Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN
Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa
Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywaKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

W jedynej ukraińskiej kopalni grafitu tanio nikt się oddać nie chce. - To jeden z najlepszych jakościowo grafitów. Taki grafit jak nasz jest jeszcze na Madagaskarze - mówi Walerij Harkiwiec, główny inżynier kopalni grafitu Zawaliwskij.

Kopalnia Zawaliwskij leży na jednym z największych złóż grafitu w Europie. Na takie złoża apetyt ma Donald Trump i chce umowy na dostęp do nich w zamian za dalsze wsparcie w wojnie. Najnowszą wersję umowy Ukraińcy przyjęli ze zdziwieniem. - To zupełnie inny dokument. Jest w nim wiele rzeczy, o których wcześniej nie było mowy, i takie, które obie strony wcześniej już odrzuciły - informuje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Trump: wkrótce podpiszemy umowę z Ukrainą w sprawie minerałów
Trump: wkrótce podpiszemy umowę z Ukrainą w sprawie minerałówReuters

Surowce kluczowe dla gospodarki hi-tech

Ukraina ma zarówno pierwiastki metali ziem rzadkich, takich jak lantan, cer, erb i lit, jak i surowce krytyczne, w tym grafit. Są one podstawą nowoczesnych technologii, wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym i lotniczym do produkcji turbin wiatrowych, samochodów elektrycznych, telefonów czy telewizorów.

- Ukraina ma połowę materiałów z amerykańskiej i europejskiej listy surowców krytycznych. Szacujemy ich wartość na niemal 15 bilionów dolarów - przekazuje Wołodymyr Landa z Centre for Economic Strategy.

ZOBACZ TEŻ: To skrywa ukraińska ziemia. Mapa 

Amerykanie tym, co ukraińskie, chcą konkurować z Chinami. - Nawet około 80 procent rynku metali ziem rzadkich jest kontrolowane przez Chiny. Te materiały są istotą gospodarki hi-tech - wskazuje Oleksandr Khara, były ukraiński dyplomata, dyrektor Centre for Defence Strategies.

Kopalnia Zawaliwskij ma australijskiego inwestora i jeszcze niedawno była w światowej czołówce wydobycia. Z powodu działań wojennych młyn w kopalni pracuje teraz tylko okresowo. Przez rosyjskie ataki brakuje prądu. Zachodni kontrahenci odeszli, a dostawcy ze wschodniej Ukrainy są pod okupacją. Część pracowników powołano na front.

- Do 2022 roku, do początku wojny, w fabryce pracowało 250 osób. Teraz, niestety, pracuje niecałe 100 - przekazuje Igor Semko, dyrektor produkcji kopalni.

Trump: rozmawialiśmy z Ukrainą o tym, co straci
Trump: rozmawialiśmy z Ukrainą o tym, co straciTVN24/Reuters

Ukraina nie wydobywa metali ziem rzadkich

Kopalni surowców krytycznych w Ukrainie nie ma wiele, a metali ziem rzadkich nie wydobywa się wcale. Wydobycie jest skomplikowane, brakuje technologii i inwestycji. Biznes jest trudny i obliczony na długie lata. - Nie jeden rok. Jeśli jutro jakaś amerykańska superkorporacja kupi licencję, przeprowadzi badania, rozpocznie pracę, to pierwszy kilogram grafitu wypuszczą za jakieś 7-10 lat - podkreśla Ostap Kostiuk, prezes kopalni grafitu Zawaliwskij.

CZYTAJ TEŻ: "Krytyczna lista". UE wskazała projekty

Ale Amerykanie prą do przodu. Nowa wersja umowy jest dla Kijowa finansowo niekorzystna. - Styl Trumpa jest bardziej biznesowy niż geopolityczny i ten styl może dać efekty. Ukraina rozumie, że jeśli chcesz coś otrzymać od partnera, to musisz mu dać to, co go zainteresuje - ocenia Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy.

Pytanie, ile dać, by więcej nie stracić. - Trzeba podpisać to tak, żeby opłacało się to Ukrainie, a nie Stanom Zjednoczonym - uważa Igor Semko.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS