Fakty - oglądaj online

  • Foto: PAP/Łukasz Gągulski | Video: Jakub Sobieniowski / Fakty TVN
  • "Nie ma podziału dzieci na zaszczepione i niezaszczepione". Kolejne klasy przechodzą na zdalne nauczanie
  • Zmiany w składce zdrowotnej i nowy próg podatkowy. Kto zyska, kto straci na Polskim Ładzie?

Terlecki o "drastycznych rozwiązaniach", Suski o "okupancie brukselskim". "Osobą, która powinna zareagować, jest wicepremier Kaczyński"

W środę na Forum Ekonomicznym w Karpaczu wicemarszałek Sejmu szukał "drastycznych rozwiązań" w relacjach Polski z Unią Europejską i podawał za przykład brexit. W czwartek jednak Ryszard Terlecki stwierdził, że "Polska była, jest i będzie członkiem Unii Europejskiej". To jednak nie pierwszy raz, kiedy politycy PiS-u krytykowali Unię Europejską. Najnowszym przykładem jest wypowiedź posła PiS Marka Suskiego, który mówi o walce z "okupantem brukselskim".

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki na Forum Ekonomicznym w Karpaczu w środę powiedział, że "powinniśmy myśleć nad tym, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia".

Jego słowa miały wpływ na przebieg czwartkowej konferencji prasowej Jarosława Gowina, który miał mówić tylko o podatkach, a zaczął od polexitowych rozważań Terleckiego.

- Słowa Ryszarda Terleckiego są niewątpliwie dzwonkiem alarmowym. Słowa wicemarszałka wymagają reakcji. Osobą, która powinna zareagować jest pan prezes i wicepremier Jarosław Kaczyński - skomentował Gowin.

Sam Ryszard Terlecki w opublikowanym wpisie na Twitterze odniósł się do swojej środowej wypowiedzi.

We wpisie zapewnił, że "Polska była, jest i będzie członkiem UE". Jednocześnie oskarżył, że polexit to "szopka wymyślona przez PO i TVN24".

Foto: Twitter@RyszardTerlecki Wpis Ryszarda Terleckiego

Każdy jednak może przeczytać wpis wicemarszałka Sejmu i oskarżenia o "szopkę" porównać z jego wypowiedzią, którą w środę przedstawiły "Fakty" TVN.

- Powinniśmy myśleć nad tym, jak najdalej możemy, jak najbardziej możemy współpracować. Właśnie żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia. Jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych. Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili, i wyszli - powiedział w środę Terlecki podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Kontrowersyjne wypowiedzi Pawłowicz

"Wicemarszałek polskiego Sejmu wskazuje nam brexit jako wzór zachowania"

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki na Forum Ekonomicznym w Karpaczu w środę...

Atakowanie kogoś za to, że w wypowiedzi wicemarszałka Sejmu widzi snucie planów wyprowadzania Polski z Unii przypomina strategię stosowaną przez lata, gdy politycy pod szyldem PiS-u wręcz zohydzali Unię Europejską, a Jarosław Kaczyński kłamstwem nazywał obawy, że PiS zmierza ku polexitowi.

- W centrum tej manipulacji jest jedno twierdzenie: to mianowicie, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje polexit - mówił w przeszłości prezes PiS.

Zestawiając to jednak z wypowiedzią byłej posłanki Prawa i Sprawiedliwości, można odnieś inne wrażenie.

- W Unii Europejskiej rządzi pokolenie 68. roku. Tych, którzy się - za przeproszeniem - gździli po tych placach, palili, ćpali i robili, co się chciało - mówiła Krystyna Pawłowicz dodając, że "fakt istnienia Unii Europejskiej narusza podstawową zasadę prawa międzynarodowego".

Po skrajnie antyunijnych wypowiedziach PiS wyniosło Krystynę Pawłowicz na szczyt władzy sądowniczej - do Trybunału Konstytucyjnego.

Jednocześnie to wszystko dzieje się w czasie, gdy premier Mateusz Morawiecki ostrzega, że jesteśmy ofiarami agresji ze wschodu, a poseł koalicji rządowej mówi, jak bardzo nie podoba mu się Unia Europejska - obok NATO największy sojusznik Polski.

- Z jakiegoś powodu do Unii Europejskiej nie chce przystąpić Szwajcaria, Norwegia. Z jakiegoś powodu Wielka Brytania opuściła Unię Europejską - mówi Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.

Marek Suski: będziemy walczyć z okupantem brukselskim

Unia Europejska od czasu powstania gwarantuje pokój i dobrobyt. Jednak innego zdania jest poseł PiS Marek Suski, którego wypowiedź podczas uroczystości 76. rocznicy uwolnienia żołnierzy Armii Krajowej z więzienia UB w Radomiu zarejestrował i opublikował poseł Koalicji Obywatelskiej Konrad Frysztak.

- Polska "nielegalna" walczyła w czasie II wojny światowej z jednym okupantem. Walczyła z okupantem sowieckim i będziemy walczyć z okupantem brukselskim - mówił Suski.

- Nagle się okazuje, że głównymi partnerami na Zachodzie są wszyscy zwolennicy Putina i przeciwnicy Unii Europejskiej - ocenia politykę Prawa i Sprawiedliwości Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Lewica domaga się od Ministerstwa Spraw Zagranicznych sejmowej informacji, jakie są plany wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej.

MSZ jednak zapewnia, że nie ma takich planów.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix