Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Górniak / Fakty TVN
  • Krakowscy naukowcy: smog wzmacnia reakcje alergiczne
  • Prognoza pogody na czwartek 12 maja
Złamany zakaz

"To był taki wyluzowany ksiądz". Łukasz R. został aresztowany, miał molestować chłopca

Ksiądz z Zambrowa - podejrzany o molestowanie seksualne nieletniego chłopca - został zatrzymany i aresztowany na trzy miesiące. Oskarżenia pojawiły się już w 2021 roku, wtedy kuria zakazała mu pracy z dziećmi. Mało skutecznie. Z nieletnimi miał wciąż kontakt. Prokuratura wszczęła śledztwo.

- To był taki wyluzowany ksiądz, z którym można było pogadać, pośmiać się - opowiada jedna z osób, która zna duchownego.

Ksiądz Łukasz R. był znanym w Zambrowie opiekunem harcerzy. W czasie pandemii wraz ze swoimi podopiecznymi robił seniorom zakupy. - Dzwonią zwłaszcza osoby z kwarantanny, czy osoby właśnie takie, które nam zaufały - mówił dziennikarzom 26 marca 2020 roku ksiądz Łukasz R.

Zgłosiła molestowanie przez księdza, teraz żałuje. "To postępowanie skupia się na niej"

Żal mi samej siebie - mówi Marianna, ofiara księdza pedofila. Nastolatka wciąż czeka na efekty...

Księdzu Łukaszowi zaufało więcej osób. Zwłaszcza dzieci. Latem 2018 roku ksiądz w lokalnych mediach szukał dzieci do swojej drużyny harcerskiej. "Jeśli chcesz przeżyć ekscytujące przygody, poznać przyjaciół na całe życie, zwiedzić ciekawe miejsca w Polsce i nie tylko – przyjdź na zbiórkę" - zachęcał potencjalnych kandydatów. Przez kolejnych kilka lat, jako komendant hufca i opiekun drużyny, jeździł z dziećmi na wycieczki, a na nocnych ślubowaniach odbierał od nowych harcerzy przysięgi.

- To były różne obozy, gdzie byli harcerze różni z całej Polski. Nie przeszkadzało mu, jak piją w jego towarzystwie nieletni - opowiada jedna z osób.

Tłumaczenia kurii

Rok temu do kurii wpłynęło zgłoszenie o molestowaniu chłopca. To, co działo się na plebanii, opisali harcerze. "Kolega raz do niego poszedł po zaświadczenie, a on otworzył w samym szlafroku, z żelem w ręce. Mówił, że robił masaż chłopcu" - wspomina jeden z harcerzy.

Zawiadomiona o sprawie kuria zadziałała zgodnie z prawem i sprawę zgłosiła dalej. - Uruchomione zostały te procedury, które wynikają z przepisów prawa kościelnego, a jednocześnie została zawiadomiona prokuratura - wyjaśnia ksiądz Jan Krupka z kurii diecezjalnej w Łomży.

Jak poinformowała prokuratura, już wtedy, w sierpniu 2021 roku, ksiądz Łukasz usłyszał zarzuty. Podejrzanemu ogłoszono zarzuty przestępstw seksualnych popełnionych na szkodę małoletniego poniżej piętnastego roku życia. Kuria natomiast zakazała mu pracy duszpasterskiej z dziećmi. Zakaz na niewiele się zdał. 11 listopada ksiądz Łukasz brał udział w publicznych obchodach Narodowego Święta Niepodległości i we mszy. - Dla takiej dodatkowej pewności ksiądz został wtedy dodatkowo jakby upomniany, zdyscyplinowany do tego, żeby jednak przestrzegał tego, co zostało mu nakazane - zapewnia ksiądz Jan Krupka.

Ksiądz Łukasz wtedy miał również kontakt z harcerzami mimo ciążących już na nim zarzutów pedofilskich. Dlaczego? ZHP nie chce wyjaśnić. Informuje jedynie, że druh Łukasz został skreślony z listy członków organizacji.

Na polecenie prokuratury policja w Zambrowie zatrzymała księdza. Sąd aresztował go na trzy miesiące. Pod koniec kwietnia usłyszał zarzut - molestowanie chłopca.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix