Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Renata Kijowska / Fakty TVN
  • Dawca szpiku uratował Hani życie. Niemal każdy może się zarejestrować jako dawca
  • Prognoza pogody na sobotę 29 maja
Kara dla biskupa

Biskup Rakoczy ukarany przez Watykan. Ks. Isakowicz-Zaleski: to sygnał dla całego Episkopatu Polski

Watykan ukarał biskupa seniora diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusza Rakoczego. Stolica Apostolska zakazała mu uczestnictwa w zebraniach Konferencji Episkopatu Polski. Musi też wpłacić określoną kwotę na rzecz Fundacji Świętego Józefa. Sprawa ma związek z tuszowaniem pedofilii w Kościele i historią Janusza Szymika.

Miał gwałcić i okaleczać 12-latkę. Ksiądz odwołany z pełnionych funkcji

Decyzją diecezji kieleckiej ksiądz, który miał gwałcić i okaleczać dwunastoletnią dziewczynkę,...

Stolica Apostolska ukarała emerytowanego biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego w związku ze "sprawami nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób małoletnich".

- Stolica Apostolska postanowiła, że od dzisiaj (od piątku - przyp.red.) nie może uczestniczyć w publicznych celebracjach liturgicznych, tak samo powinien podjąć pokutę - przekazał ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor biura archidiecezji krakowskiej.

Biskup Rakoczy nie może brać również udziału w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski i ma wpłacić pieniądze z prywatnych środków na rzecz Fundacji Świętego Józefa, która pomaga ofiarom pedofilów.

Zarzuty wobec biskupa Rakoczego wysuwał Janusz Szymik, dla którego reakcja Watykanu wiele znaczy.

- Spotkały mnie wyrazy szacunku, uznania, że się nie poddałem, że walczę, a walczę, można powiedzieć, także o odnowę Kościoła - powiedział. - Biskup będzie żył bardziej w pokucie aniżeli brylował po salonach - dodał.

Kilka miesięcy temu mężczyzna ujawnił, że gdy miał 12 lat i był ministrantem, miejscowy proboszcz Jan Wodniak zgwałcił go po raz pierwszy. Później wykorzystał jeszcze kilkaset razy. Przełożonym proboszcza był biskup Rakoczy, z którym Janusz Szymik na temat swojej sprawy rozmawiał dwukrotnie.

- Za sprawą tego zaniechania doszło do następnych nadużyć. On mógł jednego dnia, w jednej chwili, po prostu odwołać księdza (Wodniaka - red.) - uważa prawnik i publicysta Artur Nowak, pełnomocnik Janusza Szymika.

Sygnał dla polskich hierarchów?

Kardynał Dziwisz miał spotkać się z dorosłą dziś ofiarą księdza pedofila. Do spotkania nie doszło

Kardynał Stanisław Dziwisz publicznie zadeklarował na naszej antenie, że spotka się z Januszem...

Biskup Tadeusz Rakoczy przez lata nie podjął działań w sprawie pana Janusza. Zapewnił go, że będzie się za niego modlić. Biskup o wszystkim miał opowiedzieć proboszczowi Wodniakowi, którego od pracy z młodzieżą odsunął dopiero następca Rakoczego.

- Mimo tła tragicznego jest to dobra wiadomość, ponieważ to jest kolejny biskup, właściwie już piaty, którego dotykają działania Watykanu - zaznaczył Artur Sporniak, dziennikarz i publicysta "Tygodnika Powszechnego".

Watykan wydalił z diecezji za tuszowanie pedofilii między innymi arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i biskupa Edwarda Janiaka. Kara dla biskupa Tadeusza Rakoczego też daje do myślenia.

- Ona jest czytelnym sygnałem dla całego Episkopatu Polski, że tak dalej być nie może, jest to tym ważniejsze, że przecież dwa dni temu ogłoszono, iż cały Episkopat Polski uda się do Watykanu w trybie bardzo pośpiesznym – skomentował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Spotkanie hierarchów w Watykanie ma odbyć się we wrześniu. Do tego czasu prawdopodobnie będzie wiadomo, czy prokuratura zajmie się możliwymi zaniedbaniami innych duchownych, których wskazała jej komisja do spraw pedofilii. Oprócz biskupa Rakoczego chodzi o biskupów Romana Pindla i Piotra Gregera oraz kardynała Stanisława Dziwisza, do którego pan Szymik ma wielki żal.

Janusz Szymik odsłonięcia bolesnych spraw nie żałuje. - Dziś jestem dużo bardziej szczęśliwym człowiekiem, mimo że może cała Polska i nie tylko poznała moją historię – podkreśla.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix