800 plus warte 12 miliardów złotych? PO chce zwiększenia świadczenia już od czerwca, Polska 2050 jest przeciw

800 plus warte 12 miliardów złotych? PO chce zwiększenia świadczenia już od czerwca, Polska 2050 jest przeciw
800 plus warte 12 miliardów złotych? PO chce zwiększenia świadczenia już od czerwca, Polska 2050 jest przeciw
Maciej Knapik/Fakty TVN
800 plus warte 12 miliardów złotych? PO chce zwiększenia świadczenia już od czerwca, Polska 2050 jest przeciwMaciej Knapik/Fakty TVN

12 miliardów złotych - to jest koszt opozycyjnego "sprawdzam" dla propozycji PiS-u, by 500 plus zwiększyć do 800 plus. Rząd chce to zrobić od stycznia, opozycja od czerwca, choć bez Polski 2050. Szymon Hołownia otwarcie jest przeciwny tej propozycji.

- Rządzenie nie polega na tym, że weźmie się w postaci podatku pieniądze od ludzi, część się rozkradnie, a część ludziom rozda i będzie się jeszcze wypinało piersi do orderu, że "o, dajemy wam" - mówi na spotkaniu z wyborcami Donald Tusk, rozprawiając się w ten sposób z rozdawnictwem PiS-u, w tym z wyborczym rozdawaniem czeków. - Zawsze pytam naszych samorządowców: "czy ktoś z was kiedyś, jak dostał ten czek, próbował z tym papierowym czekiem od Morawieckiego pójść do banku i go zrealizować"? - dodaje lider PO. Platforma kontynuuje odwiedziny na Pomorzu. Tam Donald Tusk często podkreśla, że jest w domu. Lider PO skomentował propozycję PiS-u w kwestii zwiększenia 500 plus do 800 plus. Proponuje on, żeby to zwiększenie nastąpiło już od czerwca. Innego zdania w tej sprawie jest Polska 2050. - My jesteśmy przeciwko tej waloryzacji w takiej postaci, jaką proponuje i PiS, i Platforma - tłumaczy Szymon Hołownia, lider Polski 2050. Populizm PiS-u trzeba obnażać i piętnować. Pokazywać, że PiS-owi chodzi tylko o zysk wyborczy - opłacony z naszych podatków - pada odpowiedź ze strony PO. - Powiedzieliśmy sobie głośno, że nie damy się więcej okpić, nie damy się więcej w tej grze oszukać, że nie odstawimy nogi - wyjaśnia Tusk.

PO stawia na in vitro

Sprzymierzeńcem PO okazał się znany ekonomista. - Trzeba na populistyczne te "wziątka", które mają kupować wyborców, mówić "sprawdzam" - jest zdania doktor Bogusław Grabowski, ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej. Osiemset plus od czerwca kosztowałoby dodatkowo dwanaście miliardów złotych, jak oblicza. Skala rozdawnictwa PiS ma być wielokrotnie większa. - Panie prezesie, czekamy na pana wolę, na pana siłę, i mamy nadzieję, że to "sprawdzam" rozsądzi, czy rzeczywiście poważnie traktujecie tę swoją obietnicę - mówi Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy przemawiał do prezesa PiS-u na warszawskim Żoliborzu. To tam powstał Instytut Zdrowia Kobiet, który ma zajmować się procedurą in vitro. Refundacja In vitro to jedna z propozycji wyborczych PO. - Będziemy w sposób kompleksowy i całkowicie darmowo przeprowadzać pełną procedurę in vitro - zapowiada Trzaskowski. Szpital ma być otwarty 26 maja - w Dzień Matki. To ma być sygnał, że Platforma będzie realizować swój program wyborczy - już teraz robi to w skali miasta.

Tusk: nie ma żadnej prawnej, formalnej i konstytucyjnej przeszkody, żeby to "sprawdzam" jeszcze raz głośno powtórzyć
Tusk: nie ma żadnej prawnej, formalnej i konstytucyjnej przeszkody, żeby to "sprawdzam" jeszcze raz głośno powtórzyćTVN24

Wspólne obietnice opozycji

Lewica w Elblągu i w Olsztynie mówiła o drożyźnie i fatalnej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. - Na endokrynologa trzeba czekać 24 miesiące - mówi Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy. Wspólna propozycja całej opozycji to odblokowanie środków na KPO, które powinny być inwestowane w ochronę zdrowia, zieloną energię i mnóstwo innych lokalnych inwestycji. - Polacy poprzez głupią i bezrozumną wojnę polskiego rządu z Unią Europejską oglądają te pieniądze na odległość - komentuje Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy. Władysław Kosiniak-Kamysz w piątek - bez towarzystwa Szymona Hołowni - w Ostródzie na spotkaniu z sołtysami proponował rozszerzenie kompetencji najniższych szczebli samorządu, czyli sołectw i rad osiedli. - Możliwość posiadania numeru konta i startowania w grantach - wyliczał lider PSL. Wspieranie i współpraca z samorządami to coś, co jednoczy opozycję. W Gdańsku Platforma Obywatelska wspominała zamordowanego Pawła Adamowicza - samorządowca i prezydenta miasta. - Razem możemy zmienić Polskę. Ja wierzę w to tak samo, jak wierzył w to Paweł Adamowicz - zapowiadała Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska. W Gdańsku też zapraszano na marsz 4 czerwca. Fakty TVN

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie wybuchł spór o to, kto częściej częściej zakuwał żołnierzy w kajdanki. To po tym, jak premier Donald Tusk w mediach społecznościowych napisał: "W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa". Na wpis postanowił zareagować były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego z odległych miejsc przeskoczyli partyjne "jedynki" i zdobyli mandaty. To posłowie Michał Dworczyk, Piotr Mueller i Waldemar Buda. Łączy ich to, że są ludźmi byłego premiera Mateusza Morawieckiego. - Morawiecki przykrył ludzi Kaczyńskiego ogromnymi pieniędzmi. Milionami. I Kaczyński się połapał, ale to dopiero w ostatnich dniach. To już było za późno - komentuje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Materiał "Faktów po południu" w TVN24.

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

Źródło:
TVN24

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nieco ponad połowa uprawnionych poszła w całej Europie wybrać posłów do europarlamentu. Są oczywiście kraje, które mogą pochwalić się dobrym wynikiem, jak Niemcy - ponad 64 procent czy Dania i Cypr - prawie 60 procent. Nie brak też miejsc jak Chorwacja czy kraje bałtyckie, gdzie głosujących było 20-30 procent. Czemu obywatele tych państw nie byli zainteresowani wyborami, o których od dawna mówiono, że są jednymi z najważniejszych dla przyszłości Wspólnoty?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS