Znęcali się nad nim, bo był gejem. Pozwał szkołę i wygrał z nią w sądzie

14.12.2017 | Znęcali się nad nim, bo był gejem. Pozwał szkołę i wygrał z nią w sądzie
14.12.2017 | Znęcali się nad nim, bo był gejem. Pozwał szkołę i wygrał z nią w sądzie
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
14.12.2017 | Znęcali się nad nim, bo był gejem. Pozwał szkołę i wygrał z nią w sądzieKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Znęcali się nad nim, wyzywali i rzucali kamieniami, bo przyznał, że jest gejem. Po roku powiedział "dość". Jakub Lendzion pozwał szkołę do której chodził, bo ta nie zrobiła nic, aby powstrzymać falę hejtu. Jakub wygrał pierwszy taki proces w Polsce.

W szkole nauczył się, że słów, by go nazwać, istnieje wiele. -Wchodząc do szkoły słyszałem jak ktoś z okna już krzyczy: "Lendzion, ty homosiu, ty pedale" - wspomina Jakub Lendzion. Rzucali nie tylko wyzwiskami, ale i kamieniami. Lekcje znosił z trudem, na przerwach chował się w bibliotece. Bo raz, zapytany czy jest gejem, powiedział, że tak. - Budziłem się z mocnym ściskiem w żołądku, bo wiedziałem, że będzie to trudny dzień - podkreśla Jakub Lendzion. Dopiero trzy lata po skończeniu szkoły średniej Jakub zebrał się na odwagę, aby za to co go spotkało, wytoczyć szkole proces. I właśnie zapadł pierwszy w Polsce, precedensowy wyrok.

W szkole usłyszał, że nic się nie zmieni

- Sąd nie bał się nazwać tego problemu. Określił go mianem homofobii i jednocześnie wskazał, jakie z tego tytułu wynikają konsekwencje - mówi nam Paweł Knut, pełnomocnik Jakuba

Takie, że szkoła powinna uczyć tolerancji, a gdy na nietolerancję nie reaguje ponosi za to winę. - Usłyszałem, że jedyne co mogę otrzymać to wsparcie psychologiczne dla mnie. Natomiast żadnej realnej zmiany w szkole nie otrzymam, bo jest to niemożliwe - tłumaczy Jakub Lendzion. W szkole, która dziś odmówiła komentarza, Jakub usłyszał, że mógł nie przyznawać się, że jest gejem. Wtedy problemu by nie było. - Sąd podkreślił, że uczeń nie ma obowiązku zatajania swojej orientacji seksualnej. Może o niej otwarcie mówić i z tego tytułu nie może go spotkać żadna krzywda -mówi Paweł Knut. Mimo swojej krzywdy, Jakub zdał maturę i ukończył studia prawnicze. Dziś w organizacji walczącej z homofobią pomaga tym, którzy są w takiej sytuacji, jak on kiedyś.

Ten wyrok ma pomóc takim, jak Jakub

- Aż 70 procent młodzieży LGBT ma myśli samobójcze, a 50 procent boryka się z różnymi objawami depresji - alarmuje Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii.

Sąd nakazał placówce przeprosić Jakuba. Przez miesiąc na stronie internetowej swojej byłej szkoły będzie mógł oglądać dowód na to, że warto było zawalczyć. - Ten wyrok jest precedensowy również z tego względu, że inni uczniowie którzy są w podobnej sytuacji. Ale też ich rodzice, mogą pozywać szkoły i mogą żądać również odszkodowania finansowego - mówi Paweł Knut. Jakub nie chciał ani złotówki. Bo cel miał inny. - Zmian w murach tej szkoły i w głowach ludzi - zapewnia.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS