Odwołany z rządu polityk Solidarnej Polski uderza w premiera. "Nowy Ład nie tworzy spójnej całości"

Odwołany z rządu polityk Solidarnej Polski uderza w premiera. "Nowy Ład nie tworzy spójnej całości"
Odwołany z rządu polityk Solidarnej Polski uderza w premiera. "Nowy Ład nie tworzy spójnej całości"
Ewa Koziak | Fakty po południu
Odwołany z rządu polityk Solidarnej Polski uderza w premiera. "Nowy Ład nie tworzy spójnej całości"Ewa Koziak | Fakty po południu

Premier Mateusz Morawiecki forsuje koncepcję Nowego Ładu, czyli programu odbudowy polskiej gospodarki po pandemii. W internecie zapowiada inwestycje w najnowocześniejsze technologie, odnawialne źródła energii i transformację energetyczną. Odwołany niedawno z rządu Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski, publicznie skomentował, że niektóre pomysły premiera są sensowne, a niektóre wyglądają jak z programu PO z 2011 roku. Ponadto zdaniem Janusza Kowalskiego cały plan Nowego Ładu jest "niespójny".

Janusz Kowalski jako wiceminister aktywów państwowych otwarcie krytykował premiera Mateusza Morawieckiego za negocjacje w Brukseli dotyczące wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 i mechanizmu praworządności. Teraz, po swojej dymisji, znowu uderza w premiera. Tym razem w związku z Nowym Ładem, czyli rządowym planem odbudowy gospodarki Polski po pandemii.

"Nie widziałem spójnego dokumentu o nazwie 'Nowy Ład'. Widziałem wiele różnych propozycji na prezentacjach PowerPoint. Niektóre sensowne, inne wyglądające jak przepisane z programu PO z 2011 r. (...). Ale nie tworzy to wciąż spójnej całości" - tak o planie Morawieckiego powiedział w wywiadzie na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".

- Jak minister żegna się ze stanowiskiem wbrew sobie, to ma prawo do emocji, do pewnego żalu, i ta wypowiedź jest efektem tych emocji - ocenił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

W Sejmie Janusz Kowalski mówił, że rząd powinien zmienić ekspertów. - Jestem jednak zwolennikiem tego, żeby opierać się o zasoby własne Zjednoczonej Prawicy, nie słuchać tych tak zwanych ekspertów, którzy jeszcze kilka lat temu dokładnie to samo czy Michałowi Boniemu, czy Donaldowi Tuskowi, doradzali - stwierdził.

Sam Mateusz Morawiecki swego czasu był w Radzie Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku. - Pan premier Morawiecki nie zapomniał dobrej szkoły Donalda Tuska, szkoda tylko, że w niektórych elementach o niej pamięta - skomentował lider PO Borys Budka.

Nowy Ład zaakceptowało na razie tylko kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości. Premier konsultował plan w poniedziałek z prezydentem. Spotkań w Pałacu Prezydenckim w tej sprawie ma być więcej. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że na razie rząd skupia się na walce z COVID-19.

W internecie Mateusz Morawiecki zapowiada inwestycje w najnowocześniejsze technologie, odnawialne źródła energii i transformację energetyczną. Politycy Platformy Obywatelskiej obawiają się, że nowy plan będzie zakładał scentralizowanie gospodarki. - Pomocy dla państwowych molochów zarządzanych przez "pisiewiczów", ograniczeniem roli samorządu, przede wszystkim będzie to plan, który ma na celu utrzymanie władzy PiS, a nie rozwoju Polski - wymienił Borys Budka.

250 miliardów dla Polski

Poza Nowym Ładem wsparciem dla Polski ma być Krajowy Plan Odbudowy finansowany ze środków unijnych, z unijnego funduszu odbudowy. Żeby uzyskać te pieniądze, potrzebna jest większość w Sejmie na poparcie zgody dla ratyfikacji przez Polskę tego instrumentu. Ten program nie podoba się Solidarnej Polsce, bo wypłaty unijnych środków zostały uzależnione od przestrzegania zasady praworządności.

- To może ograniczać suwerenność Polski w zakresie pieniędzy, które się należą Polsce jako członkowi Unii Europejskiej - ocenił Jan Kanthak, poseł Solidarnej Polski.

Nawet jeśli partia Zbigniewa Ziobry zagłosuje przeciwko, poparcie dla unijnego funduszu odbudowy zapowiedziała opozycja. Na wniosek Koalicji Obywatelskiej w sprawie funduszu głos w Sejmie będzie musiał zabrać rząd.

Z europejskiego funduszu do Polski może trafić w sumie ponad 250 miliardów złotych - około 104 miliardy złotych w formie dotacji, a około 154 miliardy złotych w formie pożyczki. Pieniądze można będzie przeznaczyć między innymi na wsparcie dla biznesu, innowacji, ochrony środowiska czy zielonej energii. Decyzje w tej sprawie zapadły w Brukseli w grudniu, a konsultacje krajowe mają rozpocząć się dopiero w tym tygodniu i mają potrwać miesiąc.

Ten fundusz to tylko jeden z punktów niezgody w Zjednoczonej Prawicy. Pojawia się pytanie, czy rządowa koalicja ma jeszcze większość w Sejmie.

Autor: Ewa Koziak / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS