Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Jarosław Kostkowski / Fakty TVN
 • Prognoza pogody na poniedziałek 17 sierpnia
 • Amerykanie oficjalnie zgodzili się na zwiększenie obecności wojskowej w Polsce

"Pokonują samych siebie". Poruszyli ambasadę i MSZ, Kuba leci na operację

Kubuś urodził się bez siedmiu żeber, z 80-stopniową skoliozą i ze wszystkimi organami po jednej stronie. Po tym, jak jego historia została opowiedziana w "Faktach" TVN, dzięki Państwu udało się zebrać pieniądze na jego operację w USA. Właśnie tam poleciał.

Lot samolotem dla 3-latka to nie lada przygoda. Bliscy tłumaczą chłopcu, że teraz musi być wyjątkowo dzielny.

- Wyrósł, ale wagowo dużo nie przytył, bo przybyło mu od ostatniego razu tylko 80 dekagramów. No ale to też jest wielki wyczyn, jeżeli chodzi o Kubusia - mówi Jolanta Kosior, mama zastępcza Kuby.

Walka o życie Kubusia. "Jeśli mógłbym dać swój kręgosłup, to bym dał"

Żeby wygrać życie, musi wygrać z czasem. To ostatni moment na ratunek dla Kubusia. Chłopiec ma...

Chłopiec urodził się z 80-stopniową skoliozą. Biologiczna matka od razu go porzuciła.

- Najbardziej mnie to ruszyło, że Kuby nikt nie chciał. To mnie ścisnęło za serce - opowiada Tomasz Kosior, ojciec zastępczy Kuby.

Pan Tomasz z żoną przygarnęli chłopca i dali mu dom.

- Ma kochających rodziców, niesamowitych opiekunów, którzy otworzyli serce przed niechcianym chłopcem - stwierdza Irmina Wolniak, organizatorka akcji "Trójmiasto dla Kuby".

Operacja uratuje chłopcu życie, pozwoli rosnąć i normalnie się rozwijać. Godzinę po emisji materiału w "Faktach" kilka miesięcy temu zebrano całą kwotę na operację w Stanach Zjednoczonych - 800 tysięcy złotych.

"Kubuś tak trochę spoważniał"

Operacja miała być w kwietniu, ale wtedy świat stanął z powodu koronawirusa. Wylecieć udało się dopiero teraz.

- Są te wyjątkowe sytuacje, czyli to choroba dziecka, ale nie było to łatwe. Przyznajemy, że kilka osób było zaangażowanych w ambasadzie, żeby wreszcie doszło do tego, że możemy się spotkać i starać się o wizy - mówi Jolanta Kosior.

Pomogło zaangażowanie ambasady amerykańskiej, polskiego MSZ i narodowego przewoźnika. Kuba jest już w klinice na Florydzie, operacja ma być we wtorek.

- Facet powinien być twardy, ale jak myślę sobie (...), że to będzie ciężka operacja, i wszystko się może zdarzyć. Ta świadomość, że Kuba nie ma wyjścia, że prędzej czy później skolioza go zabije, a tego bym nie chciał - wyjaśnia Tomasz Kosior.

- Martwię się trochę o rodziców, ponieważ dla nich to jest ogromny stres. Oni tak kochają Kubę i tak im na tym zależy. Oni pokonują samych siebie w tym momencie - mówi Irmina Wolniak.

Przed podróżą po zdrowie Kuba nauczył się jeździć na biegowym rowerku. - Kubuś tak trochę spoważniał, stał się bardziej taki chłopięcy, nie dziecięcy, a chłopięcy. Jest wojownikiem. To widać, że jest wojownikiem - mówi Jolanta Kosior.

- Od wielu ludzi wiem, że się modlą o to, żeby operacja się udała - dodaje Tomasz Kosior.

Z takimi dwoma aniołami stróżami wszystko musi się udać.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 8 maja

  Fakty z 8 maja

  8 maja otwarte zostały hotele, pensjonaty i kempingi. Wprawdzie nadal nie można jeść w restauracji i korzystać z basenu, ale dla wielu osób złagodzenie restrykcji to i tak szansa na wyrwanie się z domu i wypoczynek. W programie powiemy również o kryzysie na opozycji, reakcji prezydenta na słowa RPO i kolejnej edycji biegu Wings for Life. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 4765 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarło 421 zakażonych osób. Wirus wciąż jest śmiertelnie groźny, a my nadal jesteśmy daleko od zaszczepienia większości populacji. W pełni zaszczepionych jest blisko 11 procent dorosłych. Akcja szczepień szybko idzie w Wałbrzychu, ale prezydent tego miasta dostaje pogróżki od antyszczepionkowców.

  czytaj więcej »
 • List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  Po tym, jak opozycja spektakularnie podzieliła się w Sejmie, coraz większe podziały widać też w poszczególnych partiach. Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej napisała list otwarty, który otwiera się zdaniem - dotarliśmy do punktu krytycznego.

  czytaj więcej »
 • "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

  czytaj więcej »
 • 9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  Już w niedzielę Wings for Life - doroczny bieg, który pomaga stanąć na nogi tym, którzy nie mogą biegać, chodzić, a nawet stać, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy. To głośna na świecie akcja, w której meta podąża za zawodnikiem.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  W Polsce 9 maja zachmurzenie małe, a miejscami umiarkowane.Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  W sobotę otwierają się hotele i przyjadą do nich pierwsi goście. Na wielkie zarobki hotelarze nie liczą, bo od soboty hotele mogą udostępniać w reżimie sanitarnym tylko połowę swoich pokoi. 15 maja w całym kraju ruszą ogródki restauracyjne. Wtedy też będzie można ściągnąć maseczkę, będąc na zewnątrz, pod warunkiem zachowywania dystansu społecznego.

  czytaj więcej »
tvnpix