Księżna Yorku Sarah Ferguson odwiedziła Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

02.09.2021 | Księżna Yorku Sarah Ferguson odwiedziła Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
02.09.2021 | Księżna Yorku Sarah Ferguson odwiedziła Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Marek Nowicki | Fakty TVN
02.09.2021 | Księżna Yorku Sarah Ferguson odwiedziła Śląskie Centrum Chorób Serca w ZabrzuMarek Nowicki | Fakty TVN

W Zabrzu dotychczas w tym roku wykonano 30 przeszczepów płuc, co jest świetnym wynikiem. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu odwiedziła księżna Yorku Sarah Ferguson, która od lat interesuje się sprawami polskich młodych pacjentów.

Księżna Yorku Sarah Ferguson nie po raz pierwszy udowodniła, że potrafi szybko nawiązać kontakt z otoczeniem i nie za bardzo dba o etykietę. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wysłuchiwała opowieści uratowanych dzieci, siedząc na podłodze.

Rozmawiała między innymi z Rafałem Kowalczukiem, który za kilka dni będzie świętował rocznicę udanego podwójnego przeszczepu wątroby i płuc. Lekarze z Zabrza są dumni z tego pacjenta, bo jeszcze nie tak dawno tak ciężko chory młody człowiek nie miałby szans na przeżycie. Historię Rafała Kowalczuka pokazywaliśmy w "Faktach" TVN w 2019 roku.

- Widzę ogromną różnicę, ponieważ mukowiscydoza z każdym dniem zabierała mi coraz więcej oddechu. Aż w końcu nadeszła decyzja, że muszę zgodzić się na przeszczep, albo się nie zgodzić i czekać, aż umrę powoli, więc się zgodziłem - opowiada Rafał Kowalczuk.

Doskonałe wyniki

Sarah Ferguson przyjechała do Zabrza, aby promować przeszczepy płuc u dzieci chorych właśnie na mukowiscydozę. Księżna pomaga też od lat polskim dzieciom chorym na raka. Czuje się i jest faktycznie związana z Polską od trzydziestu lat. - Polskie dzieci przyznały mi kiedyś Order Uśmiechu, więc jestem ich ambasadorką, głosem tych, którzy nie mogą wołać. To pomaganie dzieciom na całym świecie zaczęło się właśnie tu w Zabrzu - wyjaśnia Sarah Ferguson.

Pomaganie zaczęło się w Zabrzu, bo na początku lat dziewięćdziesiątych księżna trafiła jako pacjentka podczas jednej ze swoich wizyt. Wtedy ośrodkiem kierował profesor Zbigniew Religa. Teraz szefem jest jego kolega po fachu, profesor Marian Zembala, który nie zapomina, że sukces szpitala ma bardzo wielu ojców.

- Fantastyczna praca Poltransplantu, fantastyczna współpraca polskich transplantologów z całego kraju, pomoc policji, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i wojska. To wszystko razem, dziękuję, dziękuję, dziękuję, zaowocowało, że mamy przedstawicieli chorych po przeszczepie - wymienia profesor Marian Zembala, dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W 2021 roku do tej pory w Zabrzu lekarze dokonali trzydziestu transplantacji płuc. To doskonały rezultat. W zeszłych latach przeszczepiali po 20-30. Dobre wyniki mają też kardiochirurdzy - do dziś wykonano w Zabrzu sześćdziesiąt przeszczepów serca.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS