"Ciągle dominuje przekonanie, że tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak realny problem pedofilii w Kościele"

24.02.2021 | "Ciągle dominuje przekonanie, że tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak realny problem pedofilii w Kościele"
24.02.2021 | "Ciągle dominuje przekonanie, że tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak realny problem pedofilii w Kościele"
Paweł Płuska | Fakty TVN
24.02.2021 | "Ciągle dominuje przekonanie, że tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak realny problem pedofilii w Kościele"Paweł Płuska | Fakty TVN

W październiku kardynał Stanisław Dziwisz zapewniał w TVN24, że spotka się z Januszem Szymikiem, ofiarą księdza pedofila. W grudniu kardynał potwierdzał. Mamy koniec lutego, a do spotkania nie doszło. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski uważa, że to celowa metoda, a ks. prof. Andrzej Kobyliński twierdzi, że wśród biskupów dominuje przekonanie, że nie ma problemu pedofilii w Kościele, lecz jest "atak tak zwanych wiadomych sił".

Sprawy dotyczące pedofilii zawsze są delikatne i trudne - zwłaszcza, gdy na wyjaśnienie czy choćby telefon od jakiegokolwiek biskupa czeka się kilkadziesiąt lat, jak w przypadku Janusza Szymika.

W październiku w wywiadzie dla TVN24 kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, że to on potrzebuje rozmowy z Januszem Szymikiem, i że zależy mu na tym spotkaniu jako biskupowi.

- Niestety, poza zapewnieniami kardynała Dziwisza, że się ze mną spotka, do tego spotkania do dnia dzisiejszego nie doszło, a ostatnie zapewnienie, że będą takie próby nawiązywane, było 16 grudnia - twierdzi Jan Szymik.

Zobacz więcej: Rozmowa z kardynałem Stanisławem Dziwiszem - tylko w TVN24 GO

Za słowami nie poszły czyny. To akurat nie dziwi księdza Isakowicza-Zaleskiego, który o tej sprawie informował kardynała dziewięć lat temu. - Przykro mi to mówić, ale myślę, że to jest pewna metoda, że się mówi "spotkamy się" i nigdy do tego spotkania nie dochodzi - stwierdził ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który od lat zajmuje się sprawami przypadków pedofilii w Kościele.

Według księdza profesora Andrzeja Kobylińskiego postawa kardynała tylko potwierdza - jak mówi - stan świadomości znakomitej większości polskiego duchowieństwa.

- Ciągle dominuje przekonanie, że tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak realny problem pedofilii w Kościele, raczej jest traktowanie tego zjawiska jako ataku tak zwanych wiadomych sił - wyjaśnia filozof i kierownik Katedry Etyki UKSW ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Zobacz więcej: Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza - tylko w TVN24 GO

Wątpliwości co do państwowej komisji ds. pedofilii

Janusz Szymik jest byłym ministrantem, ofiarą księdza pedofila. Tydzień temu spotkał się z przedstawicielami państwowej komisji, która ma badać przypadki pedofilii, ale część posłów powątpiewa w efekty jej prac.

- Stawiam taką tezę, że ta komisja, w tym składzie, przewodniczący z Ordo Iuris, wiceprzewodnicząca, aktywna działaczka Solidarnej Polski, jest po to, żeby tuszować przez 7 lat i chronić Kościół - mówi Dariusz Joński, poseł Inicjatywy Polska.

Posłowie opozycji w ostatnich dniach dwukrotnie usiłowali się dowiedzieć, czym komisja tak naprawdę się zajmuje - bezskutecznie. Przewodniczący komisji Błażej Kmieciak nazwał to "politycznym show". Przekonywał, że komisja jest apolityczna i działa sprawnie. - Ponad sto spraw, które prowadzimy, sto spraw, ponad pięćdziesiąt wystąpień do prokuratury - wymieniał.

Dziewięć z tych spraw dotyczy osób duchownych. Politycy opozycji chcieli pytać nie tylko o to, a o wszystko, co dotyczy tej komisji - choćby o pensje na poziomie ministerialnym.

- Od czego zaczęła działalność państwowa komisja do spraw pedofilii? Od podwyżki, od wniosku o podwyżkę do prezydenta Dudy - przypomina posłanka Wiosny Katarzyna Ueberhan. - Mają w budżecie zapisane 12 milionów rocznie, cztery i pół miliona na wynagrodzenia. Dodatkowo samochody służbowe dla przewodniczącego i wiceprzewodniczącej, mieszkania służbowe - wymienia Dariusz Joński.

Komisja ma też biuro w centrum Warszawy. W środę usiłowaliśmy porozmawiać z jej przewodniczącym. Usłyszeliśmy, że konferencja prasowa będzie w czwartek.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS