Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Krzysztof Skórzyński / Fakty TVN
  • Rosną ceny nad polskim morzem. "Tanio nie jest"
  • Prognoza pogody na niedzielę 20 czerwca
Człowiek w drodze

Pytania o koszty podróży Ryszarda Czarneckiego jako wiceprezesa PZPS. "Jestem pracowity i aktywny"

Eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki wydał 75 tysięcy złotych w trzy lata, kiedy jeździł w delegacje jako wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Tak wynika z dokumentów. Sam polityk twierdzi, że tankuje służbowe auto nawet częściej niż co trzy dni. To nie pierwsza afera związana z kosztami podróży z udziałem eurodeputowanego.

Donald Tusk wróci do krajowej polityki? Ryszard Czarnecki: to nasze marzenie

Szczegółów nie zdradził, ale powiedział, że ma potrzebę przywrócenia ładu demokratycznego i...

Ryszard Czarnecki do rozmowy z redakcją "Faktów" TVN przygotował specjalne mapki z punktami. Mają one dowodzić tego, że da się wyjeździć paliwa za blisko 75 tysięcy złotych w trzy lata, odbywając tylko podróże służbowe i tylko w ramach pełnienia funkcji w Polskim Związku Piłki Siatkowej.

Czarnecki tłumaczył, że w ciągu trzech lat tankował  samochód częściej niż co trzy dni.

Jak wyliczyła Wirtualna Polska na podstawie dokumentów, których autentyczność potwierdziła w Polskim Związku Piłki Siatkowej, służbowy samochód Ryszarda Czarneckiego w ciągu trzech lat i dwóch tygodni zatankowano 372 razy, co oznacza tankowanie średnio co trzy dni.

Za blisko 75 tysięcy złotych - które wydano z karty paliwowej - Ryszard Czarnecki aktualnie posiadanym samochodem mógłby sześć razy okrążyć kulę ziemską.

- Jeżeli mniej pracowici i mniej aktywni mają do mnie pretensje, że jestem pracowity i aktywny, to już nie moja wina - mówi Ryszard Czarnecki.

- Uczciwie byłoby zwrócić wszystkie pieniądze i powiedzieć przepraszam, to byłoby minimum minimorum - komentuje sprawę poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Podobnego zdania jest poseł Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. - Powinien przeprosić, zwrócić te pieniądze i zapaść się pod ziemię - mówi parlamentarzysta.

Kolejna afera z udziałem Czarneckiego

"Wygląda to tak, jakby oni te pieniądze skądś załatwili, a Unia była z boku"

W kraju zawisły bilbordy informujące o unijnych pieniądzach, które zasilą budżet Polski. Problem...

Opozycja być może byłaby łaskawsza dla europosła PiS-u, gdyby nie to, że Ryszard Czarnecki z samochodami, kilometrówkami i zwrotami za paliwo ma także inny problem - nie w Polsce, a w Brukseli.

Europoseł zamiast Warszawę w rozliczeniu wpisywał Jasło, tym samym zawyżając dystans podróży do Polski. To jednak tylko część ustaleń OLAF-u - Europejskiego Urzędu Zwalczania Nadużyć Finansowych - według którego Ryszard Czarnecki miał pobrać o sto tysięcy euro za dużo.

Podejrzenia inspektorów wzbudziły także podróże samochodami, które do Czarneckiego nie należały, a nawet takimi, które były już zezłomowane.

- Mówię o tym po raz pierwszy publicznie do kamery: spłaciłem te pieniądze, o których była mowa - opowiada w rozmowie z "Faktami" Czarnecki.

Europoseł twierdzi, że błędy popełnili jego asystenci, którzy wypełniali dokumenty dla Parlamentu Europejskiego, a on jedynie je podpisywał. - Wziąłem na klatę odpowiedzialność za moich pracowników, którzy przygotowywali te rozliczenia - podkreśla eurodeputowany.

Sprawa Czarneckiego toczy się w polskiej prokuraturze, bo doniesienie złożył unijny urząd badający nadużycia finansowe.

- To jest chyba taki przypadek Ryszarda Czarneckiego: po prostu nie może powstrzymać się od wyciągania pieniędzy z kolejnych źródeł - uważa poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

Redakcja "Faktów" TVN próbowała uzyskać od Polskiego Związku Piłki Siatkowej informacje o zarobkach i o rozliczeniach paliwowych prezesa Związku. Odmówiono nam tej informacji.

Ryszard Czarnecki jako wiceprezes PZPS przez dwa lata zarobił ponad 230 tysięcy złotych, choć deklarował, że funkcję będzie pełnił społecznie.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix