10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

Źródło:
Fakty TVN
10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?
10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?
Maciej Knapik/Fakty TVN
10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?Maciej Knapik/Fakty TVN

W piątek ma zostać ogłoszona rekonstrukcja rządu. Premier Donald Tusk zapowiada również zmianę liczby ministerstw. Odchodzący ministrowie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Każdy werdykt wyborców przyjmuję zawsze z pokorą - zapewnia Borys Budka, minister aktywów państwowych. Odejdą także Bartłomiej Sienkiewicz, Marcin Kierwiński i Krzysztof Hetman.

Wiadomo, kto odejdzie. Wiadomo też, kiedy dokona się oficjalna zmiana. - Prezydent zaprasza, jednym słowem, premiera Donalda Tuska oraz Radę Ministrów na poniedziałek do Pałacu Prezydenckiego - powiedział Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP i sam też kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do europarlamentu.

Uroczystość u prezydenta w poniedziałek, 13 maja o 10.30. Wcześniej, w piątek, po godzinie dziewiątej, premier przyjmie dymisje starych ministrów i poda nazwiska nowych. - Te osoby przystąpią od razu do pracy, mówię o tych nowych, przyszłych ministrach - zapowiedział Donald Tusk.

Kto zastąpi ministrów Budkę, Kierwińskiego i Sienkiewicza?

Trzech ministrów z Koalicji Obywatelskiej (minister kultury, minister aktywów państwowych i minister spraw wewnętrznych i administracji) wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z rządu odchodzą, ale chociaż startują z "jedynek" na listach wyborczych w swoich okręgach, nie mogą mieć stuprocentowej pewności, że zdobędą mandat. Co będzie, jak nie zdobędą?

- Będę się starał, żeby tak nie było - zapowiedział Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Każdy werdykt wyborców przyjmuję zawsze z pokorą - oświadczył Borys Budka, odchodzący już minister aktywów państwowych.

Kto zastąpi ministrów Budkę i Sienkiewicza? Giełda nazwisk jest spora, a komentarze - skąpe. Nikt nie wyjdzie przed szereg.

ZOBACZ TEŻ: Klimczak: Rekonstrukcja nie dotyczy wiceministrów. Oni czekają na werdykt wyborców

Słyszymy o możliwych niespodziankach i kandydatach spoza bieżącej polityki. W przypadku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji scenariusz może być taki, że Tomasz Siemoniak będzie jednocześnie koordynatorem służb specjalnych i obejmie stanowisko po Marcinie Kierwińskim.

- Nic na ten temat nie będę mówić, to są decyzje premiera - powiedział Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Morawiecki o zmianach w rządzie: to jest paniczna ucieczka z okrętu, który się chwieje

Czwarty minister do zmiany to polityk PSL - Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii. Dla niego to kolejna wolta. Z europarlamentu przeniósł się do Sejmu, trafił do rządu, by po niecałym roku - o ile zostanie wybrany - wrócić do Parlamentu Europejskiego. Kto go zastąpi w rządzie? - Czekam na rozstrzygnięcie zarządu krajowego - powiedział Krzysztof Paszyk, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe-Trzecia Droga.

Krzysztof Paszyk - jak słyszymy - wcale nie jest pewny stanowiska, chociaż jako kandydata wymieniają go partyjni koledzy. To prawnik i samorządowiec.

CZYTAJ TAKŻE: Donald Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów

Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów
Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrówTVN24

Komentarz Prawa i Sprawiedliwości do zmian w rządzie jest skrajnie krytyczny. - Jest to paniczna ucieczka z okrętu, który się chwieje - stwierdził Mateusz Morawiecki, były premier i poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Ten rząd po prostu nic nie robi - dodał.

- Użyłem słowa "ucieczka", bo być może boi się konsekwencji - powiedział o Bartłomieju Sienkiewiczu Michał Dworczyk, też kandydat w wyborach do PE.

Cała rzesza wiceministrów też ubiega się o mandat europosła

Minister Sienkiewicz dokonał dużych zmian w mediach publicznych przy głośnym proteście polityków PiS-u. Wymiany - jak mówi obecna władza - PiS-owskich nominatów w spółkach Skarbu Państwa Borys Budka z kolei nie dokonał w całości. - Proces, oczywiście, nie jest zakończony, dlatego że są jeszcze spółki córki - przyznał Budka.

Zmian w rządzie może być więcej. Cała rzesza wiceministrów też ubiega się o mandat europosła. Oni pozostają na stanowiskach. Co dalej? W zależności od tego, czy zdobędą mandat, zostaną w kraju albo zajmą się pracą europosła. Jeśli tak, pytanie, czy nie dojdzie do roszad, w których koalicjanci stracą lub zyskają dodatkowe rządowe stanowiska.

- Za skomplikowaną konstrukcję pan mi podaje. Nie słyszałem w ogóle o takich pomysłach - skomentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

W rządzie zostaje ministra klimatu i środowiska z Trzeciej Drogi Paulina Hennig-Kloska. Sejm nie poparł wotum nieufności wobec ministry, które wniosła opozycja.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

W kilku miejscach w Polsce odbyła się motocyklowa impreza charytatywna, której uczestnicy byli ubrani w eleganckie stroje. Jej idea zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii i chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn.

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS