Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
  • Prognoza pogody na czwartek 24 marca
  • 96-latek, który przeżył niemieckie obozy, zabity w wyniku bombardowania w Charkowie
Operacja przyszłości

Pionierska operacja. Drżenie samoistne wyleczone u pacjentki ultradźwiękami, bez otwierania czaszki

W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie lekarze przeprowadzili zabieg na mózgu pacjentki bez otwierania czaszki. Odbyło się to za pomocą dużej dawki ultradźwięków i urządzenia FUS. W czasie tej pionierskiej operacji pacjentka przez cały czas była przytomna. Najważniejsze, że udało się ją wyleczyć.

Nadzieja dla chorych na pląsawicę Huntingtona. Pionierski zabieg w Szpitalu Bródnowskim

Niekontrolowane ruchy oraz degradacja intelektualna - to pląsawica Huntingtona. Śmiertelna,...

Pani Jolanta Marszalik z Warszawy cierpiała na drżenie samoistne. Było już tak źle, że nie mogła pracować, pisać, jeździć samochodem, a nawet wypić herbaty.

Profesor Mirosław Ząbek ze Szpitala Bródnowskiego w Warszawie podał do głowy pacjentki dawkę osiemnastu tysięcy kilodżuli - w ten sposób, przy pomocy ultradźwięków, poprawił strukturę mózgu, która odpowiadała za drżenie.

- To jest pierwszy w Polsce zabieg i pierwsze takie urządzenie, które jest u mnie. Urządzenie FUS to urządzenie do sfokusowanej intensywnej dawki ultradźwięków, które umieszczone są w gantry rezonansu magnetycznego. Całość operacji musi się odbyć w czasie rzeczywistym - wyjaśnia profesor Mirosław Ząbek.

Operacja odbyła się bez otwierania czaszki. Ultradźwięki podgrzewają tkankę, czyli dokonywana jest tak zwana ablacja - do tej pory do takich zabiegów trzeba było pacjentom otwierać czaszkę.

- Cały czas byłam świadoma. Jak było to mocne przypalanie, to wtedy czułam straszny ból, ale przecież wszystko można przeżyć - mówi pani Jolanta Marszalik.

Coraz większe zastosowanie urządzenia

Oprócz zadania chwilowego bólu, lekarze musieli jeszcze pacjentce dokładnie ogolić głowę do zabiegu. Pani Jolanta już wyszła do domu.

- Ta metoda ultradźwiękowa będzie miała coraz większe zastosowanie. W tej chwili europejską rejestracje to urządzenie ma do drżenia samoistnego i drżennej postaci choroby Parkinsona, ale bardzo szybko będzie wykorzystywane do odrostów guzów mózgu, psychochirurgii - mówi profesor Mirosław Ząbek.

Poważne operacje, bez dużych ingerencji skalpelem w organizm pacjenta, bez dużej utraty krwi, z coraz lepszym efektem terapeutycznym - tak będzie wyglądać przyszłość medycyny.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix