Minister: NFZ refunduje terapie dla chorych na raka. Mama Olka: dostaliśmy odmowę

17.02.2020 | Minister: NFZ refunduje terapie dla chorych na raka. Mama Olka: dostaliśmy odmowę
17.02.2020 | Minister: NFZ refunduje terapie dla chorych na raka. Mama Olka: dostaliśmy odmowę
Marek Nowicki | Fakty TVN
17.02.2020 | Minister: NFZ refunduje terapie dla chorych na raka. Mama Olka: dostaliśmy odmowęMarek Nowicki | Fakty TVN

Na walkę z rakiem w Polsce wydaje się 42 euro na głowę. W Czechach - 85. W Unii Europejskiej umieralność kobiet chorych na raka piersi spada, a u nas - rośnie. Rodzice chorych na nowotwory dzieci słyszą, że jest nowoczesna terapia, ale Polski na nią nie stać. Onkolodzy nie mają cienia wątpliwości - dwa miliardy to byłby zastrzyk ratujący niejedno życie.

Dodatkowe dwa miliardy zaproponowane przez opozycję na onkologię rozbudziły polityczne emocje. To dlatego, że to niemal jedna piąta wszystkich wydatków, jakie Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy na walkę z rakiem w 2020 roku.

- To są gigantyczne pieniądze. Zwłaszcza w sytuacji, w której my wiemy, że w polskiej onkologii zaledwie około 50 procent leków, które są dostępne w Unii Europejskiej, zarejestrowane w Unii Europejskiej, jest dostępnych w Polsce. Ze względów ekonomicznych - tłumaczy doktor Grzegorz Luboiński, onkolog z Polskiej Unii Onkologii.

Liczby mogą nie przemawiać, dlatego warto przytoczyć konkretne przykłady. Takie jak ten małego Olka, który walczy z rakiem.

- Jedynym ratunkiem dla Olka jest podanie komórek CAR-T. Ta terapia niestety, na chwilę obecną, jest nierefundowana. Kosztuje milion trzysta tysięcy złotych. Bardzo dużo. Bez tej terapii nie mamy szans na uratowanie Olka - mówi profesor doktor habilitowany Krzysztof Kałwak z kliniki "Przylądek Nadziei".

Co na to minister zdrowia? Łukasz Szumowski proponuje, aby lekarze zwrócili się ze specjalnym wnioskiem o refundację dla tego dziecka.

- Jeżeli mają opinię konsultanta krajowego, że ta terapia jest niedostępna w Polsce z jakiegoś powodu i wyjadą za granicę, wcześniej muszą wystąpić do NFZ-u, że proszą o refundację. NFZ to refunduje - zapewnia Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Tak wygląda teoria z perspektywy Ministerstwa Zdrowia. Jednak praktyka z perspektywy pacjenta, który miał zgodę konsultanta i złożył wniosek o refundację, jest inna.

- Jakiś czas temu dostaliśmy odmowę z NFZ-u na refundację, ale nie tylko dla nas, bo odmówili refundacji tego leku w ogóle dzieciom w Polsce - mówi Natalia Petryszyn-Bilińska, mama Olka.

Jedno z tych dzieci już nie żyje.

Zbiórka na terapię dla Olka prowadzona jest na stronie siepomaga.pl

Każde pieniądze są potrzebne

Z powodu braku nowoczesnych leków, na które nie ma pieniędzy, w Polsce ratuje się mniej chorych na nowotwory niż w Unii Europejskiej.

- W Polsce ten odsetek (osób wyleczonych - przyp. red.) jest niski i jest wyraźna zależność, jest krzywa pokazująca, jak w krajach europejskich to wygląda. Jesteśmy wśród krajów, gdzie finansów jest najmniej, i jesteśmy równocześnie w grupie krajów, gdzie te wyniki są najgorsze - tłumaczy profesor Jacek Jassem, kierownik Katedry I Kliniki Onkologii i Radioterapii gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Najwyższa Izba Kontroli już dwa lata temu alarmowała, że skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów UE.

W Unii na przykład udaje się uratować coraz więcej kobiet z rakiem piersi. - Rozpoznawanie, leczenie tych osób, stoi na coraz wyższym poziomie, dzięki czemu żyje coraz więcej osób, u których rozpoznano ten nowotwór - podkreśla profesor Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Onkologii Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi.

W Polsce od kilku lat umieralność na raka piersi wzrasta.

Zwiększenie, nawet jednorazowe, środków na onkologię o niemal jedną piątą byłoby na pewno wskazane.

- Oczywiście, każde pieniądze na służbę zdrowia są potrzebne i by się przydały. Natomiast najważniejsze jest to, że w zeszłym roku przekroczyliśmy 10 miliardów złotych wydatków na onkologię - odpowiada minister Szumowski.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już za półtora miesiąca dr Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos i dokona eksperymentów z udziałem komputera, glonów i własnego ciała. Zaangażuje się dosłownie całym sobą, bo ważną rolę odegrają nawet jego jelita, a bardzo pionierską jego myśli.

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Źródło:
Fakty TVN

Maleńka Zuzia czeka na rodziców zastępczych, na opiekę i miłość. Rodzice się znaleźli, a jednak nie mogą się nią zaopiekować. Odmowa jest zgodna z prawem, chodzi o wymogi kwalifikacji. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądu z prośbą o informację. W tej sprawie działa też Rzeczniczka Praw Dziecka.

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Źródło:
Fakty TVN

Krzyś ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Ratunkiem jest leczenie w Stanach Zjednoczonych, a to słono kosztuje. Na terapię w Bostonie trzeba zebrać 17 milionów złotych. W pomoc zaangażowała się Fundacja TVN - wszystkie środki wpłacone na konto fundacji z dopiskiem "dla Krzysia" zostaną przekazane na jego leczenie. Krzyś i rodzice biorą też sprawy w swoje ręce - w ramach kiermaszu wielkanocnego sami prowadzą zbiórkę.

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

Powrót serialowego hitu. "The Last of Us" to obsypana nagrodami ekranizacja kultowej gry wideo. Akcja rozgrywa się w post-apokaliptycznym świecie. Ludzie walczą ze śmiercionośnym grzybem, który zamienia ich w zombie. Do głównych ról w tej produkcji powrócili Pedro Pascal i Bella Ramsey. Rozmawialiśmy z twórcami wyczekiwanego serialu. 

Drugi sezon "The Last of Us" już w poniedziałek. "To był pomysł Craiga, żeby dodać postać terapeutki"

Drugi sezon "The Last of Us" już w poniedziałek. "To był pomysł Craiga, żeby dodać postać terapeutki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mnie bardzo zdziwił gest schowania tej flagi przez Rafała Trzaskowskiego - mówiła w "Faktach po Faktach" kandydatka Lewicy Magdalena Biejat. Wyjaśniała, dlaczego zdecydowała się przejąć od kandydata KO flagę społeczności LGBTQ+ w czasie debaty. - To mnie uderzyło i pomyślałam, że nie zasługują na to przedstawiciele tego środowiska - powiedziała.

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS