwowej Komisji Wyborczej, co do proponowanego terminu wyborów do Sejmu i Senatu, podjąłem decyzję o zarządzeniu tych wyborów na dzień 15 października 2023 roku" - przekazał Andrzej Duda.

- To powinno być wydarzenie, informowanie o terminie wyborów, a nie tak sobie na Twitterze - ocenia Wanda Nowicka z Lewicy. - Dobrze, że wreszcie pan prezydent oznajmił decyzję Jarosława Kaczyńskiego, kiedy będą wybory, bo chyba nikt nie miał wątpliwości, że to nie pan prezydent wymyślił tę datę - dodaje Borys Budka z PO.

Postanowienie prezydenta w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało we wtorek wieczorem, a to oznacza start wyborczego kalendarza.

Do 28 sierpnia do PKW trafić muszą zawiadomienia o stworzeniu komitetów wyborczych. 6 września o 16.00 mija termin zgłaszania list wyborczych i złożenia zebranych podpisów. Od 30 września do wprowadzenia ciszy wyborczej komitety publikować mogą swoje audycje wyborcze. Cisza wyborcza zaczyna się 13 października o północy, a lokale wyborcze otwarte będą od 7.00 do 21.00 w niedzielę, 15 października.

- Rym jest prosty, tak jak proste jest nasze wspólne przesłanie. Października 15 pogonimy Kaczyńskiego - zapowiada Donald Tusk. Decyzja prezydenta zastała go w drodze na wtorkowy wiec w Legionowie. Sama data wyborów zaskoczeniem raczej nie jest. - Niezwykle mało czasu, ale też i olbrzymia stawka - ocenia Szymon Hołownia z Polski 2050. Na kampanię wyborczą politycy mają 66 dni.

Kalendarz wyborczy przed wyborami do Sejmu i Senatu
Kalendarz wyborczy przed wyborami do Sejmu i SenatuTVN24

Przewaga rządzących

15 października to pierwszy z możliwych terminów głosowania. - Najważniejsze, że jest, i wiemy, co mamy robić. I że będzie już kampania, będzie można patrzeć, jak są wydawane pieniądze, że będzie tryb wyborczy - uważa Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.

Kampania to formalne ramy dla tego, co pełną parą toczy się w zasadzie od wielu tygodni, a co przez finansowanie z publicznych pieniędzy daje rządzącym przewagę. - Prawo i Sprawiedliwość w tej kampanii wyborczej będzie faulowało. Będzie wykorzystywało publiczne pieniądze. Tak, jak baner na Narodowym Banku Polskim - ocenia Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.

Każda państwowa uroczystość w trakcie kampanii wyborczej to dla rządu okazja do wyborczej promocji. Najbliższa będzie za niespełna tydzień - w święto Wojska Polskiego. - Ja mam wrażenie, że my równamy do jakichś wschodnich wzorców, jeżeli chodzi o propagandę - mówi Szymon Hołownia.

Ale rządzący problemu tu nie widzą. - 15 sierpnia akurat nie przenieśliśmy. Zawsze obchody były w podobnym czasie. Defilady i podobne sytuacje się odbywały. Więc niech każdy robi to, co zaplanował w ramach kampanii, natomiast nie miesza do tego świąt narodowych - mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Kiedyś przedstawiciele PiS-u wyraźnie się oburzali na wyjazdowe posiedzenia rządu premier Ewy Kopacz. Wśród krytykujących byli między innymi Stanisław Karczewski czy Elżbieta Witek. - Ta sama osoba (Witek - przyp. red.) bierze udział w tych piknikach, bierze udział w tych zachowaniach już trwających od dłuższego czasu po stronie Prawa i Sprawiedliwości, jakby zapomniała, co mówiła osiem lat temu - zauważa profesor Andrzej Zoll.

Co z referendum?

Koalicja Obywatelska wciąż zachęca do akcji obywatelskiego pilnowania wyborów, a znak zapytania jest jeszcze jeden. Prawo i Sprawiedliwość w dniu wyborów zorganizować chce referendum. Tu wciąż nie ma decyzji, ale zaplanowane jest dodatkowe posiedzenie Sejmu w sierpniu.

Były szef PKW przypomina, że każdy wyborca ma prawo odmówić przyjęcia karty referendalnej. - Powinien dopilnować, żeby członek komisji w tej rubryce, gdzie ma złożyć podpis wyborca, kwitujący odbiór karty referendalnej, żeby tam zostało wpisane w jego obecności "odmówił" czy "odmówiła przyjęcia karty" - podkreśla Wojciech Hermeliński.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Jarosław Kaczyński twierdzi, że "opcja europejska" chce "zniszczyć religię" i "zrobić z ludzi zwierzęta". Przekonuje wyborców, że wolność na Zachodzie się cofa. Donaldowi Tuskowi te słowa kojarzą się z Putinem. Dlaczego w kampanii pojawia się temat religii? Bo prezydent Warszawy zdecydował, że urzędy miejskie, jako neutralne światopoglądowo, nie powinny eksponować religijnych symboli.

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Źródło:
Fakty TVN

17 maja nie było góralskich bryczek na drodze do Morskiego Oka, ale nie dlatego, że ich już nie będzie, a dlatego, że o losie przeciążonych wciąż koni fiakrzy rozmawiali z ministrą środowiska. Jaki jest efekt? Koni nie zastąpią meleksy, ale będzie im trochę lżej.

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest ścigany przez prokuraturę. Były sędzia, który uciekł na Białoruś, jest poszukiwany na szczeblu krajowym. Kolejnym krokiem może być Europejski Nakaz Aresztowania. Sam Szmydt bryluje w białoruskich reżimowych mediach. W sprawie pojawia się też nowy wątek. Jak ujawnia "Gazeta Wyborcza", tajemnicza bizneswoman, która była zameldowana w tym samym mieszkaniu co Szmydt, przepadła.

Spektakl w białoruskiej propagandzie i pytania o tajemniczą bizneswoman. Nowe wątki w sprawie Tomasza Szmydta

Spektakl w białoruskiej propagandzie i pytania o tajemniczą bizneswoman. Nowe wątki w sprawie Tomasza Szmydta

Źródło:
Fakty po Południu

Marzenie dilerów, koszmar uzależnionych. Fentanyl zabija na masową skalę. Kolejny rok z rzędu ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania tego narkotyku i choć są podejmowane próby walki z epidemią, to za wcześnie by mówić, że są skuteczne. A problem rozlewa się po całym świecie. Dotyczy także Europy, także Polski.

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Camp Miron w Balicach to najbardziej wysunięta na wschód baza amerykańskich sił specjalnych w Europie. Na stałe stacjonować tam będzie około 200 amerykańskich żołnierzy i to nie jedyny element zwiększania bezpieczeństwa Polski. Do bazy w Mirosławcu dotarły kolejne drony Bayraktar. A na poligonie w Drawsku polscy żołnierze ćwiczyli razem z wojskami brytyjskimi i amerykańskimi.

Camp Miron rozpoczyna funkcjonowanie. "To oznacza trwałe zaangażowanie"

Camp Miron rozpoczyna funkcjonowanie. "To oznacza trwałe zaangażowanie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS