Walka z wiatrakami
"Nie jestem w stanie racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego zablokowano w Polsce energetykę wiatrową"
Zobowiązanie wobec Brukseli było bezdyskusyjne - rząd zmieni przepisy i odblokuje budowę farm wiatrowych. Termin właśnie minął. Jest projekt, ale rząd wciąż się nim nie zajął. Dlaczego? Bo sprzeciwia się nie kto inny jak Zbigniew Ziobro i jego partia. Oni chcą stawiać na węgiel.
Kiedy węgiel drożeje o kilkaset procent, a grzać trzeba, to rozwiązań jest tylko kilka. Za...Ceny węgla uderzają w budżety samorządów. "To są sytuacje wręcz niewyobrażalne"
Rząd zobowiązał się, że nowe przepisy dotyczące farm wiatrowych wejdą w życie z końcem czerwca, ale nie weszły. Nowelizacja przygotowana w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nie trafiła jeszcze pod obrady rządu. - Możemy mówić o pewnej dyskusji pomiędzy zwolennikami i osobami sceptycznymi wobec tych rozwiązań, ale myślę, że ta argumentacja, którą my przedstawimy na najbliższej radzie ministrów, pozwoli przyjąć ten projekt ustawy - przekonuje Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Sceptycyzm da się wyczytać ze słów koalicjanta PiS-u. - W tych warunkach geograficznych, w których przychodzi nam żyć, zielone energia nie może być i nie będzie w sposób skuteczny zastępować głównego zasobu energetycznego naszego państwa - przekonuje Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski.
Według wprowadzonej w 2016 roku przez Zjednoczoną Prawicę tak zwanej ustawy 10H - odległość od wiatraka do najbliższych zabudować musi być co najmniej 10 razy większa od jego wysokości. Turbiny instalowane w Polsce sięgają 180 metrów, co oznacza, że mogą stać dopiero dwa kilometry od najbliższych domów. Inwestycje wiatrowe można teraz realizować na zaledwie 0,3 procent terytorium Polski. Po nowelizacji prawa - ten obszar zwiększyłby się 25 razy, do ponad 7 procent powierzchni Polski.
- Nie jestem w stanie racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego zablokowano w Polsce energetykę wiatrową. Nie ma to uzasadnienia. W zasadzie odnawialne źródła energii w tej chwili należą do najtańszych - podkreśla Piotr Maciążek, dziennikarz wzielonejstrefie.pl.
Wiele korzyści
Wyprodukowanie jednej megawatogodziny z węgla to koszt 400 złotych, z wiatru - dwa razy mniej. - Do 2030 roku może to przynieść 30 miliardów oszczędności dla polskich gospodarstw domowych w kontekście cen energii - wylicza Piotr Czopek z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Nowe przepisy nie pozwolą na stawianie wiatraków wszędzie. Inwestycja będzie wymagała zgody mieszkańców. To rzekomo w ich interesie sześć lat temu wprowadzono restrykcje.
Według sondażu Kantar dla organizacji Clientearth - prawie 80 procent Polaków mówi "tak" energii z wiatru. Jednak nie wszyscy chcą mieszkać w cieniu wiatraków - to wniosek z innego badania, przeprowadzonego wśród wybranych mieszkańców Podkarpacia, Lubelszczyzny i Pomorza. Rejonów, gdzie mogłyby stanąć turbiny. Co drugi badany stwierdził, że nie chce ich za płotem.
Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Ceny węgla uderzają w budżety samorządów. "To są sytuacje wręcz niewyobrażalne"
- Rząd obiecuje gwarantowaną cenę węgla. Co z rezerwami?
- Embargo na rosyjski węgiel uderzyło w Braniewo. Miastu grozi masowe bezrobocie
- Czemu węgiel tak zdrożał? "Na rynku węgiel jest, ale mamy wąskie gardła infrastrukturalne"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 15 sierpnia
Trwa przerzucanie się odpowiedzialnością polityczną w sprawie zatrucia Odry. W programie powiemy również o obchodach Święta Wojska Polskiego, a także o ostatnich przygotowaniach do festiwalu w Sopocie. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »"Po tej katastrofie ekologicznej cały rząd nadaje się do dymisji"
Trwa przerzucanie się odpowiedzialnością polityczną w sprawie Odry. Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski był na urlopie, kiedy sprawa nabierała tempa. Opozycja nie przebiera w słowach i domaga się dymisji premiera i całego rządu.
czytaj więcej »Minister Moskwa: wciąż nie zidentyfikowano, co zatruło wodę w Odrze
Na Odrze postawiono już sześć specjalnych zapór. Zatrzymują spływające rzeką martwe ryby i ułatwiają ich wyławianie - łącznie wyłowiono już co najmniej 80 ton. Pomagają żołnierze, strażacy i inne służby. Przyczyny zatrucia Odry wciąż nie są znane.
czytaj więcej »Święto Wojska Polskiego w cieniu wojny w Ukrainie. Nie było defilady w Warszawie
Święto Wojska Polskiego w tym roku odbyło się bez wielkiej defilady na ulicach Warszawy. Podczas centralnych obchodów na Placu Piłsudskiego nie zabrakło uroczystej odprawy wart, nominacji i przemówień najważniejszych osób w państwie. W obliczu wojny za wschodnią granicą i zagrożenia ze strony Rosji polska armia musi być silna, liczna i dobrze wyposażona, jak podkreślił prezydent Andrzej Duda.
czytaj więcej »Ukraińcy zaatakowali bazę grupy Wagnera. Pomógł wpis rosyjskiego dziennikarza
Ukraińska armia poinformowała, że zniszczyła sztab grupy Wagnera, czyli rosyjskich najemników. Ustalenie miejsca ataku ułatwiła publikacja rosyjskiego dziennikarza. Rosyjska armia przegrupowuje się i wzmacnia siły na południu Ukrainy. W Donbasie wciąż toczą się krwawe walki.
czytaj więcej »Mężczyzna zmarł na plaży w Stegnie. Ratownicy nie mogli dotrzeć na czas przez parawany
W sobotę na plaży w Stegnie doszło do tragedii. Zmarł mężczyzna, który dostał zawału. Ratownicy stracili dużo czasu, zanim dotarli do 45-latka. Ich samochód nie miał jak przejechać, bo drogę blokowały parawany.
czytaj więcej »Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymki dotarły na Jasną Górę
Na Jasnej Górze w poniedziałek odbyły się obchody Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W uroczystościach uczestniczyło tysiące pielgrzymów, którzy z tej okazji przybyli do Częstochowy.
czytaj więcej »Egipt: co najmniej 41 osób zginęło w pożarze kościoła w Gizie
Co najmniej 41 osób zginęło w pożarze kościoła w Gizie. Ogień pojawił się w niedzielę podczas porannej mszy. W świątyni było wtedy około pięć tysięcy osób. Wybuchła panika. Ludzie się tratowali.
czytaj więcej »Pride of Poland. Klacz Esmeraldia z Michałowa sprzedana za 400 tysięcy euro
W niedzielę w Janowie Podlaskim odbyła się słynna aukcja w ramach Pride of Poland. Sprzedano czternaście koni za łączną kwotę prawie 1,6 miliona euro. Rekord w tym roku pobiła klacz z Michałowa - za Esmeraldię zapłacono 400 tysięcy euro.
czytaj więcej »Top of The Top Sopot Festival. W Operze Leśnej trwają ostatnie przygotowania
Trwają ostatnie próby przed Top of The Top Sopot Festival. Przed nami cztery dni muzycznych występów największych polskich gwiazd piosenki i kabaretu. Trzeciego dnia festiwalu odbędzie się koncert z okazji 25 lat stacji TVN.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 16 sierpnia
We wtorek zachmurzenie zmienne z przelotnym deszczem oraz lokalnie, zwłaszcza w południowej części Polski, burze z opadem 10-20 mm i porywami wiatru o prędkości do 50-70 km/h. Temperatura maksymalna od 26 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie do 30 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.
czytaj więcej »Fakty z 14 sierpnia
Wciąż nie jest znana przyczyna zanieczyszczenia Odry, która doprowadziła do masowego śnięcia ryb w rzece. W programie powiemy również o pożarach we Francji, o biwaku nad Morskim Okiem, a także o słynnej aukcji Pride of Poland. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Trwa odławianie martwych ryb z Odry. Przyczyna zanieczyszczenia wciąż nieznana
Mija już 20 dni od pojawienia się pierwszych informacji o śniętych rybach w Odrze na wysokości Lipek. Teraz martwe ryby odławiane są już pod Szczecinem. Przyczyny zanieczyszczenia rzeki nadal nie są znane.
czytaj więcej »Katastrofa na Odrze. Specjalne wydanie "Rozmów o końcu świata" w TVN24 i TVN24 GO
Od kilku dni trwa wyławianie z Odry śniętych ryb i nadal nie wiadomo, co jest tego przyczyną. W niedzielę o godzinie 20:00 w TVN24 i w TVN24 GO specjalne wydanie programu "Rozmowy o końcu świata" poświęcone katastrofie ekologicznej na Odrze.
czytaj więcej »Ukraińcy zadają kolejne ciosy Rosjanom. Niebezpieczna sytuacja wokół zaporoskiej elektrowni atomowej
Pentagon jest pod wielkim wrażeniem skuteczności ukraińskich sił. Dowództwo Ukrainy twierdzi, że wyeliminowało jedną piątą rosyjskich pododdziałów. Jednak wciąż niepokojąca jest sytuacja wokół zaporoskiej elektrowni atomowej. Dlatego mieszkańcy masowo wyjeżdżają z Enerhodaru i innych miejscowości położonych w pobliżu elektrowni.
czytaj więcej »