10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

Źródło:
Fakty TVN
10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?
10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?
Maciej Knapik/Fakty TVN
10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?Maciej Knapik/Fakty TVN

W piątek ma zostać ogłoszona rekonstrukcja rządu. Premier Donald Tusk zapowiada również zmianę liczby ministerstw. Odchodzący ministrowie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Każdy werdykt wyborców przyjmuję zawsze z pokorą - zapewnia Borys Budka, minister aktywów państwowych. Odejdą także Bartłomiej Sienkiewicz, Marcin Kierwiński i Krzysztof Hetman.

Wiadomo, kto odejdzie. Wiadomo też, kiedy dokona się oficjalna zmiana. - Prezydent zaprasza, jednym słowem, premiera Donalda Tuska oraz Radę Ministrów na poniedziałek do Pałacu Prezydenckiego - powiedział Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP i sam też kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do europarlamentu.

Uroczystość u prezydenta w poniedziałek, 13 maja o 10.30. Wcześniej, w piątek, po godzinie dziewiątej, premier przyjmie dymisje starych ministrów i poda nazwiska nowych. - Te osoby przystąpią od razu do pracy, mówię o tych nowych, przyszłych ministrach - zapowiedział Donald Tusk.

Kto zastąpi ministrów Budkę, Kierwińskiego i Sienkiewicza?

Trzech ministrów z Koalicji Obywatelskiej (minister kultury, minister aktywów państwowych i minister spraw wewnętrznych i administracji) wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z rządu odchodzą, ale chociaż startują z "jedynek" na listach wyborczych w swoich okręgach, nie mogą mieć stuprocentowej pewności, że zdobędą mandat. Co będzie, jak nie zdobędą?

- Będę się starał, żeby tak nie było - zapowiedział Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Każdy werdykt wyborców przyjmuję zawsze z pokorą - oświadczył Borys Budka, odchodzący już minister aktywów państwowych.

Kto zastąpi ministrów Budkę i Sienkiewicza? Giełda nazwisk jest spora, a komentarze - skąpe. Nikt nie wyjdzie przed szereg.

ZOBACZ TEŻ: Klimczak: Rekonstrukcja nie dotyczy wiceministrów. Oni czekają na werdykt wyborców

Słyszymy o możliwych niespodziankach i kandydatach spoza bieżącej polityki. W przypadku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji scenariusz może być taki, że Tomasz Siemoniak będzie jednocześnie koordynatorem służb specjalnych i obejmie stanowisko po Marcinie Kierwińskim.

- Nic na ten temat nie będę mówić, to są decyzje premiera - powiedział Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Morawiecki o zmianach w rządzie: to jest paniczna ucieczka z okrętu, który się chwieje

Czwarty minister do zmiany to polityk PSL - Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii. Dla niego to kolejna wolta. Z europarlamentu przeniósł się do Sejmu, trafił do rządu, by po niecałym roku - o ile zostanie wybrany - wrócić do Parlamentu Europejskiego. Kto go zastąpi w rządzie? - Czekam na rozstrzygnięcie zarządu krajowego - powiedział Krzysztof Paszyk, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe-Trzecia Droga.

Krzysztof Paszyk - jak słyszymy - wcale nie jest pewny stanowiska, chociaż jako kandydata wymieniają go partyjni koledzy. To prawnik i samorządowiec.

CZYTAJ TAKŻE: Donald Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów

Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów
Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrówTVN24

Komentarz Prawa i Sprawiedliwości do zmian w rządzie jest skrajnie krytyczny. - Jest to paniczna ucieczka z okrętu, który się chwieje - stwierdził Mateusz Morawiecki, były premier i poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Ten rząd po prostu nic nie robi - dodał.

- Użyłem słowa "ucieczka", bo być może boi się konsekwencji - powiedział o Bartłomieju Sienkiewiczu Michał Dworczyk, też kandydat w wyborach do PE.

Cała rzesza wiceministrów też ubiega się o mandat europosła

Minister Sienkiewicz dokonał dużych zmian w mediach publicznych przy głośnym proteście polityków PiS-u. Wymiany - jak mówi obecna władza - PiS-owskich nominatów w spółkach Skarbu Państwa Borys Budka z kolei nie dokonał w całości. - Proces, oczywiście, nie jest zakończony, dlatego że są jeszcze spółki córki - przyznał Budka.

Zmian w rządzie może być więcej. Cała rzesza wiceministrów też ubiega się o mandat europosła. Oni pozostają na stanowiskach. Co dalej? W zależności od tego, czy zdobędą mandat, zostaną w kraju albo zajmą się pracą europosła. Jeśli tak, pytanie, czy nie dojdzie do roszad, w których koalicjanci stracą lub zyskają dodatkowe rządowe stanowiska.

- Za skomplikowaną konstrukcję pan mi podaje. Nie słyszałem w ogóle o takich pomysłach - skomentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

W rządzie zostaje ministra klimatu i środowiska z Trzeciej Drogi Paulina Hennig-Kloska. Sejm nie poparł wotum nieufności wobec ministry, które wniosła opozycja.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Orki atakują statki w Cieśninie Gibraltarskiej. Ostatnio szturm przeprowadziły na 15-metrowy jacht, który w wyniku starcia zatonął, a załogę trzeba było ewakuować. Jedni mówią, że orki chcą się tylko bawić, inni podejrzewają, że zwierzęta traktują statki jak konkurencję. Pojawiają się też teorie, że to może być zemsta za krzywdę, którą wyrządzili im ludzie.

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS