Ambasador Izraela w Polsce nie żałuje swojego wpisu i podkreśla: to była pomyłka, nie zbrodnia wojenna

Źródło:
Fakty TVN

Pojawiają się pytania, dlaczego izraelska armia ostrzelała pojazdy, które były wyraźnie oznaczone jako należące do organizacji humanitarnej, a trasa przejazdu była uzgodniona z władzami. Wolontariusze próbowali uciekać. Siedmioro - w tym Polak - zginęło. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówi o "zbrodni wojennej", premier Donald Tusk o "zrozumiałej złości" Polaków, ale ambasador Izraela w Polsce jedynie o pomyłce.

Ciało polskiego pracownika humanitarnej organizacji World Central Kitchen zostało przewiezione do Egiptu. Damian Soból zginął 1 kwietnia w izraelskim ostrzale konwoju humanitarnego w Strefie Gazy. Polskie władze domagają się natychmiastowych wyjaśnień od rządu Izraela.

- Jeżeli potwierdzi się, że było to działanie intencjonalne, to nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia ze zbrodnią wojenną, za którą ktoś powinien zostać ukarany - skomentował Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

Ja'akow Liwne, izraelski ambasador w Polsce, nerwowo zareagował na oskarżenia dotyczące popełnienia przez Izrael zbrodni wojennej. W internecie - zaledwie kilka godzin po ostrzale konwoju - przypomniał incydent w Sejmie, gdzie poseł Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe gaśnicą. Przywołał Krzysztofa Bosaka, który także mówił o "zbrodni wojennej", a swój wpis skończył stwierdzeniem, że antysemici zawsze pozostaną antysemitami.

CZYTAJ TEŻ: Polak zginął w Strefie Gazy. Kim był Damian Soból?

Ambasador Izraela: to była pomyłka

- To, co się wydarzyło wczoraj (nalot na konwój humanitarny w rzeczywistości wydarzył się 1 kwietnia, dwa dni przed nagraniem ambasadora - przyp. red.), nie było zbrodnią wojenną, tylko pomyłką - podkreślił Liwne w rozmowie z "Faktami" TVN.

- Panu ambasadorowi radziłbym tutaj więcej umiaru i pokory, bo to jest czas dla niego na przepraszanie, a nie na nakręcanie emocji - komentował w radiowej Trójce postawę ambasadora Radosław Sikorski.

W sprawie zabrał też głos premier Donald Tusk. Tragiczny atak na wolontariuszy i reakcja Izraela - jak napisał w internecie, odpowiadając izraelskiemu ambasadorowi w Polsce - budzą "zrozumiałą złość".

Ambasador Izraela, zapytany o to, czy żałuje, że opublikował wpis w serwisie X, w którym odnosi się do incydentu z udziałem Grzegorza Brauna, podkreślił, że był to incydent, "którego nie można zignorować". - Antysemityzm nie jest czymś, co możemy ignorować. Musimy z nim walczyć. Napisałem to wczoraj, jest to prawdziwe dzisiaj i niestety będzie też jutro - stwierdził.

Ruchy polskiej dyplomacji

Polskie władze domagają się przeprosin od Izraela, które jeszcze nie padły, ale nie tylko tego. - Przyjęcia moralnej odpowiedzialności politycznej i odszkodowawczej przez Izrael - wymienił Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych.

Szef polskiej dyplomacji rozmawiał we wtorek z szefem izraelskiego resortu spraw zagranicznych. Przyjął kondolencje. Jeszcze w piątek w MSZ ma pojawić się izraelski ambasador. Rozmowa ma dotyczyć między innymi stosunków polsko-izraelskich.

Izraelski ostrzał konwoju humanitarnego, w którym zginął obywatel naszego kraju, może ochłodzić chłodne relacje polsko-izraelskie, ale i wystraszyć tych, którzy do tej pory nie bali się nieść pomoc potrzebującym w Strefie Gazy.

CZYTAJ TEŻ: Polskie śledztwo w sprawie śmierci Polaka w Strefie Gazy

Damian Soból "kochał ludzi i kochał pomagać innym"

Damian Soból w tym roku skończyłby 36 lat. Zginął razem ze swoimi sześcioma kolegami i koleżankami z organizacji World Central Kitchen. Wieźli sto ton żywności dla głodujących mieszkańców Strefy Gazy. Przyjaciele z rodzinnego Przemyśla mówią jedno: cudowny człowiek, profesjonalista.

- On zawsze wchodził w trudne miejsca. Zawsze był przewodnikiem, zgadzał się na najtrudniejsze projekty - wspomina Mikołaj Rykowski z Fundacji Wolne Miejsce.

- Był bardzo dobrym człowiekiem. Uśmiechniętym. Kochał ludzi i kochał pomagać innym - podkreśla Maciej Wolański, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Bez pomocy takich ludzi jak Damian Soból cywile w Gazie nie przeżyją kolejnych tygodni. Polska - po tej tragedii - jeszcze mocniej naciska na Izrael, żeby zakończył działania zbrojne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS