"Warga była już czarna, była piana z krwią". Pionierska operacja może zakończyć cierpienia Tymka

08.04.2019 | "Warga była już czarna, była piana z krwią". Pionierska operacja ma szanse zakończyć cierpienia Tymka
08.04.2019 | "Warga była już czarna, była piana z krwią". Pionierska operacja ma szanse zakończyć cierpienia Tymka
Renata Kijowska | Fakty TVN
08.04.2019 | "Warga była już czarna, była piana z krwią". Pionierska operacja ma szanse zakończyć cierpienia TymkaRenata Kijowska | Fakty TVN

Od kilku lat nie jadł samodzielnie i oddychał przez rurkę, a teraz ma szansę na normalne życie. Zespół profesora Adama Maciejewskiego z Centrum Onkologii w Gliwicach ma na koncie kolejny cud medyczny - przeszczepili chłopcu, który połknął żrącą substancję, narządy mowy, inne narządy szyi, a także szpik kostny - żeby zwiększyć prawdopodobieństwo przyjęcia przeszczepów przez organizm.

6-letni Tymek wypił pierwszy kubek wody od pięciu lat. Może niedługo wypowie pierwsze słowo? - Każdy z nas życzyłby sobie usłyszeć w końcu pierwsze wyartykułowane słowo: "mama", "tata", bo tego brakowało - zdradza Ryszard Kasprzyk, ojciec Tymka.

Tymek nic nie mówi. Jeszcze dwa tygodnie temu rzeczywistość sześciolatka to był dren do jelita, sonda do żołądka. Lata cierpienia. Dzieciństwo Tymka skończyło się, gdy w wieku 13 miesięcy chłopczyk połknął kilka granulek silnie żrącego środka do przetykania rur, paląc sobie język, krtań, gardło, tchawicę, przełyk.

- Nie mógł wydobywać głosu, warga była już czarna, była piana z krwią - wspomina Marta Kasprzyk, matka Tymka.

Pionierska operacja

Jeśli tamten dramat był jak koniec świata, to operacja jest dla Tymka jak cud. - Wczoraj skosztował kawałek czekolady i chyba pierwszy raz poczuł jakiś smak w ustach - mówi prof. Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Gliwicach.

Smak życia postanowił przywrócić Tymkowi zespół profesora Adama Maciejewskiego. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie chłopiec przebywa, zespół przeprowadził pierwszą na świecie operację jednoczesnego przeszczepu narządów głowy i szyi oraz zmodyfikowanego szpiku kostnego.

Wszystko po to, by chłopiec żył jak najdłużej, by nie musiał do końca życia zażywać leków zapobiegających odrzutowi przeszczepu. - Nie ma odniesienia w historii, nie ma odniesienia w dotychczasowej medycynie do podobnego przypadku, także w pewnej mierze zdawaliśmy sobie sprawę z niewiadomych - wyznaje prof. Adam Maciejewski.

- Jeśli w organizmie biorcy będą funkcjonowały jednocześnie jego własne komórki szpikowe i komórki szpikowe dawcy narządów, to te komórki się "polubią" - tłumaczy prof. Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Centrum Onkologii w Gliwicach.

To nie takie proste, bo przy przeszczepie od zmarłego dawcy nie można się wcześniej przygotować. To, czy metoda zadziałała, będzie być może wiadomo za rok, ale już dziś jest dobrze.

Szansa dla pacjentów

- Ma dużą szansę chłopiec być zdrowym, my - cieszyć się razem z nim. Otworzyła się przestrzeń dla kolejnych polskich obywateli, którzy są w podobnej sytuacji lub mogą być - ocenia prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odznaczy lekarzy biorących udział w operacji. Możliwe, że lekarze z zespołu prof. Maciejewskiego przejdą do historii medycyny, ale mają nadzieję na innego rodzaju nagrodę. - Pierwsze słowo, które wypowie, wywoła łzy w moich oczach - mówi prof. Sebastian Giebel.

- Na pewno z czasem da się to wszystko pozamykać, poukładać, da się najgorsze zmory pochować i po prostu cieszyć się, że z nami jest - uważa ojciec Tymka.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Centrum Onkologii w Gliwicach

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS