Prokuratura wzywa Donalda Tuska w roli świadka. "Polityczna zemsta"

13.03.2017 | Prokuratura wzywa Donalda Tuska w roli świadka. "Polityczna zemsta"
13.03.2017 | Prokuratura wzywa Donalda Tuska w roli świadka. "Polityczna zemsta"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
13.03.2017 | Prokuratura wzywa Donalda Tuska w roli świadka. "Polityczna zemsta"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Prokuratura w Warszawie wzywa szefa Rady Europejskiej na najbliższą środę. Ma zeznawać w śledztwie przeciwko byłym szefom kontrwywiadu, oskarżanym o współpracę z rosyjskim FSB. Na pytanie, czy świadek Tusk to przypadek, prezes Kaczyński odpowiada, że dowiedział się dziś, i że nie jest to osobista zemsta.

Politycy, którzy w zeszłym tygodniu trzymali kciuki za Donalda Tuska połączyli te sprawy natychmiast.

Zdaniem Grzegorza Furgo z .Nowoczesnej, wezwanie szefa Rady Europejskiej w charakterze świadka do prokuratury w sprawie byłych szefów wojskowych służb specjalnych oskarżonych o współpracę z rosyjskim FSC to "polityczna zemsta".

Tusk się nie stawi

Wiadomo już jednak, że Donald Tusk nie będzie zeznawał w środę tak, jak chciała prokuratura. Tego dnia, o czym informuje rzecznik szefa Rady Europejskiej, zdaje sprawozdanie z ostatniego szczytu. Tego, na którym wbrew polskiemu rządowi został szefem Rady. Dlatego poprosił o wyznaczenie innego terminu. Prokuratura w swoim komunikacie podaje, że inny termin zostanie wyznaczony.

- Wezwanie Tuska to albo nadgorliwość Ziobry, który chce się zasłużyć u prezesa, albo... nie chce mi się wierzyć, że prezes nic o tym nie wie - ocenia polityk PO Sławomir Neumann. Jarosław Kaczyński zapewniał w trakcie swojej poniedziałkowej konferencji, że nie ma z tym nic wspólnego.

- Mogę na wszystkie świętości przysiąc, że dziś się o tym dowiedziałem. Bo rozumiem, że to o to chodzi. Że to jakieś osobiste nękanie - mówił.

Sprawa sprzed lat

Śledztwo, w którym jako świadek, właśnie teraz, miałby zeznawać Donald Tusk, dotyczy sprawy sprzed siedmiu lat. Konkretnie umowy, którą wtedy Służba Kontrwywiadu Wojskowego podpisała z rosyjską specsłużbą - FSB.

To nie była jakaś umowa o przyjaźni - dotyczyła bezpieczeństwa polskich żołnierzy, których w tym czasie wycofywano z Afganistanu. Droga ich transportu wiodła przez terytorium Rosji. Według ówczesnych członków sejmowej speckomisji, takie umowy wsparcia przy transporcie z Rosją podpisały także Francja, Niemcy i Hiszpania.

Prokuratorzy już pół roku temu oskarżyli byłych szefów wojskowego kontrwywiadu. Dwóch o to, że umowa została zawarta z pominięciem procedur i bez podpisu ówczesnego premiera. Jego samego chcą jednak o to zapytać dopiero teraz.

Zdaniem Cezarego Tomczyka z PO "to jest zwykła zemsta". - Prokuratura w Polsce nie jest niezależna. Na jej czele stoi Zbigniew Ziobro, który z niezależnością ma tyle wspólnego, co ja z PiS - dodał poseł.

Nękanie Tuska?

Opozycja mówi nawet o tym, że "zaczyna się etap" nękania Donalda Tuska, a wezwanie go jako świadka - wysłane jeszcze przed unijnym szczytem - ma być jedynie wstępem.

Brytyjski "Financial Times" twierdził nawet, że Jarosław Kaczyński w czasie rozmowy z Angelą Merkel miał zasugerować, że za Donaldem Tuskiem może zostać wydany europejski nakaz aresztowania.

Do tej publikacji prezes PiS wówczas się nie odniósł. Ale w trakcie poniedziałkowej konferencji zmienił zdanie. - Co do moich rozmów z panią kanclerz, to obowiązuje zasada dyskrecji - powiedział i dodał, że w "wielu śledztwach nazwisko Tuska się przewija. I to jest fakt".

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS