Zatrzymanie i zarzuty dla aktywistów za tęczowe flagi na pomnikach. RPO domaga się wyjaśnień

05.08.2020 | Zatrzymanie i zarzuty dla aktywistów za tęczowe flagi na pomnikach. RPO domaga się wyjaśnień
05.08.2020 | Zatrzymanie i zarzuty dla aktywistów za tęczowe flagi na pomnikach. RPO domaga się wyjaśnień
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
05.08.2020 | Zatrzymanie i zarzuty dla aktywistów za tęczowe flagi na pomnikach. RPO domaga się wyjaśnieńKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Tęczowe flagi na warszawskich pomnikach to był protest przeciwko homofobii. Policja i prokuratura zadziałały wyjątkowo szybko, bo aktywiści już usłyszeli zarzuty. Rzecznik Praw Obywatelskich jednak pyta, czy właściwie.

Przed tygodniem, w nocy z wtorku na środę na warszawskie pomniki nałożono tęczowe flagi. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią.

Kilkadziesiąt godzin później młodzi aktywiści byli już w areszcie. Policja trójki dziewcząt nie wezwała na przesłuchanie. Od razu je zatrzymano.

Sprawę skomentowała adwokat dwójki z zatrzymanych osób Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, która zaznaczyła, że takie działania policji powinny być stosowane, tylko w sprawach "mających głębokie uzasadnienie".

Policja jednak tłumaczy, że zatrzymanie było konieczne.

- Musimy uwzględnić odpowiednią taktykę, gdzie nie byłoby możliwości wpływania na sposób tłumaczenia się poszczególnych osób - wyjaśnił rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak.

Zatrzymani aktywiści usłyszeli zarzut znieważania pomników, a jedna z nich zarzut obrazy uczuć religijnych.

RPO domaga się wyjaśnień

Tak zdecydowane działanie policji wobec młodych ludzi budzi niepokój Rzecznika Praw Obywatelskich, który poprosił o wyjaśnienia prokuraturę i Komendę Stołeczną Policji. - Czy nie chodzi o wywołanie określonego efektu, strachu. Pokazanie, że państwo jest mocne, że państwo jest silne i z każdym przejawem myślenia czy działania niepokornego będzie sobie radziło w ten sposób - przekazał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Rzecznika Praw Obywatelskich niepokoi nadgorliwość policji także w innych sprawach. Chodzi tutaj między innymi o zatrzymanie protestującej przeciwko cenzurze w radiowej Trójce, o karanie mandatami rowerzystów i spacerowiczów z początków pandemii oraz o zatrzymania za krytykę prezydenta Andrzeja Dudy w czasie kampanii wyborczej. - Czy to jest służba interesom partyjnym, czy służba całemu społeczeństwu? - pyta Adam Bodnar.

Do zatrzymania trójki młodych aktywistów odniósł się również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Tego typu nadgorliwość może tylko i wyłącznie przyczynić się do tego, że nasze państwo będzie się niebezpiecznie odsuwało od państwa prawa - stwierdził Trzaskowski.

Jednocześnie prezydent Warszawy przypomina, że państwo nie zareagowało na wieszanie wizerunków europosłów na szubienicach. Nikogo nie zatrzymano, a ostatecznie prokuratura umorzyła śledztwo.

Zawiadomienie do prokuratury

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie flag na pomnikach. - Okoliczności zdarzeń wskazywały na czysto chuligański charakter. Nie możemy obrażać uczuć innych osób - podkreślił.

Sprawa flagi na figurze Chrystusa przed Bazyliką Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie jest bardzo delikatna, ponieważ może dotyczyć indywidualnej wrażliwości.

Widok Chrystusa z tęczową flagą u wierzących mógł wywołać smutek czy ból. Dlatego o szacunek dla uczuć religijnych zaapelował metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Wątpliwości miał również prezydent Warszawy, który podkreślił, że nie jest "zwolennikiem tego typu happeningów".

Manifest aktywistów

Młodzi aktywiści zostawili manifest. Pełen buntu i żalu. "Gdy zabierane są nam kolejne prawa, los waży się na szalach władzy. Niepokoi milczenie polityków. Przerażają ich słowa. Nie będziemy prosić o litość, błagać o szacunek i zrozumienie. Jesteśmy głosem za małych na to, by ich słuchano" - możemy przeczytać w manifeście.

Ten gniewny manifest to też ich reakcja na słowa, które słyszeli od najważniejszych osób w państwie. - Czują się coraz bardziej w Polsce wykluczeni i starają się na różne sposoby zwrócić uwagę i powiedzieć: słuchajcie my tutaj jesteśmy, powinniście zauważyć, że my cierpimy z powodu tego typu słów z powodu tego typu dehumanizacji - podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Akcja z flagami na pomnikach to odpowiedź aktywistów na to, co mówi o nich władza.

Policja zapowiedziała, że niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Stop Bzdurom

Pozostałe wiadomości

"Trudno mi sobie wyobrazić nawet model tej pani, która byłaby tą kandydatką" - tymi słowami prezes Prawa i Sprawiedliwości rozwiał nadzieje na prezydenturę jakiejkolwiek kobiety w swojej partii. Tymczasem do niedawna właśnie modelową kandydatką wydawała się Beata Szydło. Partyjna nominacja jej się po prostu należała. Co zatem poszło nie tak?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w ostatni weekend niemal 300 osób próbowało przedostać się przez granicę białorusko-polską. Co się z nimi dzieje, jak im się nie uda? Część błąka się jeszcze po lasach i próbuje znowu, część wraca tam, skąd tak bardzo chcieli uciec. Potem próbują jeszcze raz dostać się do UE, wiedząc, że to droga przez piekło.

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Źródło:
Fakty TVN

Czterodniowy tydzień pracy, kredyt mieszkaniowy zero procent, obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - każdy z rządowych koalicjantów obiecał w kampanii co innego, a teraz się spierają, co z tego można i co jest sens zrealizować.

Kredyt zero procent, składka zdrowotna, czterodniowy dzień pracy. Długa lista sporów w koalicji

Kredyt zero procent, składka zdrowotna, czterodniowy dzień pracy. Długa lista sporów w koalicji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

David Gilmour ma 78 lat i od niemal dekady nie wydał nowej płyty. Aż do teraz. Jest nowy album i są pierwsze oceny, a także zapowiedź trasy koncertowej.

Fani na tę premierę czekali blisko dekadę. Wyszedł nowy album Davida Gilmoura

Fani na tę premierę czekali blisko dekadę. Wyszedł nowy album Davida Gilmoura

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Aż trudno uwierzyć, że to jest prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Wykorzystuje spotkanie z politykiem innego kraju do tego, żeby uderzyć w polskiego premiera, który jest głównym adwokatem Ukrainy na arenie europejskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł KO Michał Szczerba, komentując słowa Andrzeja Dudy, jakie padły w kontekście informacji o udostępnieniu akt rosyjskiemu szpiegowi Pawłowi Rubcowowi. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk mówił, że "skoro nie ma tam żadnych dokumentów, które są przeciwko bezpieczeństwu państwa", to prokuratura powinna je ujawnić.

Szczerba o słowach prezydenta: to jest po prostu skandal

Szczerba o słowach prezydenta: to jest po prostu skandal

Źródło:
TVN24

- Tak się kończy ręczne zarządzanie gospodarką, spółkami Skarbu Państwa przez nieudaczników pokroju Jacka Sasina. To jest człowiek porażka. Widzieliśmy to przy wyborach kopertowych. Natomiast tutaj straty są jeszcze większe - powiedział Borys Budka, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej, a wcześniej minister aktywów państwowych. Odniósł się w ten sposób do złożenia przez zarząd PKP Cargo zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jacka Sasina.

"To może się skończyć bardzo poważnymi prokuratorskimi zarzutami"

"To może się skończyć bardzo poważnymi prokuratorskimi zarzutami"

Źródło:
tvn24.pl

Władze USA oskarżają konkretnych ludzi. Wskazują też na mechanizmy wpływania na Amerykanów, podważanie zaufania do amerykańskich instytucji, budowanie poczucia, że Zachód chyli się ku upadkowi, natomiast wrogiem jest Ukraina, a nie Rosja. Amerykanie od lat mierzą się z rosyjskimi atakami w postaci dezinformacji. Teraz pokazują, jak zamierzają się bronić.

Waszyngton oskarża Rosję o wydanie dziesiątek milionów dolarów na rozsiewanie propagandy w USA

Waszyngton oskarża Rosję o wydanie dziesiątek milionów dolarów na rozsiewanie propagandy w USA

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć jest gorąco, tak jak w środku lata, nie ma się z czego cieszyć. Przez ostatnie miesiące w wielu krajach Europy padały rekordy temperatur. Południe kontynentu mierzy się z poważną suszą. W Grecji niedobory wody sprawiły, że zatopiona dekady temu wioska zaczęła wyłaniać się na powierzchnię. Na Bałkanach fale upałów przyniosły temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza. Wielu tamtejszych rolników musiało rozpocząć zbiory wcześniej niż zwykle. Straty spowodowane suszą liczone są w milionach euro.

Rekordowo wysokie temperatury na południu Europy wpłynęły na funkcjonowanie gospodarek tych państw

Rekordowo wysokie temperatury na południu Europy wpłynęły na funkcjonowanie gospodarek tych państw

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS