Fakty - oglądaj online

Minister: NFZ refunduje terapie dla chorych na raka. Mama Olka: dostaliśmy odmowę

Na walkę z rakiem w Polsce wydaje się 42 euro na głowę. W Czechach - 85. W Unii Europejskiej umieralność kobiet chorych na raka piersi spada, a u nas - rośnie. Rodzice chorych na nowotwory dzieci słyszą, że jest nowoczesna terapia, ale Polski na nią nie stać. Onkolodzy nie mają cienia wątpliwości - dwa miliardy to byłby zastrzyk ratujący niejedno życie.

Chorzów: bez lekarzy oddziały hematologii i onkologii dziecięcej zawieszają pracę

Onkologia dziecięca w Chorzowie i ginekologia w Głubczycach - oba oddziały mają te same problemy...

Dodatkowe dwa miliardy zaproponowane przez opozycję na onkologię rozbudziły polityczne emocje. To dlatego, że to niemal jedna piąta wszystkich wydatków, jakie Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy na walkę z rakiem w 2020 roku.

- To są gigantyczne pieniądze. Zwłaszcza w sytuacji, w której my wiemy, że w polskiej onkologii zaledwie około 50 procent leków, które są dostępne w Unii Europejskiej, zarejestrowane w Unii Europejskiej, jest dostępnych w Polsce. Ze względów ekonomicznych - tłumaczy doktor Grzegorz Luboiński, onkolog z Polskiej Unii Onkologii.

Liczby mogą nie przemawiać, dlatego warto przytoczyć konkretne przykłady. Takie jak ten małego Olka, który walczy z rakiem.

- Jedynym ratunkiem dla Olka jest podanie komórek CAR-T. Ta terapia niestety, na chwilę obecną, jest nierefundowana. Kosztuje milion trzysta tysięcy złotych. Bardzo dużo. Bez tej terapii nie mamy szans na uratowanie Olka - mówi profesor doktor habilitowany Krzysztof Kałwak z kliniki "Przylądek Nadziei".

Co na to minister zdrowia? Łukasz Szumowski proponuje, aby lekarze zwrócili się ze specjalnym wnioskiem o refundację dla tego dziecka.

- Jeżeli mają opinię konsultanta krajowego, że ta terapia jest niedostępna w Polsce z jakiegoś powodu i wyjadą za granicę, wcześniej muszą wystąpić do NFZ-u, że proszą o refundację. NFZ to refunduje - zapewnia Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Tak wygląda teoria z perspektywy Ministerstwa Zdrowia. Jednak praktyka z perspektywy pacjenta, który miał zgodę konsultanta i złożył wniosek o refundację, jest inna.

- Jakiś czas temu dostaliśmy odmowę z NFZ-u na refundację, ale nie tylko dla nas, bo odmówili refundacji tego leku w ogóle dzieciom w Polsce - mówi Natalia Petryszyn-Bilińska, mama Olka.

Jedno z tych dzieci już nie żyje.

Zbiórka na terapię dla Olka prowadzona jest na stronie siepomaga.pl

Każde pieniądze są potrzebne

Polska będzie współpracować ze szpitalem w USA. Skorzystają pacjenci

Polska będzie współpracowała w leczeniu raka z Centrum Onkologicznym Uniwersytetu Teksas. To...

Z powodu braku nowoczesnych leków, na które nie ma pieniędzy, w Polsce ratuje się mniej chorych na nowotwory niż w Unii Europejskiej.

- W Polsce ten odsetek (osób wyleczonych - przyp. red.) jest niski i jest wyraźna zależność, jest krzywa pokazująca, jak w krajach europejskich to wygląda. Jesteśmy wśród krajów, gdzie finansów jest najmniej, i jesteśmy równocześnie w grupie krajów, gdzie te wyniki są najgorsze - tłumaczy profesor Jacek Jassem, kierownik Katedry I Kliniki Onkologii i Radioterapii gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Najwyższa Izba Kontroli już dwa lata temu alarmowała, że skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów UE.

W Unii na przykład udaje się uratować coraz więcej kobiet z rakiem piersi. - Rozpoznawanie, leczenie tych osób, stoi na coraz wyższym poziomie, dzięki czemu żyje coraz więcej osób, u których rozpoznano ten nowotwór - podkreśla profesor Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Onkologii Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi.

W Polsce od kilku lat umieralność na raka piersi wzrasta.

Zwiększenie, nawet jednorazowe, środków na onkologię o niemal jedną piątą byłoby na pewno wskazane.

- Oczywiście, każde pieniądze na służbę zdrowia są potrzebne i by się przydały. Natomiast najważniejsze jest to, że w zeszłym roku przekroczyliśmy 10 miliardów złotych wydatków na onkologię - odpowiada minister Szumowski.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Mariaadqm
Mariaadqm

Łukaszu Szumowski, chorzy muszą być leczeni. Przeznaczenie 1 000 000 000 zł na propagandę nie wyleczy chorych. Proszę pamiętać - każda forma nowotworu to cierpienie całych rodzin (podobno w tym państwie rodzina to największa wartość) . I jeszcze tylko - karma wraca

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jano_22
   jano_22

   Kolejne kłamstwa rządu Morawieckiego!! Możesz to zmienić tylko przy urnie wyborczej!!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     shimad
     shimad

     Jak tak możecie kłamać ?I ty ministrze jesteś lekarzem,składałeś przysięgę Hipokratesa?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 3 lipca

        Fakty z 3 lipca

        Kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta walczą dalej i przekonują do siebie wyborców. Rafał Trzaskowski deklaruje sprzeciw wobec agresji w kampanii, a Andrzej Duda proponuje zmiany w Prawie oświatowym. W programie powiemy również o pożarze dwóch łodzi na Jeziorze Drwęckim w Ostródzie, a także o historii Mateusza, który czeka na przeszczep serca. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

        czytaj więcej »
       • Andrzeja Dudy chce zmian w Prawie oświatowym

        Andrzeja Dudy chce zmian w Prawie oświatowym

        Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda piątek rozpoczął od spotkania z przedstawicielami Grupy Wyszehradzkiej w Belwederze. Następnie udał się na spotkanie z rodzinami w Pałacu Prezydenckim. - Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami - podkreślał Andrzej Duda i zapowiedział zmianę Prawa oświatowego.

        czytaj więcej »
       • Pusta mównica obok Trzaskowskiego. "Warto debatować"

        Pusta mównica obok Trzaskowskiego. "Warto debatować"

        59 procent pytanych negatywnie ocenia decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o odmowie udziału w debacie organizowanej przez TVN, TVN24 i największe polskie portalei: Onet oraz WP. Tak wynika z sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Debata miała się odbyć przede wszystkim dla wyborców, którzy licznie wysyłali swoje pytania do kandydatów. Czy jeszcze przed drugą turą debata się odbędzie?

        czytaj więcej »
       • Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciw Polsce. Chodzi o zwrot pieniędzy za odwołane wyjazdy

        Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciw Polsce. Chodzi o zwrot pieniędzy za odwołane wyjazdy

        Komisja Europejska wszczyna przeciwko Polsce procedurę o naruszenie unijnego prawa za wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 przepisy w sprawie rozliczeń między biurami turystycznymi i ich klientami. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej za wyjazd, który nie doszedł do skutku, turysta powinien dostać zwrot kosztów w ciągu dwóch tygodni. Polski rząd, chroniąc przedsiębiorców, pozwolił biurom turystycznym na zastępowanie zwrotów voucherami, a czas na zwrot gotówki wydłużył aż do pół roku.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na sobotę 4 lipca

        Prognoza pogody na sobotę 4 lipca

        W sobotę zachmurzenie będzie kłębiaste umiarkowane i duże. Miejscami na północy i w centrum kraju wystąpią przelotne opady deszczu, również na Podkarpaciu możliwe przelotne opady oraz burze. Temperatura maksymalna od 22 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim, 25 stopni Celsjusza w centrum kraju do 26 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz w Małopolsce. Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby i umiarkowany.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 2 lipca

        Fakty z 2 lipca

        Mateusz Morawiecki przekonuje, że nie trzeba się już bać koronawirusa. Statystyki i eksperci wskazują na coś innego. W programie powiemy również o ponurym początku wakacji na polskich drogach, a także o problemach rekrutacyjnych GROM. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

        czytaj więcej »
       • Andrzej Duda zaostrza retorykę. "Dość takiego dziadowskiego myślenia"

        Andrzej Duda zaostrza retorykę. "Dość takiego dziadowskiego myślenia"

        Andrzej Duda atakuje PO za "dziadostwo" i "złodziejstwo". Urzędujący prezydent odwiedził w czwartek pięć miejscowości i na trasie spotkał nie tylko swoich zwolenników. Wspierający prezydenta premier miał trasę znacznie dłuższą. Mateusz Morawiecki jeździł po Podlasiu i rozdawał wielkie, papierowe czeki - promesy pieniędzy dla samorządów, które kiedyś mają zostać wypłacone.

        czytaj więcej »
       tvnpix