Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
 • "Wchodzenie na lód w tej chwili to jest skrajna nieodpowiedzialność"
 • "Korytarz życia" dla kolumny na sygnale. To prezydent wracał z narciarskiego wypadu
Na pomoc

"Nie ma tygodnia, żebyśmy nie przyjęli dziecka po próbie samobójczej"

Nastolatka, która rzuciła się pod pociąg, jest pod opieką lekarzy. 13-latka przeżyła, ale jej próba samobójcza skończyła się poważnymi urazami. Jej historia jest jedną z wielu, bo liczba prób samobójczych wśród dzieci jest dramatycznie wysoka.

Samotność i strach w dobie epidemii. "Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa"

Ponieważ od wielu miesięcy musimy izolować się w domach, pracujemy zdalnie, uczymy się zdalnie i...

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chcesz uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc.

Nastolatka, która została potrącona przez pociąg w Zielonce, trafiła do warszawskiego szpitala dziecięcego przy ulicy Niekłańskiej. Wiele godzin trwało ratowanie jej zdrowia i życia.

- Dziewczyna przeżyła nie tylko z ciężkimi urazami narządów ruchu, ale także z ciężkimi urazami narządów wewnętrznych, na razie jest leczona na oddziale intensywnej terapii, wiemy, że rokowania są niepewne - przekazał Tomasz Rawo, ortopeda dziecięcy ze Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. J. Bogdanowicza w Warszawie.

W doktorze, który ciągle ratuje dzieci po próbach samobójczych, po tej akcji coś pękło. Zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie z miejsca, gdzie ratowano dziewczynę z głośnym oskarżeniem, że wcześniej musiało zabraknąć dla niej odpowiedniej pomocy psychologa lub psychiatry.

Jego dramatyczny wpis spotkał się z ogromnym odzewem internautów. Udostępniło go ponad 18 tysięcy osób.

Deficyt psychiatrów dziecięcych jest dramatyczny

W kwestii dostępu do dziecięcych psychologów i psychiatrów rząd nie ma sobie nic do zrzucenia.

- Nasza obietnica o podwojeniu naszych wydatków na zdrowie psychiczne, właściwie już została wypełniona, ponieważ w ciągu ostatnich pięciu lat przeznaczamy dwa razy więcej środków na terapię dla dzieci i młodzieży - twierdzi premier Mateusz Morawiecki.

Czy rzeczywiście w ciągu ostatnich pięciu lat sytuacja tak się poprawiła?

- My widzimy narastający problem, próbujemy krzyczeć, gdzie się da. Zrobiliśmy nawet takie badanie: ilość dzieci po próbach samobójczych w roku 2017 i 2018 - tych dzieci jest dwa razy więcej. Nie ma tygodnia, żebyśmy nie przyjęli dziecka po próbie samobójczej - odpowiada Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. J. Bogdanowicza w Warszawie.

To przede wszystkim do szpitala przy ulicy Niekłańskiej karetki przywożą dzieci po próbach samobójczych z Warszawy i okolic.

- Deficyt psychiatrów dziecięcych jest dramatyczny w tym kraju. Nie wiem, gdzie krzyczeć, pukać i prosić - mówi Aneta Górska-Kot. - Te dzieci często czekają tydzień, dwa na konsultacje, bo nie mamy, gdzie tego dziecka wysłać. My nie możemy dziecka po próbie samobójczej puścić do domu, bo nie wiemy czy po wyjściu ze szpitala nie zrobi tego samego - dodaje.

W ciągu ostatniego roku, czyli od wybuchu pandemii, wzrosła liczba nastolatków cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne - przede wszystkim na depresję. Do szpitala przy ulicy Niekłańskiej trafia o połowę więcej niż rok temu dzieci z anoreksją. Jest to wyzwanie nie tylko dla rządu, ale dla każdego z nas.

-  To jest problem tak bardzo narastający, że powinniśmy krzyczeć do rodziców, szkół i społeczeństwa: zróbmy coś, żeby dzieci chciały żyć, bo kto ma chcieć żyć, jak nie dzieci - mówi  Aneta Górska-Kot.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 26 lutego

  Fakty z 26 lutego

  "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania i pisze, że Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu, jako wójt Pcimia nielegalnie kierował prywatną spółką. Koalicja Obywatelska zapowiada wniosek do prokuratury o prześwietlenie majątku Daniela Obajtka. W programie także o poparciu Solidarnej Polski dla wniosku opozycji, o zmianach w polskiej dyplomacji, a także o zielonym świetle dla paszportu dla zaszczepionych w Unii Europejskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"

  "Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"

  Prawo i Sprawiedliwość przegrało czwartkowe głosowanie w Sejmie. Solidarna Polska wraz z politykami opozycji przegłosowała wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego na temat wsparcia dla artystów w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Wynik tego głosowania nie został przemilczany. Prezes PiS Jarosław Kaczyński niemal natychmiast zabrał głos w tej sprawie.

  czytaj więcej »
 • Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

  Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

  W piątek 26 lutego ruszyły konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. To dokument, który będzie podstawą do otrzymania środków z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. W ramach unijnego wsparcia do Polski ma trafić - w ramach dotacji i pożyczek - 57 miliardów euro, czyli ponad 250 miliardów złotych. Konsultacje potrwają do 2 kwietnia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na sobotę 27 lutego

  Prognoza pogody na sobotę 27 lutego

  W sobotę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na południowym-wschodzie i na południu kraju przelotne opady deszczu do 1-5 mm, na Pogórzu Karpackim opady deszczu ze śniegiem, a wysoko w Karpatach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający na wschodzie Polski prędkość do 50-60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 25 lutego

  Fakty z 25 lutego

  Do Wielkanocy zostało jeszcze kilka tygodniu, ale minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza, że podczas świąt mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia. W programie powiemy również o kulisach działania komisji do spraw pedofilii, o wniosku pierwszej prezes Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego, a także o rekordowej temperaturze w lutym. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

  "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

  W czwartek poinformowano o ponad 12 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i śmierci blisko 300 osób. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że szczyt zachorowań nadchodzącej fali epidemii będzie pod koniec marca. Obecnie najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie coraz więcej odnotowuje się też przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa.

  czytaj więcej »
tvnpix