Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN
Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"
Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
GorniakKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Słowa są mocne. Działania mają być stanowcze. Rzecznik Praw Pacjenta staje w obronie kobiet. - Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej - zapowiada Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. - Mamy sygnały dotyczące nieprawidłowości, te kontrole się toczą - informuje.

A to wszystko w związku z nowymi regulacjami Ministerstwa Zdrowia, które za odmowę wykonania legalnej aborcji od czerwca przewidują dla szpitali wysokie kary.

- Jakiekolwiek formy uszczelnienia być może przybliżą nas do normalizacji sytuacji, w jakiej pacjentka będzie po prostu miała dostęp do możliwości przerwania ciąży - ocenia profesor Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Szpitalu Świętego Wojciecha w Gdańsku.

Bo jeśli pacjentka ma wskazania, to każdy szpital w Polsce ma obowiązek taki zabieg wykonać - na tym polega kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Na dyżurze zawsze ma być lekarz gotowy w razie konieczności ciążę zakończyć

- Szpital nie może powiedzieć, że wszyscy lekarze zatrudnieni w jego jednostce kierują się klauzulą sumienia - mówi doktor Gizela Jagielska, ginekolożka, Zastępczyni Dyrektorki Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy.

I na dyżurze zawsze ma być lekarz gotowy w razie konieczności ciążę zakończyć. - Mamy tak zorganizowaną pracę, że będzie to możliwe dla pacjentek, które będą się zgłaszały z tym problemem - przekazuje Dariusz Kopczyński, pełniący obowiązki Zastępcy Dyrektora do spraw Lecznictwa w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie.

A jeśli odpowiedniego lekarza nie ma, to trzeba go zatrudnić. - W ramach umowy zlecenia, umowy kontraktu, zlecić dokonywanie tego typu zabiegów innym lekarzom - mówi Bartłomiej Chmielowiec.

"Bardzo czekam na normalizację"

Lekarze mówią, że pomysł jest dobry, ale jedno ministerialne rozporządzenie nie zmieni tego, że kobiety wciąż podróżują po całej Polsce do tych kilku miejsc, gdzie pomocy się im nie odmawia.

- To jest przykre, że my musimy generować takie rozporządzenia, żeby kobiety otrzymywały tą opiekę i tę, która im się należy - wskazuje doktor Gizela Jagielska.

- Cały czas przyjeżdżają do nas pacjentki nie tylko z Podkarpacia, z Lubelskiego, ale także z Łodzi. Nie wiem, czy uda się znaleźć na to rozwiązanie - dodaje profesor Filip Dąbrowski, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE: Niespełna trzy procent aptek chce wypisywać recepty na tabletki "dzień po". "Dajmy sobie jeszcze chwilę czasu"

Rzecznik Praw Pacjenta mówi, że rozwiązaniem są kontrole, które obecnie już prowadzi wobec kilku szpitali, i kary. - Do wysokości dwóch procent kontraktu za każdy taki przypadek, ale w sytuacjach rażących grozi również całkowita utrata kontraktu - informuje Rzecznik Praw Pacjenta.

A do tego pół miliona kary pokontrolnej i możliwość pozwu cywilnego od pacjentki. - Możemy ich (pacjentki - przyp. red.) wspierać w ewentualnym procesie cywilnym o odszkodowania - wskazuje Bartłomiej Chmielowiec.

Bo dopóki przepisy aborcyjne w Polsce się nie zmienią, to właśnie pacjentki mogą domagać się przestrzegania należnych im praw, składając skargę mailowo, osobiście lub na całodobowej infolinii Rzecznika Praw Pacjenta.

- Bardzo czekam na normalizację, żeby w Polsce wreszcie było normalnie - komentuje profesor Filip Dąbrowski, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

- Proszę o to, żeby obdarzyć nas zaufaniem - apeluje Rzecznik Praw Pacjenta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Bezwzględna walka o klienta nad polskim morzem - podpalane samochody, obrzucane jajkami drzwi. Wygląda na to, że jeden restaurator chciał zastraszyć drugiego. Policja gromadzi dowody i ma ich już sporo.

Od rozlewania paliwa i obrzucania farbą po podpalenia, czyli walka z konkurencją nad Bałtykiem

Od rozlewania paliwa i obrzucania farbą po podpalenia, czyli walka z konkurencją nad Bałtykiem

Źródło:
Fakty TVN

Walka o zmianę definicji gwałtu trwa od lat, a szansa pojawiła się po zmianie władzy. Dla wielu ofiar przestępstw seksualnych to jest kluczowa sprawa. Nowa definicja ma zawierać słowa o doprowadzeniu danej osoby do stosunku płciowego w "inny sposób mimo braku jej zgody". Poseł PiS Grzegorz Lorek i posłowie Konfederacji podczas debaty w Sejmie przekonywali, że oznacza to pozbawienie mężczyzn domniemania niewinności. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, popiera jednak tę zmianę.

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy zamienimy złotego na euro? Nieprędko. Nie ma ani politycznej woli - minister finansów mówił o tym jasno - ani nie spełniamy warunków, jakie narzuca w tej kwestii Komisja Europejska. Dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach ocenia, że nie nastąpi to w ciągu pięciu najbliższych lat. Teoretycznie Polska jest zobowiązana do przyjęcia euro jako członek UE.

Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"

Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd aresztował mężczyznę znanego jako "Duch Żuromina", podejrzanego o handel narkotykami, w tym fentanylem. Bliscy nastolatek zmarłych po zażyciu fentanylu alarmują, że w Polsce nikt nie kontroluje wydawania recept na opioidy, a to ma tragiczne skutki.

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie oglądałem debaty między Joe Bidenem i Donaldem Trumpem ze spokojem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Michał Kobosko, nowo wybrany europoseł Polski 2050. Jak wyjaśnił, odbiera ją jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski. - To naród amerykański wybierze, kto będzie kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych, więc ja z dużym spokojem śledziłem urywki z tej debaty, komentarze - powiedział z kolei poseł PiS Zbigniew Bogucki.

"Odbieram to jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski"

"Odbieram to jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski"

Źródło:
TVN24

- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość był całkowicie niewykonalny. My go urealniliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Źródło:
TVN24

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

30 czerwca odbędą się wybory parlamentarne we Francji. W najnowszym sondażu prawie 40-procentowe poparcie uzyskuje partia Marine Le Pen. Zjednoczenie Narodowe ma szansę stać się główną siłą polityczną we Francji.

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS