Pytania o Polski Ład. "Środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji, po prostu nie wystarczą"

Pytania o Polski Ład. "Środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji, po prostu nie wystarczą"
Pytania o Polski Ład. "Środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji, po prostu nie wystarczą"
Katarzyna Kowalska | Fakty po południu
Pytania o Polski Ład. "Środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji, po prostu nie wystarczą"Katarzyna Kowalska | Fakty po południu

Im bardziej premier Mateusz Morawiecki promuje Polski Ład, tym bardziej opozycja dopytuje o szczegóły i źródła finansowania. A program rządu oparty jest także o środki unijne. Zdaniem ekspertów środki krajowe nie wystarczą na pokrycie wszystkich zapowiedzianych inwestycji. Ratunkiem ma być fundusz odbudowy, ale Polska wciąż czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

Ostatnie dni to informacyjna ofensywa premiera Mateusza Morawieckiego na temat Polskiego Ładu i zapisanych w nim programów.

Zmiany w systemie podatkowym to tylko jeden z elementów rządowego planu. Reszta to zapowiedzi dodatkowych pieniędzy: na opiekę zdrowotną, na wsparcie dla rodzin, rolników czy na rekompensaty dla samorządów i lokalne inwestycje.

- Łącznie ponad 100 miliardów złotych trafi do polski samorządów - zapowiada rzecznik rządu Piotr Mueller.

W czerwcu Ministerstwo Finansów szacowało, że Polski Ład rocznie kosztować będzie budżet państwa 1,5 procent PKB. Z czego program mieszkaniowy to koszt 2,5 miliardów złotych, kapitał opiekuńczy to ponad 2 miliardy złotych rocznie. W piątek premier Morawiecki zapowiedział kolejne projekty - walkę z betonozą, podwyżki w służbie zdrowia, program ubezpieczeniowy dla rolników i kolejne inwestycje.

- Wiele inwestycji pośrodowiskowych, sieci ciepłownicze, drogi, koleje, szkoły, szpitale: to wszystko, czego Polacy oczekują - wymieniał kolejne inwestycje szef rządu.

Wszystko po to - jak napisał w mediach społecznościowych premier - żeby Polska był miejscem najlepszym do życia w Europie.

- Z pewnością środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji wielu polityków, po prostu nie wystarczą - uważa prof. Artur Nowak-Far z Katedry Administracji Publicznej Szkoły Głównej Handlowej.

Spór na linii PiS-Bruksela. Co z KPO?

O trudnej sytuacji budżetu państwa kilkanaście dni temu mówił były wicepremier Jarosław Gowin.

- Budżet na 2022 rok da się spiąć, bo Komisja Europejska pozwala państwom członkowskim na rozluźnienie reguły wydatkowej, ale w 2023 roku już takiej możliwości nie będzie i będą konieczne dotkliwe cięcia - mówił 30 sierpnia w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 lider koła parlamentarnego Porozumienie.

Ratunkiem dla europejskich gospodarek - również dla polskiej - ma być unijny fundusz odbudowy. Pierwsze wypłaty już ruszyły i pieniądze popłynęły do 10 unijnych stolic. Tymczasem Polska nadal czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

- Jest pewne opóźnienie prac po strony Komisji. Ja się spodziewam, że w ciągu najbliższych tygodni nasz KPO będzie zatwierdzony - przekonuje Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Po wypowiedzi wiceministra można odnieść wrażenie, że problem miałby być jedynie kwestią techniczną. Jednak z Komisji Europejskiej popłynął inny sygnał. Chodzi między innymi o przestrzeganie praworządności i wniosek polskiego premiera do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie, czy konstytucja jest ponad prawem unijnym.

- Jeśli premier Morawiecki czeka, że Trybunał Konstytucyjny powie mu o wyższości prawa polskiego nad unijnym to państwa unijne, które zrzucające się na Polskę, powiedzą: zaraz, jeśli oni nie chcą przestrzegać rozporządzenia, na podstawie którego trzeba te środki wydawać, to przecież nie możemy im tych środków dać - ocenia Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Wypłata unijnych środków z funduszu powiązana jest właśnie z przestrzeganiem zasad praworządności.

Powodem sporu polskiego rządu z unijnymi instytucjami są zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym i nakazał zmianę funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Polsce za niezastosowanie do do decyzji mogą grozić kary finansowe.

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powiedział, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie rozwiązana, ale - jak zaznaczył - potrzebna jest do tego zmiana prawa.

- Szkoda, że na skutek niepotrzebnego sporu o Izbę Dyscyplinarną te pieniądze już nie pracują dla polskich firm, dla polskich samorządów, dla polskich rodzin. To jest wymierna strata - ocenia Jarosław Gowin.

Łagodzeniu napięć na linii Warszawa-Bruksela nie pomagają słowa polityków PiS o relacjach z Unią Europejską, ja te wypowiedziane ostatnio przez Marka Suskiego, który mówił o "okupacji brukselskiej"/

Szef rządu od słów posła Suskiego się dystansował, jednak to nie pierwsze antyunijne słowa polityków Prawa i Sprawiedliwości. O szukaniu "drastycznych rozwiązań" i drodze Brytyjczyków mówił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, o "wojnie hybrydowej" ze strony Unii Europejskiej - minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W najnowszym sondażu Eurobarometru - badaniu zleconym przez Parlament Europejski - ponad 70 procent badanych Polaków opowiedziało się za powiązaniem funduszy unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności i demokracji.

Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Do sądu w Nowym Jorku trafił akt oskarżenia przeciwko pracownikom stacji RT, znanej wcześniej jako Russia Today. Przekazali oni miliony dolarów na szerzenie w USA prokremlowskiej propagandy. Na platformach internetowych ukazały się dziesiątki antyukraińskich tekstów. Okazuje się, że pisanych za rosyjskie pieniądze. Podobnie jak w Ameryce Rosja może działać na całym świecie.

Pracownicy rosyjskiej telewizji, firma w Tennessee i 10 milionów dolarów. Jest akt oskarżenia

Pracownicy rosyjskiej telewizji, firma w Tennessee i 10 milionów dolarów. Jest akt oskarżenia

Źródło:
Fakty TVN

"Trudno mi sobie wyobrazić nawet model tej pani, która byłaby tą kandydatką" - tymi słowami prezes Prawa i Sprawiedliwości rozwiał nadzieje na prezydenturę jakiejkolwiek kobiety w swojej partii. Tymczasem do niedawna właśnie modelową kandydatką wydawała się Beata Szydło. Partyjna nominacja jej się po prostu należała. Co zatem poszło nie tak?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w ostatni weekend niemal 300 osób próbowało przedostać się przez granicę białorusko-polską. Co się z nimi dzieje, jak im się nie uda? Część błąka się jeszcze po lasach i próbuje znowu, część wraca tam, skąd tak bardzo chcieli uciec. Potem próbują jeszcze raz dostać się do UE, wiedząc, że to droga przez piekło.

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Źródło:
Fakty TVN

Czterodniowy tydzień pracy, kredyt mieszkaniowy zero procent, obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - każdy z rządowych koalicjantów obiecał w kampanii co innego, a teraz się spierają, co z tego można i co jest sens zrealizować.

Kredyt zero procent, składka zdrowotna, czterodniowy dzień pracy. Długa lista sporów w koalicji

Kredyt zero procent, składka zdrowotna, czterodniowy dzień pracy. Długa lista sporów w koalicji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

David Gilmour ma 78 lat i od niemal dekady nie wydał nowej płyty. Aż do teraz. Jest nowy album i są pierwsze oceny, a także zapowiedź trasy koncertowej.

Fani na tę premierę czekali blisko dekadę. Wyszedł nowy album Davida Gilmoura

Fani na tę premierę czekali blisko dekadę. Wyszedł nowy album Davida Gilmoura

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Minister finansów musi rozważyć, czy chce przeznaczać środki na instytucje, co do których wiadomo, że ich działanie wygeneruje odszkodowania od naszego państwa - powiedział w "Faktach po Faktach" sędzia Waldemar Żurek. Poinformował, że na spotkaniu z Donaldem Tuskiem padła propozycja wycofania się z finansowania z budżetu państwa na przykład neo-KRS. Przyznał, że reakcja premiera była taka, że "to jest kwestia do rozważenia". Prezes NRA mecenas Przemysław Rosati oznajmił zaś, że dla niego najważniejszym ustaleniem spotkania była zapowiedź "cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości" i "uproszczenia procedur".

Kulisy rozmów z premierem i "ważna odpowiedź" na temat finansowania neo-KRS

Kulisy rozmów z premierem i "ważna odpowiedź" na temat finansowania neo-KRS

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS